کد خبر: 35790تاریخ انتشار : 5:01:41 - چهار شنبه 11 نوامبر 2015

عمق بی‌تحرکی در کتابخانه فومن

کتابخانه فومن به دلیل برخی مشکلات از نبود مشتری و کتابخوان در سکوت غم‌انگیزی فرو رفته‌است. کتابخانه فومن واقع در ساختمان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان سال‌هاست که به دور از مرکز شهر فومن بدون مشتری و کتابخوان روزگار می‌گذراند. صندلی‌های بدون کتابخوان و میزها بدون کتاب نظر هر بیننده‌ای را به خود […]

کتابخانه فومن به دلیل برخی مشکلات از نبود مشتری و کتابخوان در سکوت غم‌انگیزی فرو رفته‌است.

کتابخانه فومن واقع در ساختمان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان سال‌هاست که به دور از مرکز شهر فومن بدون مشتری و کتابخوان روزگار می‌گذراند.

صندلی‌های بدون کتابخوان و میزها بدون کتاب نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و در کتابخانه فومن کتاب‌های کهنه بخشی از فضای کتابخانه را اشغال کرده‌اند.

تعداد انگشت شماری کتابخوان را تنها در زمان فصل امتحانات مدرسه یا کنکور دانشگاه‌ها می‌توان در کتابخانه فومن مشاهده کرد و در بقیه ایام سکوت غم‌انگیزی فضای کتابخانه فومن را فرا گرفته که حاکی از نبود مشتری و کتابخوان است.

عمق بی‌تحرکی در کتابخانه فومن

یکی از نخبگان دانشگاهی فومن درباره وضعیت کتابخانه این شهرستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: زمانی کتابخانه فومن جایی برای مطالعه کتاب‌های درسی من بود اما عمق بی‌تحرکی و بدون استفاده بودن کتابخانه فومن فضای سرد و بی‌روحی را در آن ایجاد کرده‌است.

سهیلی افزود: بنده از صبح تا غروب به مدت یک‌ماه برای خواندن و مطالعه دروس دانشگاهی به کتابخانه فومن می‌رفتم و در این مدت زمانی کسی غیر از کادر اداری را در ساختمان کتابخانه نمی‌دیدم و به تنهایی در کتابخانه مشغول مطالعه می‌شدم.

وی عدم تمایل مردم به حضور در کتابخانه را یکی از مشکلات این ساختمان دانست و تصریح کرد: به حال و روز کتابخانه شهرم و نرخ کتابخوانی فومن حسرت می‌خورم که به چه دلیلی باید این همه هزینه‌های جاری معمولی برای روشن نگه داشتن چراغ یک اداره لحاظ شود اما هیچ بازخورد و حاصلی نداشته‌باشد.

مشکل استقرار کتابخانه فومن در خارج از شهر

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن و دبیر انجمن کتابخانه عمومی این شهرستان نیز درباره مشکلات موجود کتابخانه به خبرنگار فارس اظهار کرد: مشکلات کتابخانه فومن موارد متعددی است که موجب شده تا از رونق آن کاسته شود و انگیزه‌ای برای استفاده و بهره‌برداری از آن وجود ندارد.

یوسف نیک‌انجام افزود: دوری ساختمان کتابخانه از مرکز شهر فومن یکی از مشکلات است که دسترسی مردم به این مکان را سخت‌تر کرده و بر خلاف روال مستقر ساختمان‌های کتابخانه‌ای در شهرها، فاصله کتابخانه فومن از شهر موجب خلوتی آن شده‌است.

وی ساختمان کتابخانه را یکی از مراکز و نشانه‌های توسعه‌یافتگی شهرها عنوان کرد و گفت: کتابخانه باید در مقابل چشم مردم باشد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن مشکل دیگر کتابخانه شهر فومن را استقرار آن در طبقه سوم ساختمان ذکر کرد و ادامه داد: این امر حضور افراد سالخورده در کتابخانه را با مشکل مواجه کرده‌است.

وی فضای ناکافی و استیجاری ساختمان کتابخانه را از دیگر مشکلات این فضا بیان کرد و یادآور شد: به دلیل فضای ناکافی و ساختمان استیجاری نمی‌توان برای بخش‌های مختلف آن به خوبی و شایستگی برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش فارس، فضای کتابخانه فومن که یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی این شهرستان محسوب می‌شود با وعده‌هایی مواجه است که می‌تواند در صورت تحقق از سکوت خارج شود و یا با خلف وعده همچنان در سکوت بماند و کتاب‌های کهنه آن در گوشه‌ای از فضا خاک بخورند./فارس

  1. میلاد گفت:

    سلام علیکم
    بیشتر مردم شهر ما نمیدونن که این شهر کتابخانه داره
    فاصله کتابخانه از شهر هم دلیلی هستش به این کم توجهی