کد خبر: 32675تاریخ انتشار : ۱۷:۲۲:۳۱ - چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴

عید قربان، رمز رهایی انسان از خودخواهی و منیّت است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت به مناسبت دهم ذی الحجه ، روز عید قربان گفت: عید قربان، رمز رهایی انسان از خودخواهی و منیّت است. به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده اول مهرماه ۹۴ طی بیاناتی ضمن تبریک عید بزرگ قربان، این عید را رمز رهایی انسان از خودخواهی […]

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت به مناسبت دهم ذی الحجه ، روز عید قربان گفت: عید قربان، رمز رهایی انسان از خودخواهی و منیّت است.

به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده اول مهرماه ۹۴ طی بیاناتی ضمن تبریک عید بزرگ قربان، این عید را رمز رهایی انسان از خودخواهی و منیّت دانست و اذعان داشت: عید قربان با تجدید خاطره ابراهیم و اسماعیل (علیهما السلام)، سمبلی از تسلیم را در برابر اوامر الهی فراروی مومنان حقیقت جو به نمایش می گذارد.

وی افزود: عید سعید قربان خاطره قربانی کردن اسماعیل و صحنه راز و نیاز ابراهیم خلیل، با حق تعالی در دامنه کوه رحمت، ترک هواهای نفسانی و روی‌آوردن به رضای الهی را در ذهن ها تجدید کرده و دل ها به عشق آن می‌تپد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت در ادامه تصریح کرد: انسان برای اینکه بتواند هرچه بهتر به خداوند قادر متعال نزدیک شود و در خط و مسیر حضرت حق قرار بگیرد باید از خود و از منیّت ها رهایی یافته و فقط و فقط خداوند قادر متعال را ببیند؛ زیرا در غیر این صورت نمی تواند بنده خوب و مخلصی برای پروردگار عالم باشد.

این کارشناس حوزه دین، در بخش دیگری از بیانات خویش به اعمال روز عید قربان اشاره کرد و اظهار داشت: برای این روز بزرگ چندین عمل وارد شده است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ـ غسل کردن ؛ که به گفته مرحوم «علاّمه مجلسى»، غسل در آن روز سنّت مؤکّد است تا آن جا که بعضى از علما آن را واجب دانسته‌اند.
۲ـ نماز عید قربان است و نحوه انجام آن، به همان کیفیّتى است که در نماز عید فطر گفته شده است.
۳ـ دعاى چهل و هشتم «صحیفه کامله سجّادیه» است که اوّلش این است: أللّهُمَّ هذا یَومٌ مُبارَک و اگر دعاى چهل و ششم نیز خوانده شود بهتر است.
۴ـ خواندن دعاى ندبه
۵ـ قربانى کردن در این روز براى همه مستحبّ مؤکّد است و بسیار بدان سفارش شده است، تا آن جا که برخى از علما آن را بر کسانى که توانایى دارند واجب دانسته‌اند و مستحب است بعد از نماز عید، کمى از گوشت آن را بخورند.

امام جمعه موقت شهرستان شفت در پایان ، به روایتی از حضرت امیر المومنین(علیه السلام) در فضیلت قربانی کردن اشاره کرد که آن حضرت می فرمایند: اگر مردمان بدانند که چه ثوابی در قربانی است ، هر آینه قرض کنند ؛ به درستی که قطره اول خون قربانی که بیرون می‏آید جمیع گناهان صاحبش را می‏آمرزد.