کد خبر: 32458تاریخ انتشار : 6:00:41 - یکشنبه 20 سپتامبر 2015

هر چشمی را نبايد به عمل ليزيک سپرد

تب برداشتن عینک و انجام عمل لیزیک در ایران بالا گرفته است در حالی که چشم پزشکان معتقدند ، عمل لیزیک به هر حال عوارض خاص خود را دارد. به گزارش بهجت نیوز ؛ «عمل لیزیک یک عمل احساسی و با توجه به نیازهای روحی و ذهنی بیمار است». دکتر احمد جوادیان ، متخصص جراحی […]

تب برداشتن عینک و انجام عمل لیزیک در ایران بالا گرفته است در حالی که چشم پزشکان معتقدند ، عمل لیزیک به هر حال عوارض خاص خود را دارد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ «عمل لیزیک یک عمل احساسی و با توجه به نیازهای روحی و ذهنی بیمار است». دکتر احمد جوادیان ، متخصص جراحی شبکیه با این توضیح می گوید: اگر کسی بتواند از عینک و لنز استفاده کند ، بدون شک عوارض کمتری نسبت به انجام این عمل خواهد داشت . وی عمل لیزیک را به منظور استفاده نکردن از عینک ، عمل زیبایی می داند و تاکید می کند: افرادی که در خصوص استفاده از عینک دچار ناراحتی و مشکل هستند یا مجبور به استفاده از عینکهایی با شماره های بالا هستند ، می توانند تحت نظر و تشخیص پزشک از عمل لیزیک استفاده کنند.

جراحی لیزیک ؛ نه برای همه
هر چند عمل لیزیک از جراحی هایی محسوب می شود که هم موارد درمان و هم موارد زیبایی را شامل می شود اما درخصوص موارد زیبایی ، این جراحی برای همه افراد قابل توصیه نیست : بیمار باید پس از معاینه دقیق پزشک و در صورت واجد شرایط بودن ، مورد جراحی قرار گیرد. دکتر علیرضا لاشیئی ، متخصص شبکیه و دبیر علمی کنگره چشم پزشکی می گوید: بیمار باید هم از لحاظ فیزیک و بیولوژیک چشم و هم از نظر روحی مورد معاینه قرار گیرد ، مثلا بیماری که انتظار ایده آلی از نتیجه عمل دارند یا کسانی که مشاغل حساس دارند و ممکن است نتایج عمل روی شغل آنها اثر سوئ بگذارد ، نباید مورد جراحی قرار گیرند. به گفته دکتر لاشیئی ، بیماران نباید انتظارات ایده آلی از نتیجه عمل داشته باشند و خود پزشک نیز نباید به بیمار تصور نادرستی از نتیجه جراحی بدهد. دکتر عباس عظیمی خراسانی ، رئیس انجمن بینایی سنجی ایران نیز در خصوص آگاهی بیماران مراجعه کننده برای انجام جراحی لیزیک می گوید: اغلب جراحان چشم پزشک اطلاعات لازم را درباره این جراحی به بیمار نمی دهند ، به گونه ای که آنها معمولا بیمار را درباره برگشت پذیر بودن میزان کمی از ضعیفی چشم آگاه نمی کنند ، در صورتی که بیماران با هدف رفع کامل ضعف بینایی و عدم استفاده از عینک این هزینه را می پردازند اما ممکن است به تناسب میزان برگشت پذیر بودن ضعف چشم ، فرد بار دیگر مجبور به استفاده از عینک شود. وی ادامه می دهد: هم اکنون تعدادی از جراحان چشم پزشک کاملا موافق انجام جراحی لیزیک هستند ، به گونه ای که برای هر فردی که مشکل بینایی دارد ، این روش را تجویز می کنند و هیچ بیماری را رد نمی کنند و برخی دیگر به طور کامل با انجام این جراحی مخالف هستند اما بهترین گروه این جراحان ، افرادی هستند که با ارزیابی سلامت بینایی و شرایط مناسب برای لیزیک بیمار ، این جراحی را تجویز می کنند.

عوارض لیزیک
«ما بیماری نداریم که مشکل بینایی اش با عینک و لنز قابل جبران نباشد و فقط نیاز به جراحی لیزیک داشته باشد.» دکتر ایرج احدزاده ، فوق تخصص جراحی چشم با این توضیح می گوید: حتی پس از جراحی لیزیک نیز ممکن است بیمار نیاز به استفاده از عینک داشته باشد و قسمتی از شماره چشم او باقی بماند. احتمال ابتلا به عوارض جزیی نظیر مبدل شدن فرد نزدیک بین به دوربین ، ایجاد لکه قرنیه ، عفونت چشم ، تنگ شدن شبکیه و انسداد عروق چشمی ازجمله عوارض جراحی لیزیک است که به اعتقاد چشم پزشکان ممکن است از هر 200عمل در یک عمل اتفاق بیفتد.

لیزیک با اجبار
مساله ای که از سوی متخصصان چشم پزشکی مطرح شده ، اجبار انجام عمل لیزیک و استفاده نکردن از عینک از سوی موسسات دولتی و خصوصی هنگام استخدام است . دکتر احدزاده در این خصوص هشدار می دهد: ما بیماران زیادی داریم که هنگام استخدام به آنها گفته شده که نباید از عینک استفاده کنند. وی همچنین درخصوص سایر بیمارانی که با مشکلات چشمی مواجه هستند ، ادامه می دهد: عمل لیزیک با این که عملی ضروری محسوب نمی شود ، از مزایای پوشش بیمه ای برخوردار است اما سایر مبتلایان بیماری های چشمی و بخصوص بیماران دیابتی از خدمات بیمه ای بی بهره هستند.