کد خبر: 39439تاریخ انتشار : 5:29:46 - سه شنبه 22 مارس 2016

برند وزارت کشور را به سطح شهر بیاورید؛

آقای شهردار زنان و کودکان فومنی از سگ‌های ولگرد وحشی می‌ترسند!!

با توجه به نزدیک شدن به فصل بهار و رفت و آمد مسافران نوروزی، شایسته است در جهت رفع این مشکل، شهرداری تدبیری کند که حداقل در مرکز شهر شاهد چنین ماجرایی نباشیم.

سیستم پویای شهر از انسان ها گرفته تا ارتباط او با مناطق مختلف و موجودات دیگری که در شهر زندگی می کنند در چرخه تاثیر گذاری متقابل قرار دارند و ارتباط انسان با موجودات دیگری که با آن زندگی میکنند از این قاعده مستثنی نیست، منجمله این موارد موضوع سگهای ولگرد که بهتر است با عبارت سگهای بی سرپرست نام برده شوند مورد توجه می باشد.

حال اما با تمام این شرایط وضع کمی فرق کرده است ، نیاز به توضیحات اضافی نیست مطمئناً شهروندان فومنی با صحنه هایی ترسناک از حضور سگ های ولگرد وحشی در سطح شهر روبرو شده اند.

نگارنده مطلب خود شاهد است که چندی پیش در یکی از محلات سطح شهر، کودکان در حال بازی بودند که یک سگ ولگرد به یکی از کودکان حمله کرد و اگر کمک رسانی مردم محله نبود معلوم نبود چه بلایی بر سر آن کودک می‌آمد.

امنیت شهروندان در کوچه و خیابان توسط بی تدبیری مسئول شهری ما به خطر افتاده است و رفت و آمد برای بانوان و کودکان همشهری ما که از قدرت جسمی ضعیف ترین برخوردارند دچار نوعی ترس و واهمه شده است.

(تصویری از حمله سگ‌های ولگرد به یک دختر در یکی از شهرهای کشور)

امروزه توجه به بهداشت شهری و سلامت شهروندان و محیط زیست شهر امری ضروری بوده و در اولویت برنامه های مدیریت شهری و خدمات شهری قرار دارد و معضلی به نام جولان سگهای ولگرد در شبانه روز برخی خیابانها و کوچه های شهر فومن را بی نظم و گلایه مردم این شهر را در پی داشته است که نیازمند رسیدگی از سوی ارگان مرتبط با این مشکل می باشد.

بِرَند وزارت کشور به داد شهر باید برسد!!

در آخرین جلسه شورای شهر فومن که اتفاقا آقای عباسقلی زاده حضور داشتند ، سیدنورالدین نعمتی ضمن انتقاد از عملکرد شهردار پیرامون مشکلات عدیده شهری ، تذکر جدی به آقای شهردار نسبت به مسئله سگ‌های ولگرد در خیابان های سطح شهر فومن داد.

تذکری که بارها توسط سایر اعضای شورای شهر مطرح شده بود ؛ سال گذشته نیز زهرا نظری بارها نسبت به حل این معضل تذکر داده بود.

هشدارها و تذکراتی که بدون کمترین تلاشی همچون مسئله داربست ها ، سرویس های بهداشتی ، بازارچه محلی ، خطوط تاکسیرانی و … به قوت خود باقی مانده است.

دینی که حقوق سگ‌ها را هم پاس می‌دارد

باید این نکته را بیان کرد که گر چه انسان به عنوان خلیفه الهی برگزیده شده و به اذن خداوند دارای قدرت تصرف در بسیاری از مخلوقات دیگر را دارد اما نباید فراموش کرد که همگی مخلوق خداوند هستیم و ذات باری تعالی همانقدر که نسبت به انسان‌ها رئوف و مهربان است نسبت به سایر مخلوقات نیز همین رحمت واسعه را دارد و بی‌رحمی و قساوت در مورد طبیعت و جانداران دیگر طبق روایات زمینه ساز دوری انسان از رحمت الهی و گرفتاری در غضب الرحمن خواهد شد.

رسول خدا (ص) در حدیثی فرمودند: لعنت خداوند بر کسی که حیوانات را زجر کش کند.

همچنین در حدیثی تکان دهنده و تامل برانگیز دیگری، ایشان کسی که حیوانات را مثله (زجرکش) کند لعنت فرمودند: لعنت خدا بر کسى که حیوانى را مُثْله کند. (کنز العمّال/ ۲۴۹۷۱)

پیامبر اکرم (ص) در حدیث دیگری می‌فرماید: مبادا چیزى را (گرچه سگ هار باشد) مثله کنید. (نهج البلاغه، باب رسائل امیرالمؤمنین (ع) /۴۲۲)

رحمت للعالمین در حدیثی دیگر که محدثین معروف شیعه نظیر مرحوم کلینی در کافی و مرحوم شیخ صدوق در خصال، آن را نقل کرده‌اند ضمن نهی از سیلی زدن به حیوانات فرمودند: به صورت حیوانات نزنید؛ زیرا آن‌ها حمد و تسبیح خدا مى‏‌گویند. (الکافی: ۶ / ۵۳۸ / ۴، الخصال: ۶۱۸ / ۱۰ منتخب میزان الحکمة: ۱۷۰)

همچنین حدیثی در خصوص کسی که حیوانات را آزار داده است از امام ششم نیز نقل شده است. امام صادق (ع) فرمود: زنى به سبب آن که گربه‏‌اى را بسته بود، تا از تشنگى مُرد، به عذاب گرفتار آمد.

ذکر این نکته قابل توجه است که سال گذشته انتشار تصاویری از مرگ عذاب آور سگ ها در یکی از شهرهای ایران باعث رنجش خاطر بسیاری از مردم شد ، امیدواریم ضمن رعایت مسائل مربوطه تدبیری برای حل این مشکل اتخاذ شود.

یشنهاد یک راه حل

یک پایگاه حمایت از حقوق حیوانات چنین می‌نویسد : می‌توان برای رفع این مشکل با راه حل‌های غیر وحشیانه پیش رفت. یکی از راه حل‌ها را می‌توان ایجاد یک پناهگاه برای سگ‌ها (مانند مرکز نگهداری از حیونات «وفا») در نظر گرفت. با ایجاد پناهگاه و استخدام چند نفر نیروی داوطلب علاوه بر ایجاد کارآفرینی، سگ‌ها از شهر دور می‌شوند و به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند. آن وقت به جای تعیین دستمزد برای کشتار وحشیانه حیوانات بی‌گناه در شهر، می‌توان مبلغی را بابت نگهداری از سگ‌ها در پناهگاه‌ها هزینه کرد.

حتی برای تهیه غذای سگ‌ها در پناهگاه کافی است از چند رستوران شهر کمک گرفت؛ روزانه چندین کیلو استخوان‌، پسمانده غذای مشتریان رستوران‌ها داخل زباله‌ها ریخته می‌شود که به راحتی می‌توان از آن‌ها برای سیر کردن سگ‌ها استفاده کرد. حتی برای جلوگیری از زاد و ولد سگ‌ها، توسط یک دامپزشک می‌توان آن‌ها را عقیم کرد.

  1. رضا گفت:

    سپاس از توجه عاقلانه شما . ولی (حیف کو گوش شنوا ). ما امیدواریم با احداث پناهگاه برای این مخلوقات خداوند ،باعث بوجود امدن فرهنگ حیوان دوستی وایجاد عواطف مهربانی در فرزندانمان گردد ،جه بسا متاسفانه ،با کشتار وحشیانه این حیوانات توسط انسان نماها ،ایجاد رفتارخشونت در جامعه ما خدای ناکرده بوجود آید .به امید روزی که شهر ما الگوی رفتاری در تمامی شهرهای ایران عزیزمان باشیم.

  2. سینا گفت:

    سلام و ارادت . واقعا جای شهردار و فرماندار فعلی در شهرستان قدیمی و کهن فومن نیست لطفا مسئولین استانی فکری به حال فومن و شهروندان بزرگوارش بکنند .