کد خبر: 39506تاریخ انتشار : 18:46:46 - پنجشنبه 24 مارس 2016

به همراه تصاویر؛

فرصت دیدن از قلعه رودخان را از دست ندهید!

در یک دهه قبل اگر قصد داشتیم تا زیبایی های گیلان و علی الخصوص شهرستان فومن را نام ببریم فارغ از باقی مکان های دیدنی ماسوله را قطعا معرفی میکردیم.

اما دیگر امروزه نمیتوان شهرستان فومن و استان گیلان را بدون اسم بردن از قلعه رودخان به گردشگران معرفی کرد.

روستایی زیبا که با دارا بودن طبیعتی کم نظیر و یک دژ قلعه مانند که در نوک کوه آماده شده است این روزها بسیاری را برای دیدنش جذب می‌کند ، شاید علت حضور چهره های شاخصی نظیر حسن جوهرچی ، وزیر اقتصاد ، مهران احمدی و … جزو همین موضوعات باشد.

قلعه رودخان ميراث مهمي است از دژهاي نظامي حكومتي در گيلان. اين قلعه مهم تاريخي كه مدت ها مركز فرمانروايان گيلان بوده است، از بزرگترين و باعظمت ترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران محسوب مي شود. قلعه رودخان در فاصله ۲۰ كيلومتري جنوب غربي فومن واقع شده است. مساحت قلعه بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع و در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر در بلندترين نقطه كوه واقع شده است.

از آنجا که این قلعه تاریخی، در کنار رودخانه بنا شده به قلعه رودخان معروف است. کلمه رودخان مخفف رودخانه و قلعه رودخان، یعنی قلعه ای که در نزدیکی رودخانه است. این قلعه در ادوار تاریخی به نام های قلعه “هزار پله”، “حسامی”و “سکسار” نیز نامیده شده است.

در فرهنگ تاریخ و جغرافیای شهرستان های ایران، تألیف عبدالرفیع حقیقت رفیع آمده است: «روستای قلعه رودخان، قلعه ای قدیمی دارد که به نام سکسار معروف است، در جنوب آبادی و روی قله کوه بنا شده است».

Rudkhan Castle (2) Rudkhan Castle (3) Rudkhan Castle (4) Rudkhan Castle (5) Rudkhan Castle (6)

Processed with VSCOcam with g3 preset

Rudkhan Castle (8)

  1. سلام ضمن تبریک سال نو به حاج اق افتخاری یاد آور میشوم با توجه به کمبودهای موجود در زمینه اقتصاد وفرهنگ وتوسعه روستایی وکم توجهی مسئولان گذشته به درآمد وجیب مردم منطقه وسوء استفاده حلقه اول مقربان وکیل فومن منجر به کلفت شدن زنجیر اقتصاد وپر شدن حسابها ی آنان شده لذا مراقب نزدیک شدن این افراد وپوست عوض کردن آنان باشید تا در سایه چتر شما امنیت شان تامین نشود.وسعی بر فاصله انداختن حامیان نگردد حتما تامین خاطر مردم ورفع مشکلات اداری واقتصادی حوزه فومن وشفت.بصورت آسان وروان نگاه ویژه شما را میطلبد.عظیم قربانفکر