کد خبر: 31842تاریخ انتشار : 14:46:45 - دوشنبه 7 سپتامبر 2015

راهکارهای عملی  ایجاد وحدت در بین مسلمانان جهان

 همان گونه که مستحضر می باشید قرآن کریم و کرامت بخش ” وحدت ” را بزرگترین نعمت الاهی معرفی فرموده و برای این امر مهم راهکار اجرایی ارائه داده است. به گزارش بهجت نیوز ؛بی شک نعمت بی همتای وحدت مسلمانان در قرآن مجید ثمره فهم درست از مفاهیم قرآنی و عمل به آنها خصوصاً […]

 همان گونه که مستحضر می باشید قرآن کریم و کرامت بخش ” وحدت ” را بزرگترین نعمت الاهی معرفی فرموده و برای این امر مهم راهکار اجرایی ارائه داده است.

به گزارش بهجت نیوز ؛بی شک نعمت بی همتای وحدت مسلمانان در قرآن مجید ثمره فهم درست از مفاهیم قرآنی و عمل به آنها خصوصاً مدیریت الاهی است . بی دلیل نیست که رسول گرامی ( ص ) توانست در مدتی بسیار کوتاه تمام اقوام پراکنده عرب را به اسلام دعوت نموده و متحد نماید و قدرتی عظیم پدید آورد .

حضرت رسول اکرم (ص) در 1400 سال پیش مسئولیت مستقیم رهبری و مدیریت امت اسلامی نوظهور را در آن زمان بر عهده گرفته و شخصاً به پیشنهادگیری از مسلمانان جهت اصلاح امور جامعه می پرداخت ، زیرا خداوند هم در مکه و هم در مدینه ایشان را مکلف به شور و مشورت و پیشنهادگیری نظام یافته از مردم نموده بود.

به همین مناسبت مردم عرب لقب « کثیرالمشاوره » به ایشان داده بودند . بر این اساس « پیشنهادگیری از مردم » سنت حسنه الاهی و روش موثری بود که مسلمانان را به موفقیت های عظیم و بی نظیر رسانید . این امر کشف بی نهایت با ارزشی است که مسلمانان در قرن های گذشته از آن غفلت نموده اند .

تاريخ صدر اسلام گواه آن است که پیامبر گرامی (ص) شخصاً به پیشنهادگیری از مردم می پرداخته است . پيشنهاد سرنوشت ساز سلمان فارسي در جنگ احزاب یعنی ” حفر خندق ” و تاثير آن در جلوگيري از نابودي قطعي مسلمانان توسط لشگر مجهز کفار و مشرکین (لشگر ده هزار نفره) و صبر و استقامت سرسختانه و خردمندانه مسلمانان در پشت خندق تا دستيابي به پيروزي نهايي ، يك نمونه از هزاران نمونه مشاوره و پيشنهادگيري پيامبر رحمت ( ص ) از مردم در صدر اسلام است .

اسلام نبوی چنان قدرت عظیمی پدید آورد که توانست ابرقدرت های استکباری و استبدادی و کافر آن زمانه را به شکست و نابودی بکشاند . اما افسوس که در اثر کسب پیروزی های بزرگ ، تکبر و غرور آنها را فرا گرفت و سران مسلمانان همچون سران کافران ، از مردم فاصله گرفته و قصرها ساختند و به گوشه قصرها خزیدند تا از نظارت مردم و امر به معروف و نهی از منکر ایشان دور باشند .

در این صورت بود که اصل مسلم شورا و پیشنهادگیری فراگیر از مردم به شور و مشورت محدود با اطرافیان خلاصه شد و پس از مدتی نیز این اصل زنده کننده جامعه اسلامی به فرآموشی سپرده شد و حکم خلیفه ، جانشین حکم خداوند گردید .

ماهیت مردمی حکومت اسلامی و بهره برداری از گنجینه های مغزهای مردم ( دفائن العقول – نهج البلاغه / خطبه یک ) فراموش شد و امر امیر همچون حکم خدا تلقی شد . این گونه بود که حاکمان به راهی رفتند و مردم به راهی دیگر و امر شورا از طریق پیشنهادگیری فراگیر از مردم در همه امور ، که عامل اصلی وحدت جامعه اسلامی و امت بزرگ اسلام بود ، کنار گذاشته شده و به دست فراموشی سپرده شد .

اکنون برای زنده شدن امت بزرگ اسلام و اتحاد مسلمانان لازم است که این اصل زیربنایی و مترقی در جوامع اسلامی مجدداً احیا گردد . برای احیای این اصل پیشرفته و مترقی مدیریتی در جهان اسلام باید مراتب زیر به اجرا درآید :

1) – نظام پیشنهادگیری از کارکنان در همه دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی و شرکت های خصوصی به اجرا در آمده و از این طریق مشارکت مردم در پیشرفت امور جلب گردیده ، به پیشنهادهای مفید مردم پس از اجرا ، پاداش تعلق گیرد . متوسط پاداش پیشنهادها در جهان 10 % می باشد .

 2) – نظام پیشنهادگیری از مشتریان ( مردم ) در همه سازمان ها و نهادها به اجرا در آمده و به پیشنهادهای مفید مردم توجه شده و بر طبق اساسنامه و آیین نامه به آنها پاداش پیشنهاد تعلق گیرد .

3) – نظام مدیریت با کیفیت از طریق تشکیل امت های دعوت کننده به خیر (گروه های کیفیت و بهره وری ، عرافه ها ، گروه های دانایی محور  ، گروه های تحقیق و تفقه و کارآفرین) به عنوان عالی ترین روش بهره برداری از گنجینه های مغزهای مردم ( دفائن العقول ) در همه سازمان ها و نهادها به اجرا درآید . به پیشنهادهای گروهی نیز حداکثر 10 % پاداش اعطا شود .

4) - حج به عنوان عامل وحدت جهان اسلام مورد توجه قرار گرفته و با تحقیق و تفقه مجدد در فرمایشات امام خمینی (ره) و با برگزاری جلسات آزاداندیشی ، راهکارهای بهره برداری همه جانبه از این فریضه الاهی برای همه مسلمانان جهان و رشد و پیشرفت امت بزرگ اسلامی مورد استفاده احسن قرار گیرد . سازمان حج و زیارت باید با اجرای نظام های پیشرفته مدیریت به تخصص عالی در پیشنهادگیری از عموم مسلمانان جهان دست یابد و به تبادل تجربیات در زمینه اجرای این نظام های مدیریتی با سایر ملل مسلمان درآید .

5)  - دولت جمهوری اسلامی اجرای نظام های پیشرفته مدیریت فوق الذکر ، خصوصاً تشکیل گروه های کیفیت و بهره وری (امت های دعوت کننده به خیر ، گروه های دانایی محور ، عرافه ها) را در همه دستگاه های دولتی و خصوصی ، در راس برنامه های خود قرار داده و از طریق روش های تشویقی مناسب به توسعه گروه های ده نفره تحقیق و تفقه همگانی بپردازد . این امر قطعاً « معجزه اقتصادی » به همراه داشته ، در این شرایط سخت تحریم ها اساس اقتصاد مقاومتی و اقتصاد احد بوده و« شاه کلید » نجات کشور می باشد .

6) - امروز صدور یک فتوا بدین شرح ضروری است : « هر مسلمان واجب است یک پیشنهاد مفید در سال ارائه نماید » ، زیرا این فتوا روح تازه ای از اسلام را در همه حوزه های علمیه و سازمان ها و نهادهای کشور و مساجد در ایران و جهان می دمد و همه مسلمانان را به پیدا کردن پیشنهادهای مفید در همه زمینه ها و رشد و پیشرفت در همه ابعاد زندگی ، خصوصاً اتحاد و یگانگی و همفکری و همیاری و کشف راهکارهای نعمت بزرگ وحدت بر می انگیزد .

7) -  در مورد زائران خانه خدا علاوه بر وجوب ارائه یک پیشنهاد واجب ، فتوای دیگری بدین شرح نیز لازم است : « بر زائران بیت الله الحرام واجب است یک پیشنهاد مفید با خود به مکه مکرمه برده و تقدیم خداوند کریم نمایند ، همچنین مستحب موکد است 49 پیشنهاد مفید دیگر ، به تعداد سنگ هایی که به شیطان رجیم می زنند ، به همراه داشته و به مسلمانان جهان تقدیم نمایند » . صدور فتوا در این زمینه مسلمانان را برمی انگیزد که حج را تنها یک فریضه عبادی نپندارند ، همان گونه که اکثر مسلمانان در 1400 سال گذشته پنداشته اند ، بلکه حج را همان گونه امام خمینی ( ره ) فرمود ، یک راهکار عملی برای حل مشکلات مسلمانان جهان و وحدت امت بزرگ اسلام بدانند . صدور این فتوا از جانب علمای اسلام ، به صورت خودکار دست تمام شیاطین را رو کرده و امت اسلامی را به سوی نزدیک شدن و وحدت سوق می دهد . معنای این فتوا آن است که مسلمانان برای یکدیگر دل می سوزانند و به هم خیر می رسانند و در سختی ها یکدیگر را یاری می کنند . مسلماً جمع شدن چند میلیون پیشنهاد مفید در سال تحولی اساسی در جهان اسلام و جوامع بشری پدید خواهد آورد .

گاهی  یک تصمیم آن قدر ارزشمند است که سرنوشت یک ملت را تغییر می دهد . و گاهی یک تصمیم سرنوشت جهان را متحول می سازد . خواهشمند است مقرر فرمائید شورایی دوازده نفره از اساتید مدیریت تشکیل شود تا نسبت به طراحی “ نظام جامع وحدت فراگیر ”  در جهان اسلام اقدام نمایند . این امر قطعاً تحولی بزرگ و بنیانی در همه عرصه های اجتماعی و اقتصادی ، زیر چتر توحید و وحدت همگانی ، پی ریزی خواهد نمود . و من ا . . . التوفیق .

قرآن مجید می فرماید « اعدلوا هو اقرب لتقوا » . اگر می خواهید تقوا و خودنگهداری داشته باشید باید اعتدال داشته باشید و در هر شرایطی عدالت بورزید و از اعتدال خارج نشوید . عدالت ورزیدن آیین و رسم رسول اکرم ( ص ) و امام علی ( ع ) است ، آیین و رسم تمام پیامبران الاهی و امامان برحق است . « و لکم فی رسول ا . . . اسوه حسنه » . می دانیم که عالی ترین الگوی رشد و پیشرفت در سخنان و رفتار پیامبر مصطفی (ص) نهفته است . و همین پیامبر است که می فرماید یک لحظه تفکر برتر هزار سال عبادت است .

مدیر مومنان امام علی ( ع ) می فرماید : (هر کس استبداد رای به ورزد هلاک شود و هر که با مردم مشورت نماید در عقل های ایشان شریک گردد) .

و در خاتمه باید یادآور شویم که قرآن مجید و مجدآفرین تنازع و اختلاف در بین مسلمانان را بدترین چیز می داند و همفکری و همدلی و همیاری و تعاون را بهترین چیز بر می شمارد . زیرا تنازع و اختلاف روح وحدت و همبستگی را از بین می برد و امت اسلامی را فشل ، شل ، ضعیف نموده و قدرت و عظمت مسلمانان را نابود می گرداند . بلعکس نظام پیشنهادگیری از مردم ، همفکری و همدلی ایجاد می کند و روز به روز بر قدرت امت اسلامی می افزاید .

قرآن علیم می فرماید : « و اطیعوا الله و رسوله و لا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم و اصبروا انّ الله مع الصابرین » ( انفال / 46 )  « و همه با روح ایمانی پیرو فرمان خدا و رسول باشید و هرگز راه اختلاف و تنازع نپوئید که در اثر تفرقه شل و ضعیف و ترسناک شده و قدرت و عظمت شما نابود خواهد شد بلکه باید با یکدیگر پایدار و صبور باشید که خدا همیشه با صابران است »/فریور باتمانقلیچ