کد خبر: 36685تاریخ انتشار : 3:34:02 - سه شنبه 8 دسامبر 2015

فرماندار فومن:تمامی مدارس و مساجد بین‌راهی باید در زمان وقوع بحران آماده باشند

دستگاه های خدمات رسان شهرستان فومن با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی در مورد احتمال بارش سنگین برف و باران و جاری شدن سیل در گیلان، در آماده باش کامل به سر می برند. نگرش سنتی به موضوع مدیریت بحران بر این باور بود باید در انتظار خراب شدن امور نشست و پس از بروز […]

دستگاه های خدمات رسان شهرستان فومن با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی در مورد احتمال بارش سنگین برف و باران و جاری شدن سیل در گیلان، در آماده باش کامل به سر می برند.

نگرش سنتی به موضوع مدیریت بحران بر این باور بود باید در انتظار خراب شدن امور نشست و پس از بروز ویرانی، سعی در کاهش ضرر و زیان ناشی از وقوع بحران داشت اما امروزه نوع نگاه به موضوع بحران در جهان تغییر یافته و مدیریت بحران های ناشی از عوامل طبیعی و غیر طبیعی به دغدغه اصلی مسئولان تبدیل شده و همه تلاش می کنند تا با برنامه ریزی درست، دقیق و طراحی برنامه های عملی، خود را برای مواجهه با بحران های احتمالی همانند سیل، برف، زلزله و…آماده کنند.

کمیته مدیریت بحران گیلان نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی استان و با توجه به سوابق زلزله، بارش های سنگین برف و سیل در سال های گذشته و تحمل خسارت های جانی و مالی بسیار درصدد تشکیل مستمر جلسات این کمیته در سطح استان و شهرستان ها بوده تا با آمادگی و برنامه ریزی دقیق به مقابله با این گونه بحران ها احتمالی بپردازد.

ضرورت تکمیل لیست بانک اطلاعاتی ماشین آلات

فرماندار فومن در این خصوص درجلسه مدیریت بحران شهرستان که صبح دوشنبه برگزار شد گفت: فومن در استان گیلان در منطقه حادثه خیز واقع شده و باتوجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی خود در معرض وقوع بحران های احتمالی همانند سیل، برف، رانش کوه، آتش سوزی، آب گرفتگی و تخریب پل ها قرار دارد.

میرشمس مومن زاده با بیان اینکه در سال های گذشته وقوع حوادث غیر مترقبه و نداشتن آمادگی لازم موجب غافلگیری دستگاه های اجرایی شده بود، ادامه داد: خوشبختانه با برگزاری جلسات مستمر کمیته مدیریت بحران شهرستان در ماه های گذشته تمامی دستگاه های خدمات رسان از یک آمادگی نسبی خوبی برخوردار هستند.

وی شناسایی نقاط حادثه خیز شهرستان را یکی از رکن های مهم برای مقابله با بحران های احتمالی عنوان و تاکید کرد: همه دستگاه های خدمات رسان در شهرستان باید لیست بانک اطلاعات ماشین آلات خود را تکمیل و به دبیر ستاد ارائه کنند.

مومن زاده به مهم بودن وجود این لیست در زمان مدیریت بحران اشاره کرد و افزود: متاسفانه شهرستان هنوز درگیر رفع بسیاری از خسارت های بحران های سال های گذشته است.

چهار گام اساسی برای مقابله با بحران

فرماندار فومن در ادامه با بیان اینکه هدف از مدیریت بحران کاهش هرگونه خسارت جانی و مالی از وقوع حوادث غیرمترقبه است، تصریح کرد: پیشگیری، آمادگی از لحاظ امکانات و برنامه، مقابله بعداز وقوع بحران و بازسازی و بازتوانی بعد از ایجاد خسارت و ویرانی گام هایی است که باید در ارتباط با بحران برداشته شود.

وی با تأکید بر تعامل و هماهنگی همه دستگاه های خدمات رسان شهرستان فومن ادامه داد: هماهنگی و هم افزایی دستگاه های خدمات رسان در زمان بحران می تواند از بسیاری از خسارت ها جلوگیری بعمل آورد.

مومن زاده با بیان اینکه تمامی روسای ادارات و دستگاه های خدمات رسان شهرستان باید در آمادگی کامل باشند،از اداره آموزش و پرورش و اوقاف و امور خیریه شهرستان درخواست کرد که تمامی مدارس و مساجد بین راهی خود را برای اسکان موقت مردم شهرستان، مسافران و گردشگران در زمان وقوع بحران آماده کنند.

سهمیه دو میلیون و ۱۰۰ هزار لیتری سوخت در شهرستان فومن

مسئول شرکت توزیع فرآورده های نفتی شهرستان فومن نیز در این جلسه سهمیه شهرستان را دو میلیون و۱۰۰هزار لیتر عنوان کرد و گفت: تاکنون یک میلیون و۳۰۰ هزار لیتر از این سهمیه به دست متقاضیان رسیده است.

فرامرز غلامی ادامه داد: ۱۱ هزار و ۶۰۰ خانوار متقاضی دریافت سوخت و تحت پوشش شرکت توزیع فرآوردهای نفتی شهرستان فومن هستند.

وی تصریح  کرد: خانوارهایی که متقاضی سهمیه سوخت هستند می توانند با دریافت به موقع سوخت و ذخیره سازی آن در مواقع بحرانی از بروز مشکل جلوگیری کنند.

مسئول شرکت توزیع فرآوردهای نفتی شهرستان فومن با اشاره به تدابیری که برای زمان وقوع بحران های احتمالی در نظر گرفته شده است، افزود: در صورت وقوع حوادث احتمالی شرکت توزیع فرآوردهای نفتی شهرستان فومن به وسیله ماشین های حامل سوخت آماده خدمات رسانی به همشهریان هستند.

باتوجه به آغاز فصل سرما و همچنین آسیب پذیر بودن شهرستان فومن در هنگام وقوع بحران، امید این می رود تا برگزاری جلسات مستمر مدیریت بحران در شهرستان منجر به آمادگی همه جانبه دستگاه های خدمات رسان شده و از وقوع خسارات ناشی از وقایع طبیعی جلوگیری شود.