کد خبر: 39383تاریخ انتشار : ۵:۵۴:۵۶ - جمعه ۲۸ اسف ۱۳۹۴

رئيس اداره تبليغات اسلامي فومن و شفت:

صله ارحام به عنوان زیباترین جلوه نوروز،از تاکیدات دین مبین اسلام است

علیرضا ابراهیم زاده گفت: «صله رحم» ازتوصیه های اکید دین مبین اسلام است که شایسته است در این ایام به آن پرداخته شود.

حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده در گفتگویی ضمن تبریک پیشاپیش عید نوروز طی سخنانی اظهار داشت : نوروز، که در میان ایرانیان به عنوان یک عید و سنت ملی مرسوم شده است زیبایی‌های خاص خود را دارد؛ یکی از مهم‌ترین جلوه‌های آن بحث دید و بازدید و صله رحم  و سرزدن به اقوام و خویشان است.

وی با بیان اینکه خداوند متعال ما را به صله ارحام، بسیار سفارش کرده است عنوان کرد: آنچه از آیات و روایات بر می آید این است که صله ارحام واجب است و قطع آن از گناهان بزرگ شمرده می شود؛ قرآن کریم در موارد مختلف، قاطع رحم را از رحمت الهی دور شمرده است و امام سجاد(علیه السلام) نیز می فرمایند: «… از همنشینی با کسی که از خویشانش بریده است بپرهیز».

این کارشناس دینی از بیان امام باقر(علیه السلام) نقل کرد که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: به حاضران و غایبان امتم و کسانی که هنوز به دنیا نیامده اند تا روز قیامت، سفارش می کنم با خویشان خود بپیوندند، هر چند میان ایشان به اندازه یک سال راه رفتن فاصله باشد. همانا صله ارحام از اموری است که خدای متعال آن را بخشی از دین قرار داده است.

حجت الاسلام ابراهیم زاده، همچنین با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) که فرمودند: «پیوند با خویشان را حفظ کنید، هر چند با سلام کردن باشد.» تصریح کرد: کمترین چیزی که به وسیله آن این پیوند برقرار می شود، رفت و آمد و سلام کردن است، اما در بعضی از موارد اکتفا به این مقدار کافی نیست؛ برای مثال اگر یکی از اقوام فقیر باشد و دیگری ثروتمند، صله رحم به وسیله کمک های مالی و دفع ضرر از آنها تحقق می یابد و اگر هیچ توجهی به مشکلات اقوام نداشته باشد قطع رحم کرده است. در نتیجه تحقق صله رحم به اوضاع و احوال و موقعیت و زمان بستگی دارد.

امام جمعه موقت شهرستان شفت، پس از بیان تاکیدات دین مبین اسلام به انجام صله ارحام به بخشی از مشکلات و ریخت و پاش های غیر ضروری نیز که از مفاسد راه یافته در این سنت حسنه به حساب می آید اشاره کرد و هشدار داد: متاسفانه همان طور که مقام معظم رهبری(دام عزه) نیز فرموده اند سبک زندگی تغییر کرده است و باید اصالت گذشته ایرانیان به زندگی آن ها برگردد. اگر این اتفاق بیفتد با فرا رسیدن نوروز پذیرایی از مهمانان نوروزی برای مردم دغدغه نمی شود و به دنبال راهکاری برای فرار از دید و بازدیدهای نوروزی به دلیل هزینه های آن نخواهند بود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت افزود: یکی از ناهنجاری های موجود در این دید و بازدیدها که بعضاً مشاهده می شود اسراف است، و همه می دانیم که اسراف از گناهان بزرگ است که اگر در این مهمانی ها به آن بی توجه باشیم موجب از بین رفتن محاسن و فضیلت های آن (صله ارحام) خواهد بود.

وی همچنین به موضوع غیبت اشاره ای کرد و اظهار داشت: مبادا مردم مومن در جمع های خود زبانشان را به غیبت کردن از دیگران آلوده کنند و با این کار خشم خداوند را به جای رحمتش برانگیزانند!

خطیب جمعه شفت خاطرنشان ساخت: تمام فضیلت های صله رحم آن گاه جریان می یابد و انسان را بهره مند میکند که از اعمال ناشایستی همچون اسراف و تبذیر و غیبت و تمسخر دیگران و… مبرا باشد و چه زیباست که همگان در جمع های خود به هم محبت کرده و به فکر کمک به نیازمندان و رفع حاجاتشان باشند و یکدیگر را به خوبی ها سفارش و از بدی ها باز بدارند.