کد خبر: 39200تاریخ انتشار : 18:25:22 - پنجشنبه 10 مارس 2016

شهر غرق در پرده‌های تبریک؛

ترازوی رسیدگی به شکایات انتخابات به نفع چه کسی سنگینی می‌کند؟

در نزدیکی ایام عید شهر فومن پُر شده از انواع بنرهای تبریک و شادباش به جهت پیروزی حجت الاسلام افتخاری در انتخابات اخیر شهرستان‌های فومن و شفت.

انتخاباتی که حواشی قبل و حین و پس از آن تمامی ندارد و انگار هنوز هم برخی نسبت به تغییرات در نتایج آراء انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه فومن و شفت امیدوارند.

در حالی که تمام نقطه نقطه شهر از پرده های رنگ وارنگ طرفداران حجت الاسلام محمدمهدی افتخاری آذین بندی شده اما در طرف دیگر ماجرا یعنی در اردوگاه رقیب وی اخبار دیگری به گوش می‌رسد.

آنطور که معلوم است ظاهرا ناصر عاشوری که در این دور با تعداد آراء 81 نفری از رقیب خود شکست خورد به شدت مصمم است تا از راه‌های قانونی پیگیر شکایات خود باشد.شکایتی که اگر مورد تایید دستگاه های قانونی کشور باشد بلاشک در سرنوشت انتخابات فومن و شفت اثر گذار خواهد بود.

اگرچه درجه دماسنج انتخاباتی در شهر فروکش کرده و به سمت عید و حال و هوال قبل از آن پیش می‌رود اما انگار هنوز سیاسیون شهرستان نسبت به نتایج پیش رو امید به تغییر یا ثبات دارند!

در همین رابطه یکی از کانال های تلگرامی که البته دارای هویت نامعلومی می‌باشد و از زمان اعلام نتایج انتخابات کار خود را آغاز کرده با انتشار خبر زیر از اُمید بالای ناصر عاشوری برای برگرداندن نتایج انتخابات خبر می‌دهد!

متن کامل قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با آخرین اصلاحات به انضمام قانون نظارت شورای نگهبان بر انتخابات مجلس شورای اسلامی و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص نحوه شکایت به روند انتخابات چه می‌گوید؟

فصل هشتم: شکایات و نحوه رسیدگی

ماده 68 – هیأتهای اجرایی مراکز حوزه های انتخابیه موظفند از تاریخ تشکیل هیأت اجرائی تا دو روز پس از اعلام نتیجه اخذ رأی انتخابات ، شکایات واصله را بپذیرند و حداکثر ظرف هفت روز از تاریخ دریافت شکایات در جلسه مشترک هیأت های اجرائی و نظارت حوزه انتخابیه به آنها رسیدگی نمایند.

تبصره 1 – کسانی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشته باشند ، می توانند ظرف هفت روز از تاریخ اخذ رأی شکایت مستند خود را به دبیرخانه شورای نگهبان نیز تسلیم دارند.

تبصره 2 – شکایاتی قابل رسیدگی خواهند بود که مشخصات شاکی یا شاکیان شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شغل، نشانی کامل، شماره تلفن (در صورت داشتن تلفن) و اصل امضای شاکی را داشته باشد.

تبصره 3 – در صورتی که شاکی بدون دلیل و مدرک کسی را متهم نماید و عمل شاکی عنوان افترا داشته باشد قابل تعقیب و پیگیری است.

تبصره 4 – طرح و بررسی شکایات در مورد افراد محرمانه بوده و افشای آن ممنوع است.

ماده 69 – شکایاتی که در جریان انتخابات به هیأت اجرایی تسلیم می شود مانع ادامه کار انتخابات نمی باشد.

ماده 70 – هیأت اجرایی پس از بررسی شکایات و گزارش ها چنانچه تشخیص دهد که امور انتخابات در یک یا چند شعبه از جریان عادی خارج شده و صحیح انجام نگرفته است ، با تأیید هیأت نظارت، انتخابات یک یا چند شعبه مزبور را در صورتی که در سرنوشت انتخابات مؤثر نباشد ، باطل اعلام می نماید.

تبصره – چنانچه ابطال همه و یا قسمتی از آرای یک یا چند صندوق اخذ رأی در تغییر سرنوشت انتخابات مؤثر باشد، تصمیم با شورای نگهبان است.

ماده 71 – کلیه شکایات مربوط به انتخابات ، قبل از ارسال پرونده انتخاباتی به مجلس توسط وزارت کشور به هیأت مرکزی نظارت ارسال و پس از آن ، پرونده عیناً به مجلس فرستاده خواهد شد.

تبصره – شورای نگهبان موظف است کلیه شکایات مربوط به انتخابات را پس از صدور اعتبارنامه ها به مجلس ارسال دارد.

ماده 72 – در صورتی که رسیدگی به شکایات هر یک از حوزه های انتخابیه منجر به توقف یا ابطال انتخابات گردد ، اعلام آن از رسانه های گروهی از اختیارات شورای نگهبان است.

تبصره – توقف یا ابطال انتخابات در هر حوزه انتخابیه باید مستند به قانون و همراه با اسناد و مدارک معتبر و با رأی اکثریت مطلق اعضای شورای نگهبان باشد.

ماده 73 – صدور اعتبارنامه منتخبین موکول به عدم ابطال انتخابات از طرف شورای نگهبان می باشد و شورای نگهبان در اسرع وقت نظر خود را درباره انتخابات اعلام می نماید و وزارت کشور موظف است بلافاصله دستور صدور اعتبارنامه را بدهد.
ماده 74 – اعتبارنامه منتخبین به دستور وزارت کشور و با مهر و امضای اعضای هیأت اجرائی و هیأت نظارت در پنج نسخه (یک نسخه برای شورای نگهبان) ظرف مدت چهل و هشت ساعت‌تنظیم‌وصادرمی‌گردد.
تبصره – در صورتی که هریک از اعضای هیأت های اجرایی و نظارت پس از اعلام نظر شورای نگهبان از امضای اعتبارنامه خودداری کنند ، متخلف از قانون محسوب و تا ده سال از عضویت در هیأت های اجرایی و نظارت محروم خواهند شد و اعتبارنامه با امضای وزیر کشور و رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات کشور معتبر خواهد بود.

 1. حسن گفت:

  سلام اگرتخلف شده ازجانب منتخب مردم خوب شهرهای فومن وشفت نبوده بلکه ازطرف مقابل بوده وحال باغوغای سالاری وشایعه پراکنی وفرافکنی خودراازاین همه اسناد ومدارک مستندمبرامی داند اینها بااین حرکات چگونه خود رانماینده مردم میدانند ومیخواهند درخانه ملت ازحقوق ملت دفاع کنند اینها نماینده گروه خاص هستند ومدافع حقوق آنها

  • علیرضا گفت:

   با سلام تعدادی از آقایان در شهرستان با شایعه پراکنی قصد تخریب افکار عمومی را دارند در صورتیکه مردم فهیم شهرستان های فومن و شفت از تمامی جریانات پشت پرده خبر دارند خواهشا دست از این کارها برداشته و به نظر مردم احترام بگذارید که با این کارها دارند به شعور مردم توهین میکنند. لطفا پیغام مرا به اشتراک بگذارید رسانه باید بیطرف باشد و فقط وظیفه ان اشاعه نظرات مردم باشد.

 2. رضا گفت:

  حاج مهدی با رای پاک مردم نماینده واقعی فومن و شفت خواهدبود

 3. ناشناس گفت:

  با سلام چرا اینقدر به تالش ها اهانت شده از طرف گیلک زبانها آنهایی به تالش اهانت کردند خوب می دانند که هفتادصد فومن وشفت تالش هستند سی درصد گیلک هستند اگرتالش اراده کنند می تواتند چهارسال بعد نماینده بازهم به مجلس بفرستند وخواهیم فرستاد

 4. هم میهن گفت:

  با درود فراوان خدمت شما عزیزان و مردم فهیم فومن و شفت،اول از همه یک خسته نباشید یه مردم عزیز که بار دیگر با مشارکت خود در انتخابات شعور بالای سیاسی خود را به رخ کشیدند.
  دوم فارغ از نتیجه حاصله و حواشی قبل و بعد از انتخابات این روزها در پس این مشارکت شیرین شدیدا و به وضوح بوی تفرقه به مشام میرسد که برای فومن و شفت به مانند سمی کشنده خواهد بود.
  نیرو و انرژیی که باید برای اهداف مشترک و در یک سو به کار گرفته شود ممکن است در تضادها و کینه ورزی های بی ثمر خنثی گردد و به نتیجه منتهی نشود که حاصل آن درجا زدن فومن و شفت خواهد بود.مدتها بود تالش و گیلک فرقی نداشتند تقریبا برابری و برادری در حال شکل گیری بود.ولی امروز بیم آن می رود که گل به خودیها همه شهروندان فومن و شفت اعم از تالش و گیلک را به ورطه شکست بکشاند.
  برادران و خواهران تالش و گیلک فومنی بر حذر باشید از بازگشت به دوره ای که گذار از آن هزینه کمی نداشت.
  برادر کوچک شما “هم میهن”

 5. ناشناس گفت:

  بالاخره حق به حق دار میرسه.حالا جه امسال یا ۴ سال دیگه.ما همیشه پشت حاج اقا عاشوری هستیم.پرچم تالشا بالاس.