کد خبر: 35892تاریخ انتشار : 4:20:54 - سه شنبه 17 نوامبر 2015

با روش‌های دهه شصت نمی توان نیاز جوانان را پاسخ داد!

پنج‌شنبه این هفته جلسه ای تحت عنوان ” نسلی که سوال دارد! ” به همت جمعی از نسل سومی های انقلاب اسلامی برای اولین بار در شهرستان فومن برگزار میشود. به گزارش بهجت نیوز ؛ به همین بهانه مصاحبه ای با علیرضا زادبر که مسئولیت این جمع را بر عهده دارد ترتیب داده ایم که […]

IMG_0793

پنج‌شنبه این هفته جلسه ای تحت عنوان ” نسلی که سوال دارد! ” به همت جمعی از نسل سومی های انقلاب اسلامی برای اولین بار در شهرستان فومن برگزار میشود.

به گزارش بهجت نیوز ؛ به همین بهانه مصاحبه ای با علیرضا زادبر که مسئولیت این جمع را بر عهده دارد ترتیب داده ایم که میتوانید در ادامه آن را مطالعه کنید :

ضمن عرض سلام ، لطفا ضمن بیان اهداف این سلسله جلسات، روش اجرایی اون رو توضیح بدید؟ در واقع در این طرح به دنبال چه چیزی هستید؟

سلام علیکم

ببینید، ما در دوره ای هستیم که سرعت و تنوع دسترسی و مواجه شدن با شبهات فکری_عقیدتی بسیار بالاست.در دهه ها و شاید سده های گذشته، خواندن کتب ضاله می توانست باعث گمراهی عده ی قلیلی شود یا در یک دوره ای شبکه های ماهواره ای در ایجاد تشکیک نقش داشتند و البته الان هم دارند اما امروز دیگر با توجه به افزایش کاربران فضای مجازی، سرعت دسترسی و درگیری های ذهنی بسیار بالاست.

شاید هم خیلی ها مستقیما متوجه تاثیر پذیری از این فضا نباشند اما در نهایت این درگیری ها و شبهات عقیدتی میتواند باعث تغییر مسیر زندگی انسان شود حالا چه مثبت، چه منفی.خب ما باید به این درگیری فکری پاسخ بدهیم بخصوص وقتی این مساله در حوزه دین باشد.

ما در این جلسات میخواهیم با استدلال، با آموزش روش استدلال کردن به افراد آموزش بدهیم، یعنی برای ما آموزش روش استدلال کردن از خود استدلال مهم‌تر است که چطور میشود،اولا به عقیده صحیح دست پیدا کرد و ثانیا چطور میشود از عقیده صحیح و الهی دفاع کرد در واقع همان کار ویژه علم کلام است.

2_روش اجرایی و ساختار چگونه است؟ یعنی چطور میخواهید جلسات را مدیریت کنید؟ زیرا در تبلیغات شما نوشته شده بود که “برای اولین بار در شهرستان فومن” !

ما چون میدانیم خیلی در این عصر حس و حال مطالعه وجود ندارد و متاسفانه سرانه مطالعه بسیار پایین است یه چیزی شبیه فاجعه ست در جلسات بر مبنای آثار شهید مطهری، مباحثه و در مواردی مناظراتی را برگزار می‌کنیم.

افراد منبع مدنظر رو مطالعه میکنند اما حتی اگر خیلی اهل مطالعه هم نباشند در جلسه حضور پیدا میکنند یک نفر در مقام مستشکل خواهد بود و شبهات رو با ادبیات عامیانه مطرح خواهد کرد برای مثال اینکه مفهوم آزادی در اسلام چه فرقی با غرب داره؟ و استاد مدعو پاسخ می‌دهد حالا در این بین حاضرین هم در بحث بصورت نظام مند شرکت خواهند داشت در واقع لابه‌لای این دعوا و درگیری فکری، مفاهیم فراوانی انتقال داده میشود.اینها برجستگی های طرح است که میتواند مرکزی برای کمک فکری به دوستان باشد.

عنوانی که برای این حرکت انتخاب شده، راه نو می‌باشد ؛ منظورتان از انتخاب این اسم چیست؟

عرض کردم شبهات روز را باید با روش های روز پاسخ داد،به قول شهید مطهری که می‌فرمایند «اسلام برای تمام نیازها در همه عصرها پاسخ دارد».زمان تغییر می‌کند اما آیا دین هم تغییر می‌کند؟

راه نو یعنی شیوه جدید در سطح شهرستان ما برای پاسخ گویی به نیازهای فکری و چون نیروهای مومن از مجموعه های مختلف حضور دارند و مسئولیت اجرایی این کار را برعهده گرفته اند ما عنوان جمعی از نسل سومی های انقلاب اسلامی را انتخاب کرده ایم.

نمی خواهم بی جهت شعار بدهم اما اخیرا رهبری فرمودند:«جوانان ما خودشان رو برای مباهله فکری و غیره در عصر حاضر با جهان آماده کنند» خب این نقل به مضمونی که عرض کردم یعنی نسل سومی ها وظیفه سنگینی دارند.

3-این روش در فومن قابل اجراست؟ خیلی ایده آل فکر نمی‌کنید؟

به نکته خوبی اشاره کردید.

ما معمولا با این سوال در شهرستان مواجه می‌شویم که اینجا فومن است و نمیشود و نمی‌توانیم، همیشه این حرفها است چون خودمان را باور نداریم.

در حال حاضر ما جوانان مومن و تحصیل کرده و مطلع فراوانی داریم، حداقل به لحاظ مدرک و جنبه های آکادمیک اما امروز دیگر این حرفها معنا ندارد.الان ما مراکزی در جامعه(چه داخلی و چه خارجی) داریم که خواسته یاناخواسته نسبت به اعتقادات ما شبهه وارد می‌کنند.

خب به تناسب شبهات به راحتی در سطوح مختلف وارد میشود ، ما چکار باید انجام بدهیم؟دستمان را بگیریم بالا و بگوییم نمی‌توانیم؟

اتفاقا هیچ مکتبی مثل اسلام ادله و برهان ندارد بلکه آنچیزی که مهم است این می‌باشد که ما باید روش را تغییر دهیم.با روشهای دهه ی شصت نمیشه به جوان امروزی پاسخ داد. محتوا همان است و ما کماکان از آثار شهید مطهری استفاده می‌کنیم اما روش انتقال را تغییر داده ایم.

IMG_0789

4-مخاطب اصلی این طرح چه کسانی هستند؟ ظاهرا اعلام کردید که بانوان هم میتوانند شرکت کنند؟

بله.این خیلی مهم هست چون در شهر مرکز یا مجمعی برای مدیریت و تغذیه فکری خواهران به آن معنا وجود ندارد فلذا امکان حضور برای خواهران(با شرایط مناسب) هم وجود دارد که خود همین موضوع از برجستگی‌های این طرح است اما مخاطب اصلی ما قشر جوان بخصوص دانشجویان هستند.چون پرشبهه‌ترین مباحث در این فضا مطرح می‌شود.

5_در دانشگاه تبلیغات کرده اید؟

بله.با کمک دوستان خوبمان در دانشگاه‌ها هم تبلیغات صورت گرفته است.هرچند بضاعت ما کم است و تبلیغات خاصی نتوانستیم انجام دهیم اما همینجا از همه ی کسانی که هم دغدغه دارند و هم اهل بیان هستند دعوت میکنم حتما تشریف بیاورند چون این الگو و این روش بعید میدانم در محیط شهرستان وجود داشته باشد.

البته ما از لحاظ توان کمبودی نداریم اینها همه بهانه س اگر جهادی کار کنیم میشود حرف حق را به گوش اهل حق رساند.ماحتی علاقه داریم که دوستان دبیرستانی هم در جلسات حضور داشته باشد بالاخره سالهای بعد همین عزیزان خالی الذهن وارد دانشگاه و محیط کار میشوند.

6_برای اجرای این طرح از سازمان و نهادی کمک نگرفته‌اید؟

خیر .به هیچ وجه این طرح کاملا خودجوش و مردمی است و با همت دوستان هیاتی و حمایت مسجد جامع فومن که ازشان تشکر میکنیم اجرا خواهد شد.

به این نکته دقت کنید که وقتی رهبری میفرمایند «بخاطر معضلات فرهنگی برخی اوقات من خواب ندارم» خب پس باید کاری کرد . عقل حکم میکند حالا هرنهادی هم تمایل داشت پیش قدم شود و به این طرح کمک برساند اما چون تجربه متعدد داریم که در این بوروکراسی اداری چیزی معمولا دستگیر نمیشود تحت هیچ عنوان به سمت هیچ نهاد و مجموعه‌ای نرفتیم.

خب مگر این طرح چه هزینه هایی دارید؟

در نظر داشته باشید که ما جزوه و کتاب باید تهیه و پخش کنیم.تبلیغات هم هزینه دارد و از همه مهمتر اینکه در مرحله دوم طرح اگر با اقبال عمومی مواجه شود قصد دعوت از اساتید برتر کشوری را داریم و خب همه‌ی اینها هزینه به حساب می‌آید.بهرحال نباید منفعل بود و مطمئنا از همراهی و کمک‌های مسئولین استقبال می‌کنیم.

7_نکته پایانی یا مطلب خاصی هست که اشاره کنید؟

از شما تشکر میکنم که به این موضوع فرهنگی اهمیت می‌دهید و بار رسانه دغدغه مند شهر را در حوزه های فرهنگی و مذهبی به دوش می‌کشید زیرا بالاخره در کار فرهنگی نان و آب نیست و جالب آن است که بیشترین دغدغه و تذکر رهبری هم پیرامون مسائل فرهنگی است.

به نظر بنده گوشه گیری و غرغر زدن نسبت به کمبودها و کم کاری ها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه به دلیل عقب ماندگی های فرهنگی باید جهادی عمل کرد.مد نظر داشته باشید که مفهوم جنگ نرم، نیازمند تفکر جهادی است.

در هر حال امیدوارم این جلسات علمی که در خانه خدا هم برگزار میشود مرضی رضای خداوند باشد زیار مسجد پایگاه علمی ماست.همچنین مجددا از همه ی دوستان اهل فکر و با دغدغه دعوت میکنیم در این جلسات حتی شده برای یک بار هم حضور پیدا کنند.

التماس دعا

 1. محمود گفت:

  برنامه خوبی است
  خدا خیر بدهد به شما

 2. روشن گفت:

  سلام، ایده ی خوبیست و این انگیزه و همت ستودنی ست و بطور حتم منشاء برکاتی خواهد شد، جهت اثرگذاری و فراگیر شدن آن امید است مساجد و هیات به کمک آن طرح بیایند. البته مسئولین اجرایی و فرهنگی رو بهشون خیلی امیدی نیست! ان شاءالله.

 3. دانشجو گفت:

  سلام

  زمان و مکان اجرای طرح کجاست ؟

 4. از دیدگاه ارزشمند نیروهای ولایی دهه شصتی هم استفاده کنید. بعضی مواقع گفتن یک جمله یا یک کلمه ، ضمن اینکه سبب سوء استفاده دشمنان انقلاب و نظام اسلامی خواهد شد ، بلکه سبب زیر سئوال بردن زحمات گذشته انسان هم می شود.