کد خبر: 32604تاریخ انتشار : ۸:۴۸:۵۵ - سه شنبه ۳۱ شهر ۱۳۹۴

با دعای عرفه،برای استغاثه و توبه به درگاه خداوند غافر متعال برویم

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت، هشتم ذی الحجه مصادف با شب عرفه گفت: عرفه، روز سجده و توبه و انابه به درگاه خداوند است و فرصتی است که ممکن است فقط یک بار برای انسان پیش آید که باید این فرصت را غنیمت شمرد. به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم […]

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت، هشتم ذی الحجه مصادف با شب عرفه گفت: عرفه، روز سجده و توبه و انابه به درگاه خداوند است و فرصتی است که ممکن است فقط یک بار برای انسان پیش آید که باید این فرصت را غنیمت شمرد.

به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده ۳۱ شهریور ۹۴ طی سخنانی با بیان این که روز عرفه، به تعبیری روز نیایش است، اظهار داشت: نیایش و بندگی، اصیل ترین و کهن ترین رفتار فطری انسان است، که از اولین روزهای پیدایش انسان نخستین، هنگامی که هرروز با حوادث طبیعی ناشناخته مواجه می شد، چیزی از درون او را به سمت پناه جستن به موجود قادر و توانا می کشید، که این نیرو چیزی جز میل فطری به پرستش و عبادت نبود.

وی در خصوص دعای عرفه بیان کرد: دعای عرفه سالار شهیدان حضرت ابا عبداللّه الحسین (علیه السلام)، یکی از دعاهای مأثوری است که از مضامین بلند و معارف عمیق برخوردار است و دعای عرفه از مشهورترین دعاهاست که شامل مضامین عارفانه‎ای چون شناخت پروردگار و تضرع به درگاه لایزال اوست.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت در ادامه خاطرنشان ساخت: دعای عرفه شامل مطالب بسیاری است که گزیده فهرست آنها عبارتند از: شناخت خداوند و بیان صفات الهی ، تجدید عهد و پیمان با پروردگار ، شناخت پیامبران و تحکیم ارتباط با آنها، توجه به آخرت و اظهار عقیده قلبی، سیر اندیشه در آفاق جهان و یادآوری نعمت‎ها بی‎کران الهی بر انسان و حمد و سپاس خداوند بر آن نعمت‎ها و عنایت‎ها از آغاز وجود و تکوین آدمی تا آخر عمر، و البته صلوات و درود بر محمد و آل محمد (صلی الله علیهم اجمعین).

این کارشناس حوزه دین، در خصوص اعمال روز عرفه نیز گفت: غیر از دعای امام حسین (علیه السلام)، دعاهای دیگری نیز از سایر ائمه اطهار (علیهم السلام) برای روز عرفه روایت شده که در کتب دعا به تفصیل آمده است که معروفترین آنها دعای امام زین العابدین (علیه السلام) فرزند گرانقدر امام حسین (علیه السلام) است که در صحیفه سجادیه ذکر شده است و مراجع عظام تقلید در مناسک حج هر دو دعا را نقل کرده‎اند.

امام جمعه موقت شهرستان شفت در پایان با یادآور شدن اهمیت روز عرفه تصریح کرد: در اهمیت این روز عظیم همین بس، که روایت شده بعضی از گناهان فقط در روز عرفه بخشیده خواهد شد و ما باید با وجود ابزار بسیار خوبی که امام حسین (علیه السلام) در اختیار ما نهاده شده که همان دعای عرفه است برای استغاثه و توبه به درگاه خداوند غافر متعال برویم.