کد خبر: 39474تاریخ انتشار : 17:34:45 - چهار شنبه 23 مارس 2016

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن:

اسراف یکی از آسیب های صله رحم در دید و بازدیدهای نوروزی است

حجت‌الاسلام علیرضا ابراهیم زاده گفت: یکی از ناهنجاری های موجود در دید و بازدیدهای نوروزی اسراف است که یکی از گناهان بزرگ می باشد.

حجت‌الاسلام علیرضا ابراهیم زاده، رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن با بیان اینکه نوروز، در میان ایرانیان بعنوان یک عید و سنت ملی مرسوم شده است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین و زیباترین جلوه‌های نوروز بحث دید و بازدید و صله رحم است.

وی بابیان اینکه خداوند متعال ما را به صله ارحام، بسیار سفارش کرده است، عنوان کرد: آنچه از آیات و روایات بر می آید این است که صله ارحام واجب است و قطع آن از گناهان بزرگ شمرده می‌شود؛ قرآن کریم در موارد مختلف، قاطع رحم را از رحمت الهی دور شمرده است و امام سجاد(ع) نیز می فرمایند: « از همنشینی با کسی که از خویشانش بریده است بپرهیز».

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن پس از بیان تاکیدات دین مبین اسلام به انجام صله ارحام به بخشی از مشکلات و ریخت و پاش های غیر ضروری نیز که از مفاسد راه یافته در این سنت حسنه به حساب می آید اشاره کرد و هشدار داد: متاسفانه همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرموده اند سبک زندگی تغییر کرده است و باید اصالت گذشته ایرانیان به زندگی آن ها برگردد، اگر این اتفاق بیفتد با فرا رسیدن نوروز پذیرایی از مهمانان نوروزی برای مردم دغدغه نمی شود و به دنبال راهکاری برای فرار از دید و بازدیدهای نوروزی به دلیل هزینه های آن نخواهند بود.

وی افزود: یکی از ناهنجاری های موجود در این دید و بازدیدها که بعضاً مشاهده می‌شود اسراف است، و همه می دانیم که اسراف از گناهان بزرگ است که اگر در این مهمانی ها به آن بی توجه باشیم موجب از بین رفتن محاسن و فضیلت های آن (صله ارحام) خواهد بود.

این مسئول فرهنگی همچنین به موضوع غیبت اشاره ای کرد و گفت: مبادا مردم مومن در جمع های خود زبانشان را به غیبت کردن از دیگران آلوده کنند و با این کار خشم خداوند را به جای رحمتش برانگیزانند.

حجت‌الاسلام ابراهیم زاده خاطرنشان کرد: تمام فضیلت های صله رحم آن گاه جریان می یابد و انسان را بهره مند می‌کند که از اعمال ناشایستی همچون اسراف و تبذیر و غیبت و تمسخر دیگران مبرا باشد و چه زیباست که همگان در جمع های خود به هم محبت کرده و به فکر کمک به نیازمندان و رفع حاجاتشان باشند و یکدیگر را به خوبی ها سفارش و از بدی ها باز بدارند.