کد خبر: 39802تاریخ انتشار : 5:34:29 - پنجشنبه 7 آوریل 2016

رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فومن:

عرضه محصولات در ماسوله و قلعه‌رودخان با رشد تجاری مطلوبی مواجه است

محمدعلی حسینی‌نسب گفت: در نوروز 95 از میان اماکن تاریخی، قلعه رودخان فومن از نظر شمار بازدیدکنندگان در استان گیلان پیشتاز بوده است.

محمدعلی حسینی‌نسب رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فومن با بیان این‌که شهرستان فومن همواره با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی میزبان گردشگران است، اظهار کرد: شهرستان فومن با توجه به برخورداری از پتانسیل‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی یکی از هدف‌های ثابت گردشگری در طول سال برای مسافران محسوب می‌شود.

وی وجود قلعه رودخان، ماسوله و امکانات طبیعی نظیر رودخانه‌ها، جنگل‌ها و مناظر بکر را مقصد و مأمنی برای آسایش مسافران دانست و گفت: برگزاری مراسم‌ها، آئین‌ها و جشنوارهای فرهنگی و تبلیغ سنت‌های بومی از روش‌های جذب گردشگر به‌شمار می‌رود.

حسینی‌نسب با اشاره به آمادگی کامل شهرستان برای جذب، اقامت و اسکان مسافران و گردشگران نوروزی خاطرنشان کرد: در این ایام شاهد ورود حجم قابل توجهی از گردشگران به شهرستان بوده‌ایم به گونه‌ای که آمارها نشان از رشد ورود گردشگران به شهرستان نسبت به مدت مشابه پارسال می‌دهد.

وی از اقامت 181 هزار و 90 نفر در سطح شهرستان در نوروز 95 خبر داد و گفت: 4844 نفر در هتل‌ها، 790 نفر در مهمانپذیرها، 44هزار و 406 نفر در خانه مسافرها، 82 هزار و 84 نفر در اقامتگاه‌ها و کمپ‌های موقت، 8128 نفر در تأسیسات آموزش و پرورش و 40 هزار و 838 نفر در مهمانسراها و خوابگاه‌ها و… اسکان یافتند که این تعداد نسبت به نوروز 94 بیش از 30 هزار نفر رشد داشته است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فومن به انجام بازرسی‌های صورت گرفته از مراکز اقامتی شهرستان در راستای ارائه خدمات مطلوب و ساماندهی مسائل بهداشتی و خدماتی این مراکز اشاره کرد و گفت: در این ایام حدود صد و 73 مورد بازدید نظارتی از اماکن اقامتی شهرستان انجام شد که منجر به 25 مورد تذکر، سه مورد اخطار کتبی و سه مورد پلمپ تأسیسات اقامتی در شهرستان شد.

وی با اشاره به بازار صنایع‌دستی در شهرک تاریخی ماسوله و قلعه رودخان تصریح کرد: عرضه البسه محلی و عکاسی با لباس‌های محلی و سنتی در ماسوله و قلعه رودخان به یک حرفه و شغلی پررونق مبدل شده است.

حسینی‌نسب با بیان این‌که عرضه محصولات در ماسوله و قلعه رودخان با رشد تجاری مطلوبی مواجه است، یادآور شد: در غرفه‌های راه‌اندازی شده صنایع‌دستی ویژه نوروز محصولات چرمی، گلیم، سفال، حصیر، قلاب بافی،عروسک بافی و رودوزی‌های سنتی عرضه شد که بسیار مورد استقبال و توجه قرار گرفت، هم‌اکنون عرضه محصولات بومی و سنتی به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان تبدیل شده است.

وی شمار بازدید از مراکز تاریخی، تفریحی و توریستی شهرستان فومن را 234 هزار و 339 نفر دانست و گفت: 224 هزار و 308 مسافر از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شهرستان بازدید کردند.

مسئول نمایندگی ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فومن با بیان اینکه 6342 نفر از جاذبه‌های طبیعی شهرستان بازدید کردند، گفت: در نوروز 95 از میان اماکن تاریخی، قلعه رودخان فومن از نظر شمار بازدیدکنندگان در استان پیشتاز بوده است.

وی ادامه داد: قلعه رودخان، موزه مردم‌شناسی فومن، موزه حیات وحش ماسوله، موزه عون بن علی و خانه شوکتی در ماسوله از پتانسیل‌های شهرستان از نظر تاریخی و سازمانی هستند که در این ایام مورد استقبال بی‌نظیر گردشگران قرار گرفت.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فومن با بیان این‌که 253 اثر تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، یادآور شد: 21 جاذبه در شهرستان فومن مشتمل بر هشت جاذبه طبیعی و نه جاذبه تاریخی و فرهنگی، حوزه‌های گردشگری، مناطق کوهپایه و جنگلی قلعه رودخان و ماسوله شناسایی شده‌اند که شماری نیز از این میزان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.