کد خبر: 39383تاریخ انتشار : 5:54:56 - جمعه 18 مارس 2016

رئيس اداره تبليغات اسلامي فومن و شفت:

صله ارحام به عنوان زیباترین جلوه نوروز،از تاكيدات دين مبين اسلام است

علیرضا ابراهیم زاده گفت: «صله رحم» ازتوصیه های اكيد دین مبين اسلام است که شایسته است در این ایام به آن پرداخته شود.

حجت الاسلام عليرضا ابراهيم زاده در گفتگویی ضمن تبریک پیشاپیش عید نوروز طی سخنانی اظهار داشت : نوروز، که در میان ایرانیان به عنوان یک عید و سنت ملی مرسوم شده است زیبایی‌های خاص خود را دارد؛ یکی از مهم‌ترین جلوه‌های آن بحث دید و بازدید و صله رحم  و سرزدن به اقوام و خویشان است.

وي با بيان اينكه خداوند متعال ما را به صله ارحام، بسیار سفارش کرده است عنوان كرد: آنچه از آیات و روایات بر مي آيد اين است که صله ارحام واجب است و قطع آن از گناهان بزرگ شمرده می شود؛ قرآن كريم در موارد مختلف، قاطع رحم را از رحمت الهی دور شمرده است و امام سجاد(عليه السلام) نيز مي فرمايند: «… از همنشینی با کسی که از خویشانش بریده است بپرهیز».

اين كارشناس ديني از بيان امام باقر(عليه السلام) نقل كرد كه رسول خدا(صلي الله عليه و آله) فرمودند: به حاضران و غایبان امتم و کسانی که هنوز به دنیا نیامده اند تا روز قیامت، سفارش می کنم با خویشان خود بپیوندند، هر چند میان ایشان به اندازه یک سال راه رفتن فاصله باشد. همانا صله ارحام از اموری است که خدای متعال آن را بخشی از دین قرار داده است.

حجت الاسلام ابراهيم زاده، همچنين با اشاره به روايتي از پیامبر گرامی اسلام(صلي الله عليه و آله) كه فرمودند: «پیوند با خویشان را حفظ کنید، هر چند با سلام کردن باشد.» تصريح كرد: کمترین چیزی که به وسیله آن این پیوند برقرار می شود، رفت و آمد و سلام کردن است، اما در بعضی از موارد اکتفا به این مقدار کافی نیست؛ برای مثال اگر یکی از اقوام فقیر باشد و دیگری ثروتمند، صله رحم به وسیله کمک های مالی و دفع ضرر از آنها تحقق می یابد و اگر هیچ توجهی به مشکلات اقوام نداشته باشد قطع رحم کرده است. در نتیجه تحقق صله رحم به اوضاع و احوال و موقعیت و زمان بستگی دارد.

امام جمعه موقت شهرستان شفت، پس از بيان تاكيدات دين مبين اسلام به انجام صله ارحام به بخشي از مشكلات و ريخت و پاش هاي غير ضروري نيز كه از مفاسد راه يافته در اين سنت حسنه به حساب مي آيد اشاره كرد و هشدار داد: متاسفانه همان طور که مقام معظم رهبری(دام عزه) نيز فرموده اند سبک زندگی تغییر کرده است و باید اصالت گذشته ایرانیان به زندگی آن ها برگردد. اگر این اتفاق بیفتد با فرا رسیدن نوروز پذیرایی از مهمانان نوروزی برای مردم دغدغه نمی شود و به دنبال راهکاري برای فرار از دید و بازدیدهای نوروزی به دلیل هزینه های آن نخواهند بود.

رئيس اداره تبليغات اسلامي فومن و شفت افزود: يكي از ناهنجاري هاي موجود در اين ديد و بازديدها كه بعضاً مشاهده مي شود اسراف است، و همه مي دانيم كه اسراف از گناهان بزرگ است كه اگر در اين مهماني ها به آن بي توجه باشيم موجب از بين رفتن محاسن و فضيلت هاي آن (صله ارحام) خواهد بود.

وي همچنين به موضوع غيبت اشاره اي كرد و اظهار داشت: مبادا مردم مومن در جمع هاي خود زبانشان را به غيبت كردن از ديگران آلوده كنند و با اين كار خشم خداوند را به جاي رحمتش برانگيزانند!

خطیب جمعه شفت خاطرنشان ساخت: تمام فضيلت هاي صله رحم آن گاه جريان مي يابد و انسان را بهره مند ميكند كه از اعمال ناشايستي همچون اسراف و تبذير و غيبت و تمسخر ديگران و… مبرا باشد و چه زيباست كه همگان در جمع هاي خود به هم محبت كرده و به فكر كمك به نيازمندان و رفع حاجاتشان باشند و يكديگر را به خوبي ها سفارش و از بدي ها باز بدارند.