کد خبر: 36316تاریخ انتشار : 13:37:24 - یکشنبه 22 نوامبر 2015

نرخ باسوادی در شهرستان فومن 93 درصد است

رئیس نهضت سوادآموزی فومن با اشاره به ایجاد مرکز یادگیری محلی در این شهرستان گفت: نرخ باسوادی در شهرستان فومن ۹۳ درصد است. محمدگنج‌نمای واقع، رئیس نهضت سوادآموزی فومن اظهار کرد: طبق آمار نرخ باسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال در شهرستان فومن 93 درصد است. وی با بیان اینکه اهم کار نهضت […]

رئیس نهضت سوادآموزی فومن با اشاره به ایجاد مرکز یادگیری محلی در این شهرستان گفت: نرخ باسوادی در شهرستان فومن ۹۳ درصد است.

محمدگنج‌نمای واقع، رئیس نهضت سوادآموزی فومن اظهار کرد: طبق آمار نرخ باسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال در شهرستان فومن 93 درصد است.

وی با بیان اینکه اهم کار نهضت سوادآموزی به ۲ طرح ابلاغ شده از سوی وزارت‌خانه است، افزود: با سوادکردن اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان و ایجاد مراکز یادگیری محلی دو طرح مذکور است.

رئیس نهضت سوادآموزی فومن با بیان اینکه آموزش‌دهندگان به بی‌سوادان به صورت آزاد کار خود را انجام می‌دهند، گفت: بعضی از موسسات مانند مدارس غیرانتفاعی و بسیج سازندگی در شناسایی بی‌سوادان همکاری می‌کنند.

گنج‌نمای واقع با اشاره به ایجاد مراکز یادگیری محلی در فومن، تصریح کرد: باید در هر محل 50نفر سوادآموز داشته باشیم تا بتوان این مراکز را در آن محل ایجاد کرد.

وی با اشاره به برپایی حلقه‌های کتابخوانی، خاطرنشان کرد: حلقه‌های کتابخوانی برای افرادی است که سواد اولیه دارند و می‌خواهند این ارتباط وجود داشته باشد تا سواد فراگرفته را فراموش نکنند و در این حلقه‌ها شرکت می‌کنند.

رئیس نهضت سوادآموزی فومن با بیان اینکه کتاب‌هایی از مرکز به آدرس افرادی که می‌خواهند در این حلقه‌ها عضو شوند ارسال می‌شود که در تثبیت سواد آنها تاثیر دارد، اظهار کرد: این کتاب‌ها شامل کتاب آشپزی، مذهبی و کتاب‌های ساده‌ایست که مخاطبان را جذب می‌کند.

گنج‌نمای واقع با اشاره به دو مصوبه هیئت وزیران، افزود: افرادی که در سال 94 سوادآموزی کنند به اندازه 20درصد حق‌الزحمه‌ای که آموزش دهنده دریافت می‌کند به فرد بی‌سواد به شرط قبولی اعطا می‌شود.

وی با بیان اینکه هر آموزش دهنده 640هزار تومان و هر یادگیرنده 136هزار تومان در سال 94 دریافت می‌کنند، گفت: این مبلغ به عنوان تشویقی است تا افراد بی‌سواد رو به سوی باسواد شدن بیاورند.

رئیس نهضت سوادآموزی فومن تصریح کرد: در سال 95 هیئت وزیران الزام کرده‌اند افرادی که دارای مدرک باسوادی نیستند از گواهینامه راهنمایی رانندگی، حمایت‌های بهزیستی و کمیته امداد و تمدید پروانه کسب محروم می‌شوند.

گنج‌نمای خاطرنشان کرد: از عموم افرادی که توانایی تدریس دارند و از دانش‌آموزان دبیرستانی تا دانشجویانی که می‌توانند با نهضت سوادآموزی همکاری کنند با دریافت حق‌الزحمه هر نفر حدود 640هزار تومان دعوت به همکاری می‌شود.