کد خبر: 39013تاریخ انتشار : 14:47:35 - دوشنبه 29 فوریه 2016

هفتمین سالگرد ارتحال آیت الله بهجت برگزار می شود

هفتمین سالگرد ارتحال آیت‌الله‌العظمی محمدتقی بهجت در مدرسه علمیه حقانی برگزار خواهد شد.

مراسم هفتمین سال ارتحال آیت‌الله‌‌العظمی محمدتقی بهجت از سوی علاقه‌مندان به آن مرحوم و فضلا و طلاب در مدرسه علمیه حقانی برگزار می‌شود.

این مراسم روز چهارشنبه 12 اسفند ماه بعد از نماز مغزب و عشاء در مدرسه علمیه حقانی برگزار خواهد شد و حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری، سخنران این مراسم است.

یادآور می‌شود آیت‌الله‌العظمی محمد بهجت فومنی در اواخر سال 1334 ه.ق. در خانواده‌ای دیندار و تقوا پیشه، در شهر مذهبی فومن واقع در استان گیلان، چشم به جهان گشود. هنوز 16 ماه از عمرش نگذشته بود که مادرش را از دست داد و از اوان کودکی طعم تلخ یتیمی را چشید.

درباره نام آیت‌الله بهجت خاطره‌ای شیرین از یکی از نزدیکانشان نقل شده است که ذکر آن در اینجا جالب می‌نماید، و آن اینکه: «پدر آیت‌الله بهجت در سن 16-17 سالگی بر اثر بیماری وبا در بستر بیماری می‌افتد و حالش بد می‌شود به گونه‌ای که امید زنده ماندن او از بین می‌رود وی می‌گفت: «درآن حال ناگهان صدایی شنیدم که گفت با ایشان کاری نداشته باشید، زیرا ایشان پدر محمد تقی است».

در سال 1352ه.ق. برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مشرّف می‌گردد و قسمت های پایانی سطح را در محضر آیات عظام از آن جمله مرحوم آیت‌الله آقا شیخ مرتضی طالقانی به پایان می‌رساند. با این همه، همّت او تنها مصروف علوم دینی نبوده، بلکه عشق به کمالات والای انسانی هماره جان ناآرام او را به جستجوی مردان الهی و اولیاء برجسته وا می‌داشته ‌است.

آیت‌الله بهجت پس از اتمام دوره سطح، و درک محضر استادان بزرگی چون آیات عظام: «آقا سید ابوالحسن اصفهانی(ره)، آقا ضیاء عراقی(ره)، و میرزای نائینی(ره)، به حوزه گرانقدر و پر محتوای آیتِ حقّ حاج شیخ محمد حسین غروی اصفهانی (ره)، معروف به کمپانی وارد شد و در محضر آن علامه کبیر به تکمیل نظریات فقهی و اصولی خویش پرداخت، و به یاری استعداد درخشان و تأییدات الهی از تفکرات عمیق و ظریف و دقیق مرحوم علامه کمپانی، که دارای فکری سریع و جوّال و متحرک و همراه با تیز بینی بوده، بهره‌ها برد».

این مرجع تقلید و عارف نامی سرانجام در اردیبهشت ماه سال 88 در شهر مقدس قم دار فانی را وداع گفت.