کد خبر: 30816تاریخ انتشار : 10:21:39 - یکشنبه 16 آگوست 2015

زبان قادر به بیان شخصيت‏ برجسته و فضايل گسترده حضرت معصومه نیست

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت گفت: از بارزترین ویژگی های حضرت معصومه (سلام الله علیها) ، مقام عصمت و شفاعت ایشان است. به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده طی سخنانی با تبریک فرا رسیدن دهه کرامت اظهار داشت: دهه کرامت، دهه اول ماه ذي‌القعده است که آغازش با ولادت […]

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت گفت: از بارزترین ویژگی های حضرت معصومه (سلام الله علیها) ، مقام عصمت و شفاعت ایشان است.

به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده طی سخنانی با تبریک فرا رسیدن دهه کرامت اظهار داشت: دهه کرامت، دهه اول ماه ذي‌القعده است که آغازش با ولادت حضرت فاطمه معصومه (عليها السلام) و پايانش با ولادت حضرت ابو الحسن امام علي بن موسي ‌الرضا (عليه السلام) همراه است.

وی ، به مناسبت این ایام خجسته، به توصیف گوشه ای از ویژگی ها و بیان شخصیت والای کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (عليها السلام) پرداخته و اذعان كرد: بررسى ‏شخصيت‏ برجسته و فضايل گسترده حضرت معصومه (سلام الله علیها) به حدی است که زبان قادر به بیان کامل آن نیست.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت بيان داشت: تعداد امامزادگان شايسته تعظيم و تجليل در «دار الايمان قم‏» كه بر فراز قبور مطهرشان گنبد و سايبان هست ‏به چهارصد نفر مى‏رسند؛ در ميان اين چهار صد اختر تابناكى كه در آسمان قم نور افشانى ‏مى‏كنند، ماه تابانى كه همه آنها را تحت الشعاع انوار درخشان‏ خود قرار داده، تربت پاك شفيعه محشر، كريمه اهل‏ بيت ‏پيغمبر(عليهم السلام)، دخت گرامى موسى بن جعفر(عليه السلام) ، حضرت معصومه (سلام الله علیها) است.

حجت الاسلام ابراهیم زاده افزود: پژوهشگر معاصر، علامه حاج محمدتقى تسترى، مولف قاموس ‏الرجال مى‏ نويسد: «درميان فرزندان امام كاظم (علیه السلام) با آن همه كثرتشان، بعد از امام ‏رضا (علیه السلام)، كسى همسنگ حضرت معصومه (سلام الله علیها) نیست.

این کارشناس دینی با بیان اینکه از بارزترین ویژگی های آن حضرت می توان به مقام عصمت و شفاعت ایشان اشاره کرد خاطرنشان ساخت: بر اساس روايتى كه مرحوم سپهر در «ناسخ‏» آورده، لقب «معصومه‏» را حضرت امام رضا (علیه السلام)، به ایشان ‏اعطا كرده‏اند؛ و با توجه به اين كه حضرت معصومه (عليها السلام) نام شريفشان «فاطمه‏» است و در حال حيات به «معصومه‏» ملقب نبودند، تعبير امام رضا (عليه السلام) و دلالت این ‏حديث ‏شريف، بر اثبات عصمت آن حضرت قطعی است.

امام جمعه موقت شهرستان شفت در خصوص مقام شفاعت حضرت معصومه (عليها السلام) نیز عنوان کرد: بعد از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از جهت گستردگى شفاعت، هيچ بانويى به شفيعه محشر، حضرت معصومه ‏دخت موسى بن جعفر (عليه السلام) نمى‏رسد، كه امام به حق ‏ناطق، حضرت جعفر صادق(عليه السلام) در اين رابطه مى‏فرمايند: «تدخل بشفاعتها شيعتنا الجنه باجمعهم‏»: «با شفاعت او همه شيعيان ما وارد بهشت مى‏شوند».

وی همچنین در باب اهمیت زیارت آن بانوی بزرگ به روایتی از امام صادق (سلام الله علیه) اشاره کرد که ایشان فرمودند: «برای خداوند متعال حرمی است و آن مکه است و برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) حرمی است و آن مدینه است و برای امیرمؤمنان (علیه السلام) حرمی است و آن کوفه است و برای ما حرمی است و آن قم است و به زودی زنی از فرزندان من در آنجا دفن می شود که نامش فاطمه است؛ هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب خواهد شد».

این کارشناس دینی همچنین در خصوص عظمت علمی کریمه اهل بیت (سلام الله علیها) گفت: روزى عده‏اى از شيعيان وارد مدينه شدند و پرسشهايى‏ داشتند كه مى‏ خواستند از محضر امام كاظم(سلام الله علیه) بپرسند، آن امام درسفر بودند، لذا پرسش هاى خود را نوشته به دودمان امامت تقديم ‏داشتند، چون عزم سفر كردند، براى پاسخ پرسش هاى خود به منزل ‏امام (علیه السلام) شرفياب شدند، در حالیکه امام كاظم (سلام الله علیه) مراجعت نفرموده بود و آنها امكان توقف نداشتند، از اين رو حضرت معصومه(سلام الله علیها) پاسخ آن پرسش ها را نوشته و به آنها دادند، آنها با مسرت فراوان ازمدينه منوره خارج شده و در بيرون مدينه با امام كاظم (سلام الله علیه) روبرو‏ شدند و داستان خود را براى آن حضرت شرح دادند. هنگامى كه امام (علیه السلام) پرسش هاى آنان و پاسخهاى دخترشان را ملاحظه كردند، سه بار فرمودند: «فداها ابوها» ؛ «پدرش به قربانش باد»؛ با توجه به اين كه ‏حضرت معصومه(سلام الله علیها) به هنگام دستگيرى پدر بزرگوارش خردسال بود، اين داستان از مقام بسيار والا و دانش بسيار گسترده آن حضرت‏ حكايت مى ‏كند.