کد خبر: 39575تاریخ انتشار : 19:27:05 - دوشنبه 28 مارس 2016

وقتی سانسور نمی‌کنند؛

توهین تاسف‌بار به زنان تالش‌زبان در کتاب «گذر شصت کیلومتری»+عکس

توهین های دور از ذهن کتاب «گذر شصت کیلومتری» به زنان تالشی هر خواننده با انصافی را می آزارد.

کتاب گذر شصت کیلومتری توسط بدیع الله جمالی، محسن مجاوری کلور و امید خوشحال تألیف شده است و انتشارات سایه سلامت نیز این کتاب را به چاپ رسانده است.

در صفحات ۱۱۴ و ۱۱۵ این کتاب آمده است: «درخانواده تالشی رکیک ترین فحش ها نثار زن می شود و او وظیفه ای جز سکوت و اطاعت ندارد… او انگار از ابتدای خلقت پذیرفته که در این نظام باید تابع باشد. وظیفه زن کوه نشین تالش بچه زایی، ارضای جنسی مرد، کار درخانه، پخت و پز و در نهایت کتک خوردن و فحش شنیدن از مرد یا مردان خانواده است. واژه اسبه کله یعنی دختر سگ، کمترین و عادی ترین فحشی ست که نثار زن ایلیاتی تالش و حتی زنان جلگه نشین می شود. اگر زن اعتراضی بکند همه مردان خانه حق تنبیه اورا دارند.

 1. محمد گفت:

  چه بیشعور بودن این نویسنده ها

 2. ناشناس گفت:

  واسه نویسنده و ناشر این کتاب متاسفم، مطمین باشید تالشها راجع به این اراجیف پاسخ کوبنده ای بهش خواند داد ….

 3. ناشناس گفت:

  فحش و الفاظ رکیک ترکها به زنانشان در دنیا معروفه. شرم باد به نویسنده و چاپ این مطالب

  • سانی گفت:

   اقا یا خانم ناشناس شما خودت مواظب حرف زدن و توهینت باش.ترکها اصیل ترین قوم این حوالی ان.والا ما که ترکیم رابطه زن و شوهری و محبتمون خیلی خیلی از شماها بهتره.شماها فقط چاپلوسی بلدید.خیلی بده که بی شرمانه به قومیتی توهین میکنید

 4. علی گفت:

  متاسفم برای ارشاد اسلامی واقعا جای تاسف دارد چند نفر بیسواد با مجوز ارشاد در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به زنان پاک دامن تالش زبان توهین و هتک حرمت می کنند . خودشان حتما در خانواده خودشان ایگونه حرف ها و ناسزا ها به همسرانشان دارند . که الگو برداری کردند . متسفم برای این هفته نامه که مبادرت به درج ایگونه مطالب کذب و دروغ می نمایند . در اداره کل ارشاد استان گیلان را باید گل گرفت .

 5. امید گفت:

  البته انتشار این مطالب به صورت یک مکتوب و کتاب درست نیست. ولی ظاهرا اینگونه رفتارها تا حدودی در زمانهای گذشته انجام میگرفته است با توجه به فقر فرهنگی که نمیتوان منکر آن شد در برخی از نقاط کشورمان رفتارهای غیرمتعارف وجود داشته و مختص به قوم تالش هم نیست!

 6. عباس و دوستان گفت:

  البته مدیر کل ارشاد استان و معاون مطبوعاتی وی باید بابت انتشار این مطالب توهین آمیز معذرت خواهی نماید .

 7. سرهنگ فرجی گفت:

  کافر همه را به کیش خود پندارد چه غلط ها دوستان تالش پیگیری خواهم کرد وادار خواهم کرد معذرت خواهی بکنندبرای دوستان بخش خواهم کرد

  • علی گفت:

   با سلام و ارادت ممنون از پیگیری جناب سرهنگ فرجی .مرحبا این اقدام شما مایه امید واری زنان مومن و پاک دامن تالش زبان منطقه خواهد بود . تاسف ما فقط به این خاطر هست که چرا در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که حاصل خون پاک صد ها هزاران شهید از جمله شهیدان پاک تالش زبان می باشد به این افراد افراطی اجازه انتشار و اظهار نظر دروغین داده می شود.

 8. اميد گفت:

  من اين كتابو خوندم توهين به چه معنا ايا ظلم به زنان تالش روا نبوده ايا حقيقت ندارد ايا به زنان ما توهين نميشود كافيه شما يه دور به جاده هاي شهرستانهاي دور دست بريد و وانتهايي كه خانوار را حمل ميكنند ميبينيد مردان با وقاحت تمام جلوي ماشين ميشينن وزنهار با بار در پشت ماشين جا ميدهن از اين امثال زياده من خودم مرد تالشم اما جنبه شنيدن انتقادو نداريم
  البته اميد وارم نظر مخالفتونو چاپ كنيد

 9. آر ش گفت:

  واقعیت امر را نو شته است تعجب ندارد این اتفاقات فقط مختص زنان تالش نیست بلکه اکثر زنان اقوام ایرانی با این مسئله درگیرند. چون ایران مردسالاریست و لطفا کامنت های حقوق بشری و دموکراسی ندید اول در خانواده خودمان و پدران و نوع ارتباطات خانوادگی مان تحقیق کنیم بعد نویسنده را محکوم کنیم . این تفاسیر سرخوردگی اکثر زنان در ایران تازهگی ندارد و حالا حالا ادامه خواهد دا شت .از مکتب اسلام هم لطف مایه نگذارید چون ما عملا قوانین اسلامی را اجراء نمیکنیم در خانواده و اجتماع و نماز خواندن نشانه مسلمان بودن نیست. اول انسان با شیم آنگونه که خداوند میفرماید در کلام حق و بعد ادعای مسلمانی کنیم.موفق با شید مردسالارها

 10. واژه “اسبه کله” قسمت هر کسی نمی شود. ما به دختر یا خانم های خیلی زرنگ “اسبه کله” می گوییم. همان طور که به یک پسر یا مرد زرنگ هم “شیره زوئه” می گوییم.

 11. علی گفت:

  بحر حال انتشار این گونه مطالب در روز نامه یا رسانه و کتب در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک اشتباه نابخشودنی هست.