کد خبر: 31392تاریخ انتشار : 14:32:25 - پنجشنبه 27 آگوست 2015

تفاوت نگاه ناصر عاشوری و حسن روحانی در مسئله رفع تحریم ها!

نماینده مردم فومن و شفت و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس روز گذشته در نطق میان دستورش در مخالفت با سیاست های دولت لب به سخن گشود. به گزارش بهجت نیوز ؛ ناصر عاشوری در نطق میان دستورش که روز گذشته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی کشور با انتقاد از برخی تصمیمات نادرست طی چند […]

نماینده مردم فومن و شفت و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس روز گذشته در نطق میان دستورش در مخالفت با سیاست های دولت لب به سخن گشود.

به گزارش بهجت نیوز ؛ ناصر عاشوری در نطق میان دستورش که روز گذشته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی کشور با انتقاد از برخی تصمیمات نادرست طی چند سال اخیر در حوزه های اقتصادی،گفت : دشمن در شرایطی ما را تحریم کرد که تصورش این بود که فشارش بر ما بیشتر شود، ما در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیریم اما باید گفت که با حذف تحریم‌ها هم مشکلات ما حل و فصل نمی‌شود چرا که ما قبل از تحریم‌ها با مشکلات جدی روبرو بوده‌ایم، لذا بعد از تحریم‌ها نیز اگر از این شرایط درس نگیریم مشکلات ما به صورت جدی حل نخواهد شد.

همه مشکلات کشور به تحریم‌ها وصل نبوده است

وی سپس در ادامه با بیان جملاتی قابل تامل و کمتر دیده شده در تضاد با سیاست ها و باورهای دولتمردان و هوادارانشان به انتقاد از برخی اقدامات نابجا پرداخت.

عاشوری با اینکه مذاکرات هسته‌ای و توافق حاصل شده نتایج مثبتی را برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت، گفت: با این حال باید به این نکته توجه داشت که همه مشکلات کشور به تحریم‌ها وصل نبوده و نباید این توقع نابجا در فعالان اقتصادی و مردم به وجود آید که با لغو تحریم‌ها به یکباره تمامی مشکلات اقتصادی حل شود.

وی ادامه داد: جامعه هم نباید منتظر این باشد که رفع تحریم‌ها تحول عظیمی در اقتصاد به وجود آید، زیرا بیساری از مشکلات اقتصادی ما به تحریم بستگی ندارد بلکه به نظر می‌رسد، تحریم‌ها فقط باعث شد دمل چرکی اقتصاد سر باز کند و سرعت حرکت مشکلات افزایش یابد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفتریشه مشکلات اقتصادی کشور ما در فقدان مدیریت، برنامه‌ریزی، بی‌توجهی به اولویت‌های توسعه اقتصادی و عدم اجرای دقیق برنامه‌های بالادستی است و در سال‌های گذشته، زمانی که هنوز تحریم‌ها شدید نبود و منابع مالی زیادی از فروش نفت عاید ایران می شد، نیز در حوزه اقتصاد اتفاق مثبتی به وجود نیامد. بر همین اساس در شرایط کنونی نیز شاید رفع تحریم بتواند هزینه مبادله در اقتصاد را کاهش دهد و مراوده‌های اقتصاد را تسهیل کند اما مشکلات ریشه‌ای اقتصاد ما صد در صد مربوط به تحریم‌ها نیست.

آب خوردنمان به تحریم بستگی دارد؟

در شرایطی که بسیاری از بزرگان و خواص کشور در طی چند مدت اخیر اشاره به این داشته اند که نباید اُمید واهی نسبت به مسئله توافق هسته ای داشت و آینده کشور را به این موضوع گره زد اما بازهم شاهد آن بودیم که جو بسیار سنگینی توسط دولتی ها و رسانه های همراه در دفاع از این موضوع ایجاد شده است که به چند مورد از انها اشاره خواهیم کرد :

تصاویری که در بالا مشاهده کردید تنها ذره ای از دریای سخنان مردان دولتی است که نامش را تدبیر و اُمید نهاده و از آب خوردن تا مسئله اسکی و حتی ازدواج جوانان را به مسئله تحریم ها گره زده است.

موضوعی که داد یکی از روزنامه های حامی دولت را هم در آورد. روزنامه شرق در قسمتی از یادداشتی با عنوان «کسب و کار بی‌رونق شده، منتظریم ببینیم توافق به کجا می‌رسد، بیکاری هم همچنان بالاست و دلالی جای تولید را گرفته» مینویسد : “با توجه به این‌که دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن تمام مشکلات اقتصادی را به تحریم‌ها گره زده است، در صورت توافق و رفع تحریم‌ها مردم انتظار معجزه اقتصادی را دارند که بسیاری از کارشناسان معتقدند مشکلات اقتصادی ناشی از سوء‌مدیریت‌های داخلی است.”

در هر حال جمع‌بندی مذاکرات در قالب برجام سبب شد تا زنگ حساب دولت برای حل مشکلات ریز و درشت مردم فرا برسد. این ‌بار اما بسیاری از دولتمردان با به فراموشی سپردن وعده‌های فانتزی پیشین، پا به دنیای واقعیت‌ها گذاشتند و با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای، سخن از عدم تاثیرگذاری توافق بر زندگی مردم راندند! رئیس‌جمهوری در یکی از نخستین واکنش‌ها به چشم‌انتظاری مردم برای حل مشکلاتشان با به نتیجه رسیدن مذاکرات گفت: «اینکه کسی فکر کند امروز توافق شد فردا آثارش را می‌بیند این‌طور نیست، بهره‌برداری از توافق زمان می‌برد.»

پسا رفع تحریم!

با سنجیدن برخی شرایط کنونی باید دریافت که با توجه به این که سال‌ها کشور ما در تحریم بوده نباید انتظار داشت که با رفع تحریم اقتصاد کشور یکباره تغییرکند.با وجود این که اقتصاد ایران سال‌ها به تحریم خو گرفته اما توافق هسته‌ای می‌تواند مانند یک چاقوی دولبه عمل کند که برای اقتصاد کشور مفید یا مضر باشد.

فعالان اقتصادی ایران بر این باورند که اقتصاد پس از تحریم یک شبه تغییر نمی‌کند اما رفع تحریم می‌تواند آثار و پیامدهای خوبی در اقتصاد داشته باشد.

دولتمردان نیز باید به جای اظهار نظرهای غیرواقعی به دنبال واقع بینی و درک شرایط واقعی کشور باشند تا بتوانند عملکردی قابل قبول از خودشان ارائه دهند.

 1. با سلام و خسته نباشید.
  اگر چه با محتوا و نتیجه گیری این گزارش موافق نیستم اما از شما بابت کار زیبایی که انجام داده اید صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم.
  اگر چه در بعد گزارش می بایست به محتوای اقوال مورد استفاده دقت شود اما تکنیک بکار رفته در این گزارش هم شایسته احترام است و هم شایسته توجه .
  خوشحالم در جامعه ی خبری افرادی با تکنیک های نواورانه را می بینم.
  تیتر شما بسیار عالی ، جذاب و سمت دار بود که اینجانب را از گروه خبرنگاران تلگرام به سایت کشاند.
  باز هم تشکر می کنم.

 2. محمد گفت:

  سلام. آقای عاشوری کاندیدا همین آقایان دولت اعتدال است برای انتخابات مجلس آینده، حرفها را بگذارید کنار عملکرد این دو سال اخیرشان از تحرکات در مجلس شورای اسلامی تا چشن اعتدالیون! در تالار گلستان تا فدا کردن افراد مورد تاييدشان در راس شان فرماندار شهر و جلسات منظم ايشان با ستاد انتخاباتی آقای روحانی در فومن و شفت که هرز گاهی عکس ها و اخبار آن در محافل عمومی درز میکند.

 3. علیرضا گفت:

  سخنی کوتاه با نماینده محترم شهرستان های شفت و فومن
  با عرض سلام
  جناب عاشوری مدت طولانی بود که شما را در صحن علنی مجلس نمی دیدیم تا اینکه امروز دوستان با گذاشتن پست در فضا های مجازی توجه ما رو به صحن علنی و صحبت و نطق جنابعالی معطوف کردند شاید بیش از ده ما از آخرین نطق شما در مجلس میگذرد و شخصا منتظر بیان موضوع جدید از شما بودم و با خواندن مباحث مطروحه توسط شما بر خود دیدم نکاتی را محضر شما بیان کنم .
  1- تریبون مجلس و سخنوری در پشت آن فرصت مغتنمی است که یک نماینده حداکثر استفاده را باید از آن بهره مند شود بطوری که بتواند با بیان موضوع خاص به شرح مشکلات دغدغه محور حوزه خویش بپردازد از آن مهمتر پیگیری های مستمر و عملیاتی کردن آنها بدور از شعار و صرفا بیان شفاهی آن هاست . جناب عاشوری در نطق امروز شما ریشه مشکلات اقتصادی را به حکومت شاه فاسد ربط دادید آیا 38 سال وقت کمی است برای برطرف کردن و تغییر ساختار اقتصادی به قول شما نامتوازن . آیا شما به عنوان نماینده متناوب 3 دوره مجلس و احتساب 12 سال در مرکز اصلی قانونگداری کشور و سالهایی که مسئولیت های دیگر در نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته اید چه تلاش مثمر ثمر را برای تغییر این وضع داده اید خود شما به غیر از وظیفه قانونگذاری وظیفه خطیر دیگری که شاید بسیاری از منتخبان ملت بعضا فراموش میکنند وظیفه نظارت بر تمامی ارکان اجرایی کشور است من بشدت اعتقاد دارم در جایی که دولت سیاست غلطی را دنبال میکند قطعا این مجلس و نمایندگان هستند که وظیفه نظارتی خود را درست انجام نمیدهند و با سکوت یا لابی گری یا اهداف حزبی و گروهی و …… مسیر را برای ادامه آن سیاست غلط برای دولت فراهم میکنند گرچه میدانم اتصال مشکلات به حکومت فاسد گذشته توسط جنابعالی به واسطه سیاست محافظه کاری شما بر میگردد که دلخوری برای دولت های رو ی کار آمده بعد از انقلاب ( دولت سازندگی- اصلاحات – احمدی نژاد- اعتدال) ایجاد نکرده و منتقد آنها نباشید بهر حال انتخابات نزدیک است !!!!
  2- در فراز دیگری از نطق پیش از دستور جنابعالی به موضوع مهم تحریم پرداختید و با بیان اینکه تحریمها همه مشکلات کشور نیست و با رفع آن نباید انتظار معجزه داشت عنوان کردید فقدان مدیریت برنامه ریزی و بی توجهی به الویت ها اقتصادی ریشه مشکلات اساسی کشور است .جناب عاشوری عدم مدیریت و چالشهای مدیریتی موضوع تازه ای نیست آنچه که امروز اقتصاد ما رو بیمار کرده سیاسی بازی و سیاسی کاری است و دقیقا مشکل اساسی نگاه یارانه ای دادن و ورود بدون حساب و کتاب سیاست به اقتصاد هست و تا زمانی که این چنین نگرشی که اقتصاد و سیاست را در گرو هم قرار دهیم وضع بهتر از این هم نخواهد شد و وظیفه نماینده اتفاقا جداسازی ای فضا ی بعضا مسموم از همدیگر است و یک سوال ازجنابعالی شما که توقع دارید سیاست به اقتصاد یارانه بدهد شخص خودتان به واسطه شخصیت سیاسیتان وارد اقتصاد شدید یا از اقتصاد یارانه گرفتید وارد سیاست شدید !!!!
  در آخر شما بعنوان نماینده و عضویت چندین ساله در کمیسیون اقتصادی مجلس چه طرح و لایحه ای در جهت برون رفت از این ساختار اقتصادی نفت محور امضا کردید و بصورت قانون در آوردید و بدولت موظف کردید در سال گذشته بحث اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم فقط با یک طرح امضا شده توسط جنابعالی در حمایت از تولید ملی به امضا رسیده است