کد خبر: 30816تاریخ انتشار : ۱۰:۲۱:۳۹ - یکشنبه ۲۵ مرد ۱۳۹۴

زبان قادر به بیان شخصیت‏ برجسته و فضایل گسترده حضرت معصومه نیست

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت گفت: از بارزترین ویژگی های حضرت معصومه (سلام الله علیها) ، مقام عصمت و شفاعت ایشان است. به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده طی سخنانی با تبریک فرا رسیدن دهه کرامت اظهار داشت: دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌القعده است که آغازش با ولادت […]

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت گفت: از بارزترین ویژگی های حضرت معصومه (سلام الله علیها) ، مقام عصمت و شفاعت ایشان است.

به گزارش بهجت نیوز ، حجت الاسلام علیرضا ابراهیم زاده طی سخنانی با تبریک فرا رسیدن دهه کرامت اظهار داشت: دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌القعده است که آغازش با ولادت حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام) و پایانش با ولادت حضرت ابو الحسن امام علی بن موسی ‌الرضا (علیه السلام) همراه است.

وی ، به مناسبت این ایام خجسته، به توصیف گوشه ای از ویژگی ها و بیان شخصیت والای کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام) پرداخته و اذعان کرد: بررسى ‏شخصیت‏ برجسته و فضایل گسترده حضرت معصومه (سلام الله علیها) به حدی است که زبان قادر به بیان کامل آن نیست.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت بیان داشت: تعداد امامزادگان شایسته تعظیم و تجلیل در «دار الایمان قم‏» که بر فراز قبور مطهرشان گنبد و سایبان هست ‏به چهارصد نفر مى‏رسند؛ در میان این چهار صد اختر تابناکى که در آسمان قم نور افشانى ‏مى‏کنند، ماه تابانى که همه آنها را تحت الشعاع انوار درخشان‏ خود قرار داده، تربت پاک شفیعه محشر، کریمه اهل‏ بیت ‏پیغمبر(علیهم السلام)، دخت گرامى موسى بن جعفر(علیه السلام) ، حضرت معصومه (سلام الله علیها) است.

حجت الاسلام ابراهیم زاده افزود: پژوهشگر معاصر، علامه حاج محمدتقى تسترى، مولف قاموس ‏الرجال مى‏ نویسد: «درمیان فرزندان امام کاظم (علیه السلام) با آن همه کثرتشان، بعد از امام ‏رضا (علیه السلام)، کسى همسنگ حضرت معصومه (سلام الله علیها) نیست.

این کارشناس دینی با بیان اینکه از بارزترین ویژگی های آن حضرت می توان به مقام عصمت و شفاعت ایشان اشاره کرد خاطرنشان ساخت: بر اساس روایتى که مرحوم سپهر در «ناسخ‏» آورده، لقب «معصومه‏» را حضرت امام رضا (علیه السلام)، به ایشان ‏اعطا کرده‏اند؛ و با توجه به این که حضرت معصومه (علیها السلام) نام شریفشان «فاطمه‏» است و در حال حیات به «معصومه‏» ملقب نبودند، تعبیر امام رضا (علیه السلام) و دلالت این ‏حدیث ‏شریف، بر اثبات عصمت آن حضرت قطعی است.

امام جمعه موقت شهرستان شفت در خصوص مقام شفاعت حضرت معصومه (علیها السلام) نیز عنوان کرد: بعد از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از جهت گستردگى شفاعت، هیچ بانویى به شفیعه محشر، حضرت معصومه ‏دخت موسى بن جعفر (علیه السلام) نمى‏رسد، که امام به حق ‏ناطق، حضرت جعفر صادق(علیه السلام) در این رابطه مى‏فرمایند: «تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنه باجمعهم‏»: «با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت مى‏شوند».

وی همچنین در باب اهمیت زیارت آن بانوی بزرگ به روایتی از امام صادق (سلام الله علیه) اشاره کرد که ایشان فرمودند: «برای خداوند متعال حرمی است و آن مکه است و برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) حرمی است و آن مدینه است و برای امیرمؤمنان (علیه السلام) حرمی است و آن کوفه است و برای ما حرمی است و آن قم است و به زودی زنی از فرزندان من در آنجا دفن می شود که نامش فاطمه است؛ هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب خواهد شد».

این کارشناس دینی همچنین در خصوص عظمت علمی کریمه اهل بیت (سلام الله علیها) گفت: روزى عده‏اى از شیعیان وارد مدینه شدند و پرسشهایى‏ داشتند که مى‏ خواستند از محضر امام کاظم(سلام الله علیه) بپرسند، آن امام درسفر بودند، لذا پرسش هاى خود را نوشته به دودمان امامت تقدیم ‏داشتند، چون عزم سفر کردند، براى پاسخ پرسش هاى خود به منزل ‏امام (علیه السلام) شرفیاب شدند، در حالیکه امام کاظم (سلام الله علیه) مراجعت نفرموده بود و آنها امکان توقف نداشتند، از این رو حضرت معصومه(سلام الله علیها) پاسخ آن پرسش ها را نوشته و به آنها دادند، آنها با مسرت فراوان ازمدینه منوره خارج شده و در بیرون مدینه با امام کاظم (سلام الله علیه) روبرو‏ شدند و داستان خود را براى آن حضرت شرح دادند. هنگامى که امام (علیه السلام) پرسش هاى آنان و پاسخهاى دخترشان را ملاحظه کردند، سه بار فرمودند: «فداها ابوها» ؛ «پدرش به قربانش باد»؛ با توجه به این که ‏حضرت معصومه(سلام الله علیها) به هنگام دستگیرى پدر بزرگوارش خردسال بود، این داستان از مقام بسیار والا و دانش بسیار گسترده آن حضرت‏ حکایت مى ‏کند.