کد خبر: 35395تاریخ انتشار : 3:47:17 - دوشنبه 2 نوامبر 2015

شش هزار تن برگ سبز چای از چایکاران فومن خریداری شد

رئیس اداره چای شهرستان فومن از خریداری بیش از ۶ هزارتن برگ سبز چای در فومن خبر داد. به گزارش بهجت نیوز ؛ جعفرپور عصر رئیس اداره چای شهرستان فومن اظهار کرد: امسال برگ‌های سبز چای برداشت شده به‌ دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و همراهی چایکاران نسبت به عملیات بهزراعی ، از جمله […]

رئیس اداره چای شهرستان فومن از خریداری بیش از ۶ هزارتن برگ سبز چای در فومن خبر داد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ جعفرپور عصر رئیس اداره چای شهرستان فومن اظهار کرد: امسال برگ‌های سبز چای برداشت شده به‌ دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و همراهی چایکاران نسبت به عملیات بهزراعی ، از جمله هرس باغ ها، شخم و کودپاشی صورت گرفته شده بود ، می توان گفت که شاهد کیفی سازی محصول چای خواهیم بود.

وی افزود: بر همین اساس، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و دو برای سال زراعی ۹۴، نسبت به سال زراعی گذشته ۲۱درصد افزایش یافته است.

رییس اداره چای فومن اضافه کرد: قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی جاری برای برگ سبز درجه یک ۲۱ هزار و ۸۰۰ ریال و درجه دو ۱۲ هزار و یکصد ریال تعیین شده بود و نسبت به پارسال ۳۸ درصد برگ سبز چای درجه یک افزایش ومابقی درجه دو خریداری شده است.

جعفرپور تشریح کرد : با تولید چای کیفی و مرغوب می توان ذائقه مردم ما را به نوشیدن چای ایرانی برانگیخت لذا تولید چای با کیفیت باید در اولویت کارخانه های چای قرار بگیرد و برای اینکه صنعت چای احیا شود بایستی همه عوامل تولید چای، کار مضاعف کنند.

رییس اداره چای فومن گفت: کارخانه های چایسازی فومن از ابتدای بازگشایی تا پایان مهر ماه سالجاری شش هزارو ششصد و هفتاد و نه تن برگ سبز چای خریداری نموده است و نسبت به سال گذشته۲۴ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد : کارخانه های فومن شش هزارو ششصد و هفتاد و نه تن برگ سبز از کشاورزان خریداری کرده اند که چای خریداری شده به ارزش ریالی بیش از ۱۰۴ میلیارد ریال که تاکنون بیش از ۷۰ میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

جعفرپور ادامه داد: کارخرید تضمینی برگ سبز چای در شهرستان فومن توسط ۹ کارخانه چایسازی انجام می گرفت و همچنین کار نظارت بر خرید تضمینی چای توسط ۱۸ نفر از کارشناسان اعزامی از سازمان چای کشورصورت گرفته است.

مهندس جعفرپور خاطرنشان کرد : ۶۷ درصد بهای برگ سبز چای توسط دولت و ۳۳ درصد توسط کارخانه های چایسازی پرداخت می شود.

رئیس اداره چای شهرستان فومن تاکید کرد: چای ایرانی تنها چای است که در جهان بدون هیچ‌گونه افزودنی شیمیایی ویا کاربرد سوم در باغات چای تولید می‌شود که البته این ویژگی‌ به دلیل شرایط اقلیمی حاکم بر مناطق شمالی چای‌خیز کشور است.

وی از از چایکاران خواست که عملیات بهزراعی از نیمه اول آذر ماه انجام حرص سالیانه و تعیین کود شیمیایی اقدام نمایند.

مهندس جعفرپوردر خاتمه از همکاری و تعامل همه جانبه همه مسئولین استانی و شهرستانی ،کارخانه داران چایسازی ، کشاورزان چایکار وکارشناسان اعزامی از سازمان چای کشور کمال تشکر و قدردانی نمود./عرفان منصوریان