کد خبر: 32675تاریخ انتشار : 17:22:31 - چهار شنبه 23 سپتامبر 2015

عيد قربان، رمز رهایي انسان از خودخواهی و منيّت است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت به مناسبت دهم ذی الحجه ، روز عید قربان گفت: عید قربان، رمز رهایي انسان از خودخواهی و منيّت است. به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده اول مهرماه 94 طی بیاناتی ضمن تبریک عید بزرگ قربان، این عید را رمز رهایي انسان از خودخواهی […]

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت به مناسبت دهم ذی الحجه ، روز عید قربان گفت: عید قربان، رمز رهایي انسان از خودخواهی و منيّت است.

به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده اول مهرماه 94 طی بیاناتی ضمن تبریک عید بزرگ قربان، این عید را رمز رهایي انسان از خودخواهی و منيّت دانست و اذعان داشت: عيد قربان با تجديد خاطره ابراهيم و اسماعيل (علیهما السلام)، سمبلي از تسليم را در برابر اوامر الهي فراروي مومنان حقيقت جو به نمايش مي گذارد.

وی افزود: عيد سعيد قربان خاطره قرباني كردن اسماعيل و صحنه راز و نياز ابراهیم خلیل، با حق تعالي در دامنه كوه رحمت، ترك هواهاي نفساني و روي‌آوردن به رضاي الهي را در ذهن ها تجديد کرده و دل ها به عشق آن مي‌تپد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت در ادامه تصریح کرد: انسان براي اينكه بتواند هرچه بهتر به خداوند قادر متعال نزديك شود و در خط و مسير حضرت حق قرار بگيرد بايد از خود و از منيّت ها رهايي يافته و فقط و فقط خداوند قادر متعال را ببيند؛ زيرا در غير اين صورت نمي تواند بنده خوب و مخلصي براي پروردگار عالم باشد.

این کارشناس حوزه دین، در بخش دیگری از بیانات خویش به اعمال روز عید قربان اشاره کرد و اظهار داشت: برای این روز بزرگ چندین عمل وارد شده است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ـ غسل کردن ؛ که به گفته مرحوم «علاّمه مجلسى»، غسل در آن روز سنّت مؤکّد است تا آن جا که بعضى از علما آن را واجب دانسته‌اند.
۲ـ نماز عید قربان است و نحوه انجام آن، به همان کیفیّتى است که در نماز عید فطر گفته شده است.
۳ـ دعاى چهل و هشتم «صحیفه کامله سجّادیه» است که اوّلش این است: أللّهُمَّ هذا یَومٌ مُبارَک و اگر دعاى چهل و ششم نیز خوانده شود بهتر است.
۴ـ خواندن دعاى ندبه
۵ـ قربانى کردن در این روز براى همه مستحبّ مؤکّد است و بسیار بدان سفارش شده است، تا آن جا که برخى از علما آن را بر کسانى که توانایى دارند واجب دانسته‌اند و مستحب است بعد از نماز عید، کمى از گوشت آن را بخورند.

امام جمعه موقت شهرستان شفت در پایان ، به روایتی از حضرت امير المومنين(علیه السلام) در فضیلت قربانی کردن اشاره کرد که آن حضرت می فرمایند: اگر مردمان بدانند كه چه ثوابي در قرباني است ، هر آينه قرض كنند ؛ به درستي كه قطره اول خون قرباني كه بيرون مي‏آيد جميع گناهان صاحبش را مي‏آمرزد.