کد خبر: 36570تاریخ انتشار : 16:50:43 - یکشنبه 29 نوامبر 2015

آقای روحانی از عاقبت دولت اردوغان عبرت بگیرید!

با نگاهی گذرا به اتفاقات پر تنش اخیر بین کشورهای روسیه و ترکیه خواهیم دید که یکی از دلایل اصلی عقب نشینی سریع دولت ترکیه از مواضع خود ضعف ساختاری در درون این دولت و وابستگی بی قید و شرط در زمینه های اقتصادی و نظامی به دول غربی است. به نقل از صبح زاگرس، […]

با نگاهی گذرا به اتفاقات پر تنش اخیر بین کشورهای روسیه و ترکیه خواهیم دید که یکی از دلایل اصلی عقب نشینی سریع دولت ترکیه از مواضع خود ضعف ساختاری در درون این دولت و وابستگی بی قید و شرط در زمینه های اقتصادی و نظامی به دول غربی است.

به نقل از صبح زاگرس، بهنام ترکمان – پس از انهدام هواپیمای جنگی روسیه توسط ارتش ترکیه در هفته گذشته، شاهد واکنش سریع و قاطع از سوی دولت روسیه نسبت به این حرکت ناپخته دولت اردوغان بودیم.

واکنش هایی قاطعانه و پرهزینه، برای دولت ترکیه که به تفصیل در تحلیل روز گذشته به آن اشاره کردیم(کلیک کنید).

پس از گذشت چند روز از این ماجرا کار به حدی برای رجب طیب اردوغان سخت شد، که در سخنرانی روز گذشته خود برای گروهی از مردم ترکیه از این اقدام خود اظهار ندامت کرد.

اظهار ندامتی که در روزهای ابتدایی وقوع این حادثه رنگ و بوی طلب کارانه ای داشت، چرا که اردوغان مدعی بود که این دولت روسیه است که باید از مردم ترکیه عذرخواهی کند.

حال پس از بررسی مواضع و واکنش های مقتدرانه دولت پوتین در مواجهه با این تعرض ارتش ترکیه، به واکاوی مواضع دولت اردوغان در چند روز گذشته خواهیم پرداخت.

با نگاهی گذرا به اتفاقات پر تنش اخیر بین این دو دولت خواهیم دید که یکی از دلایل اصلی عقب نشینی سریع دولت ترکیه از مواضع خود ضعف ساختاری در درون این دولت و وابستگی بی قید و شرط در زمینه های اقتصادی و نظامی به دول غربی است.

یکی دیگر از این عوامل، ضعف دیپلماسی عزتمندانه و نبود روحیه خودباوری در بین کابینه دولت اردوغان است، که روحیه خود را پس از یکی دو تحریم و واکنش از سوی دولت روسیه کاملا از دست داد و از اقدام خود پشیمان شدند.

حال با کمی تامل و بررسی اتفاقات اخیر بین این دو کشور همسایه ولی متفاوت از نظر وابستگی به قدرت های جهانی در حوزه های اقتصادی و نظامی خواهیم فهمید که در بازی قدرت جهانی، برتری با کشورهای خواهد بود که دارای روحیه استقلال طلبی و خود باوری وعدم وابستگی به کشورهای که ساختار لیبرالی و نولیبرلی دارند خواهد بود، چرا که این دولت ها تنها دلیل رابطه شان با دیگر کشورها تامین منافع خود و رسیدن به مالکیت خصوصی قدرتمندانه جهان است.

این دقیقا همان نکته ای است که امام راحل و رهبر معظم انقلاب بارهای بار به آن اشاره کرده و تنها راه تامین امنیت و رسیدن به قله های جهانی در زمینه های اقتصادی، علمی و نظامی را عدم وابستگی به غرب در این حوزه ها دانسته اند.

نکته ای طلایی که انگار از سوی دولت در دوسال اخیر زیاد جدی گرفته نمی شود.

با توجه به موارد ذکر شده باید به ریاست محترم جمهور و کابینه دولت اعتدال یادآور شویم که باید عبرت گرفت ازعواقب دولتی که دیروز سنگ ناتو و رابطه با آمریکا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را به سینه می زد، اما امروز با یکی دو تهدید از سوی دولت روسیه به عذرخواهی و غلط کردیم افتاده است.