کد خبر: 32141تاریخ انتشار : 15:12:20 - سه شنبه 15 سپتامبر 2015

یادمان زنده یاد شیون فومنی در سالن اداره ارشاد شهرستان فومن برگزار می‌گردد

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن گفت:همایش استانی شعر یادواره شاعر شهیر شعر شمالی (شیون فومن) در روز ۲6 شهریور ماه جاری با حضور شاعران و دوست داران وی برگزار خواهد شد. به گزارش بهجت نیوز ؛ یوسف نیک رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن انجام با اعلام این خبر اظهار داشت :یادمان شاعر […]

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن گفت:همایش استانی شعر یادواره شاعر شهیر شعر شمالی (شیون فومن) در روز ۲6 شهریور ماه جاری با حضور شاعران و دوست داران وی برگزار خواهد شد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ یوسف نیک رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن انجام با اعلام این خبر اظهار داشت :یادمان شاعر بزرگ گیلان میر احمد سیر فخری نژاد معروف به شیون فومنی در تاریخ پنجشنبه 26 شهریور ماه در مجتمع فرهنگی هنری سیدالشهداء اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن برگزار می شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن تصریح کرد : این برنامه به همت انجمن شعر و ادب فومن و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن، و با حضور ناصر فیض طنز پرداز برجسته و داور برنامه طنز قند پهلو،ساعت 5عصر در سالن شهداء خدمتگزارمجتمع فرهنگی و هنری حضرت سیدالشهداء این شهرستان برگزار می‏‌شود.

نیک انجام شیون را از افتخارات گیلان و از زمره شاعران جاودان ادبیات معرفی کرد.

وی ، هدف از برگزاری این مراسم را پاسداشت زحمت‌ها و خدمت‌های فرهنگی و ادبی و نیم قرن زندگی پرتحرک میراحمد فخری‏‌نژاد ملقب به شیون فومنی عنوان کرد.

این مسوول: تحقیق و پژوهش در زمینه ی فرهنگ، و ادب گیلان و ارائه مجموعه اشعار گیلکی در قالب غزلیات، منظومه ها و دو بینی های محلی است از جمله آثار ماندگار دانست.

نیک انجام تصریح کرد :پیش پای برگ ، یک آسمان پرواز ،گیله اوخان، کوجه باغ حرف ، رودخانه در بهار ، از تو برای تو، را از دیگر آثار این شاعر می باشد.

گفتنی است ، میراحمد فخری‏‌نژاد ملقب به شیون فومنی از شاعران محبوب خطه شمال در سال 1325 در فومن چشم به جهان گشود و در سال 1377 پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و پس از انجام پیوند کلیه در یکی از بیمارستان‏‌های تهران از دنیا رفت.

آرامگاه این شاعر در بقعه سلیمان‌داراب رشت بنا بر وصیتش در کنار مقبره میرزا کوچک جنگلی قرار گرفته است.