کد خبر: 32604تاریخ انتشار : 8:48:55 - سه شنبه 22 سپتامبر 2015

با دعاي عرفه،برای استغاثه و توبه به درگاه خداوند غافر متعال برويم

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت، هشتم ذی الحجه مصادف با شب عرفه گفت: عرفه، روز سجده و توبه و انابه به درگاه خداوند است و فرصتي است که ممکن است فقط يک بار براي انسان پيش آيد که بايد اين فرصت را غنيمت شمرد. به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم […]

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت، هشتم ذی الحجه مصادف با شب عرفه گفت: عرفه، روز سجده و توبه و انابه به درگاه خداوند است و فرصتي است که ممکن است فقط يک بار براي انسان پيش آيد که بايد اين فرصت را غنيمت شمرد.

به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده 31 شهریور 94 طی سخنانی با بيان اين که روز عرفه، به تعبيري روز نيايش است، اظهار داشت: نيايش و بندگي، اصيل ترين و کهن ترين رفتار فطري انسان است، که از اولین روزهاي پيدایش انسان نخستين، هنگامي که هرروز با حوادث طبيعي ناشناخته مواجه مي شد، چيزي از درون او را به سمت پناه جستن به موجود قادر و توانا مي کشيد، که اين نيرو چيزي جز ميل فطري به پرستش و عبادت نبود.

وی در خصوص دعاي عرفه بیان کرد: دعاي عرفه سالار شهيدان حضرت ابا عبداللّه الحسين (عليه السلام)، يکي از دعاهاي مأثوري است که از مضامين بلند و معارف عميق برخوردار است و دعاي عرفه از مشهورترين دعاهاست كه شامل مضامين عارفانه‎اي چون شناخت پروردگار و تضرع به درگاه لايزال اوست.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت در ادامه خاطرنشان ساخت: دعاي عرفه شامل مطالب بسياري است که گزيده فهرست آنها عبارتند از: شناخت خداوند و بيان صفات الهي ، تجديد عهد و پيمان با پروردگار ، شناخت پيامبران و تحکيم ارتباط با آنها، توجه به آخرت و اظهار عقيده قلبي، سير انديشه در آفاق جهان و يادآوري نعمت‎ها بي‎کران الهي بر انسان و حمد و سپاس خداوند بر آن نعمت‎ها و عنايت‎ها از آغاز وجود و تکوين آدمي تا آخر عمر، و البته صلوات و درود بر محمد و آل محمد (صلي الله عليهم اجمعین).

این کارشناس حوزه دین، در خصوص اعمال روز عرفه نیز گفت: غير از دعاي امام حسين (عليه السلام)، دعاهاي ديگري نيز از ساير ائمه اطهار (عليهم السلام) براي روز عرفه روايت شده که در کتب دعا به تفصيل آمده است که معروفترين آنها دعاي امام زين العابدين (عليه السلام) فرزند گرانقدر امام حسين (عليه السلام) است که در صحيفه سجاديه ذکر شده است و مراجع عظام تقليد در مناسک حج هر دو دعا را نقل کرده‎اند.

امام جمعه موقت شهرستان شفت در پايان با يادآور شدن اهميت روز عرفه تصریح کرد: در اهميت اين روز عظيم همين بس، که روايت شده بعضي از گناهان فقط در روز عرفه بخشيده خواهد شد و ما بايد با وجود ابزار بسيار خوبي که امام حسين (عليه السلام) در اختيار ما نهاده شده که همان دعاي عرفه است براي استغاثه و توبه به درگاه خداوند غافر متعال برويم.