کد خبر: 37904تاریخ انتشار : 4:10:47 - سه شنبه 2 فوریه 2016

سخنی بی پرده با استاندار گیلان؛

وقتی استیضاح شهردار رشت برای آقای استاندار ملاک وحدت می‌شود!

امروز برخی سایت های خبری امروز اقدام به انتشار گزارشی از مراسم افتتاح پست ممیزی ۶۳،۲۰ کیلو ولتی مسکن مهر رشت نمودند و البته در این گزارش تنها به نشر اظهارات امروز استاندار خطاب به اعضای شوراها اکتفا نمودند.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از خزرآنلاین ؛ در این گزارش آمده است که استاندار گیلان امروز ضمن خطاب قرار دادن اعضای شورای شهرستان ها، گفته است: یکی دو روزی قدرت در اختیار ما قرار گرفته است و نباید از این قدرت برای نظرات شخصی استفاده کنیم.

نجفی با بیان اینکه امکان دارد بعضی افراد متحجر از پشت پرده به اعضای شورا جهت دهی کنند، افزود: درگیر آن ها نشوید و نباید از اختیارات خود برای منویات گروهی استفاده کنید.

استاندار گیلان همچنین ابراز داشت: باید به شهر بیندیشیم و خدمات را نیز ببینیم، هرچند کاستی ها بسیار است ولی باید همدلی نیز داشته باشیم. در این ایام مبارک مردمی را همیشه پشتیبان ما بوده اند امیدوار کنیم.

بعید است اظهارات امروز استاندار گیلان بی ربط به وصول استیضاح شهردار رشت باشد چرا که دیروز و در صحن علنی شورا، پاسخ های ثابت قدم نتوانست 8 عضو شورا را قانع کند و عملا شهردار رشت در آستانه استیضاح قرار گرفت.

توجه به اظهارات استاندار که تنها یک روز پس از اعلام وصول استیضاح شهردار رشت بر زبان رانده شده است، این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا استاندار گیلان از قدرت قانونی در جهت تعیین خط مشی احتمالی برای نمایندگان مردم در شورا برخوردار است و آیا قانون چنین حقی را برای استاندار قائل شده است که بتواند در روند استیضاح شهردار بر له یا علیه تصمیم گیری نمایندگان مردم وارد عمل شود؟ سوالی که پاسخ آن را حقوقدانان بهتر از سایر افراد می دانند.

فارغ از این موضوع، آن چه که در این بین جالب به نظر می رسد اینست که استاندار گیلان در حالی خطاب به اعضای شورا از آنان می خواهد که در این ایام مبارک همدل بوده و مردمی را که همیشه پشتیبان بوده اند، را امیدوار کنند که مجموعه تحت تصدی وی چندی پیش علی رغم مخالفت های نماینده محترم ولی فقیه در استان اقدام به جابه جایی چند فرماندار در ایام نزدیک به انتخابات نموده است!

چندی پیش بود که آیت الله قربانی از تریبون نماز جمعه و در واکنش به اخبار مربوط به عزل فرماندار رضوانشهر گفتند:

این فرماندار برادر شهید است و مردم دوستش دارند و شیعه و سنی را برادر کرده است چرا این فرماندار باید برکنار شود.

با این حال حکم عزل فرماندار رضوانشهر صادر شد و 21 دی ماه و با گذشت تنها چند روز از بیانات آیت الله قربانی، برخی رسانه های استان خبر از برکناری حمیدرضا امام پناهی از سمت فرمانداری رضوانشهر و جایگزینی عسگر حسنی پور به جای وی دادند!

حتی حجت الاسلام و المسلمین شکسته دل امام جمعه سیاهکل نیز در یکی از خطبه های نمازجمعه این شهر اعلام کرده بود که تغییر فرماندار سیاهکل نوعی بی احترامی به سیاهکل است و از مسئولین خواسته بود تا در تصمیم خود تجدید نظر کنند.

با این حال فرمانداری سیاهکل هم به سرنوشت فرمانداری رضوانشهر دچار شد و علی رغم مخالفت های اعلام شده از تریبون نماز جمعه، فرماندار سیاهکل هم تغییر کرد!

اکنون دو سوال اساسی نسبت به عملکرد استاندار گیلان مطرح است:

1. آقای استاندار چگونه از ضرورت وجود همدلی در استان صحبت به میان می آورد اما مجموعه تحت تصدی ایشان علی رغم بیانات صریح نماینده محترم ولی فقیه در استان در خصوص مخالفت با تغییر فرمانداران، باز هم دستور عزل و جابه جایی فرمانداران را صادر می کند؟ آیا این موضوع موجب خدشه دار شدن وحدت بین مسئولین و در نتیجه آن بر هم خوردن همدلی بین مسئولان آن هم در آستانه انتخابات به عنوان یک رویداد سیاسی بزرگ در استان نمیشود؟ آیا همدلی مد نظر استاندار تنها در روند استیضاح شهردار نمود پیدا می کند؟!

2. وقتی مجموعه استانداری گیلان چندین فرماندار را علی رغم اظهارنظرهای صریح نماینده ولی فقیه و برخی امامان جمعه در شهرستان ها و در آستانه انتخابات تغییر می دهد، چگونه تغییر یک شهردار سبب می شود تا استاندار تنها به فاصله یک روز پس از اعلام وصول استیضاح شهردار چنین اظهاراتی را بر زبان براند؟ بی تردید تغییر فرمانداران به عنوان برگزارکنندگان انتخابات در شهرستان ها در آستانه انتخابات رویداد سیاسی بسیار مهم تری نسبت به تغییر یک شهردار که عملا تنها وظیفه اجرایی و نه سیاسی بر عهده دارد، بوده و امید است حساسیت جناب استاندار در جهت حفظ وحدت و همدلی تنها در حوزه انتخاب شهردار نمود پیدا نکند!