کد خبر: 30712تاریخ انتشار : 4:50:54 - جمعه 14 آگوست 2015

هاشمی: بمب اتم پاکستان بمب اتم اسلامی است!

بعد از آزمایشات هسته ای هند و پاکستان براساس بند ۱۰ معاهده NPT از آن خارج نشدیم . براساس بند ۱۰، امنیت ملی ما تهدید شده بود. اما دولت هاشمی با ارسال تبریک برای دولت پاکستان از بمب اتمی این کشور به نام بمب اتمی اسلامی یاد کرد. به گزارش بهجت نیوز به نقل از […]

بعد از آزمایشات هسته ای هند و پاکستان براساس بند ۱۰ معاهده NPT از آن خارج نشدیم . براساس بند ۱۰، امنیت ملی ما تهدید شده بود. اما دولت هاشمی با ارسال تبریک برای دولت پاکستان از بمب اتمی این کشور به نام بمب اتمی اسلامی یاد کرد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از نیمروز، در روزهایی که مواضع شتاب زده هاشمی رفسنجانی در تعامل با غرب در صدر رسانه ها قرار گرفته و برخی اظهاراتش همچون مواضع وی پیرامون خاطرات امام، تخریب دولت بشار اسد، حذف برخی شعار های انقلابی و تعامل بی چون و چرا با غرب برخلاف مصالح ملی است و هزینه هایی را برای کشور ایجاد کرده؛ میتوان به سالهای دور نیز اشاره کرد. زمانی که هاشمی از سمت دیگر بام افتاده بود و برخی از اقداماتش برخلاف مصالح ملی کشور، هزینه هایی را ایجاد کرد.

با رجوع به اسناد وزارت خارجه خواهیم یافت که رژیم پهلوی به عنوان یک نظام سرسپرده اعلام می کند که ایران هنگامی NPT را به صورت دائم امضا می کند که جامعه جهانی برای عاری ماندن خاورمیانه از سلاح اتمی تضمین بدهد.از همین رو است که رژیم صهیونیستی هرگز حاضر به پاسخگویی نبوده است چرا که اعتقاد دارد که این رژیم از ابتدا با عدم قبول NPT هیچ تعهدی را به جامعه جهانی نداده است.

در واقع ایران با پیوستن دائمی به NPT برای خود ضمن به همراه آوردن مسئولیت پاسخگویی هیچگونه امتیازی را نیز دریافت نکرد.جالب‌تر آن است که برای دائمی کردن NPT هیچگونه مجوزی از مجلس شورای اسلامی دریافت نشده بود.

مهدی سلطانی در پاسخ به این که چرا ما در سال ۱۹۹۸ و بعد از آزمایشات هسته ای هند و پاکستان براساس بند ۱۰ معاهده NPT از آن خارج نشدیم، گفت: یکی از اشتباهات سیاست خارجی ما همین بود که از این معاهده خارج نشدیم زیرا براساس بند ۱۰، امنیت ملی ما تهدید شده بود. این کارشناس ارشد مسائل هسته ای کشور خاطرنشان کرد: اما دولت هاشمی با ارسال تبریک برای دولت پاکستان از بمب اتمی این کشور به نام بمب اتمی اسلامی یاد کرد.

بر اساس بند ده معاهده NPT اگر یکی از کشورهای همسایه، به بمب اتمی دست یابد، کشوری که عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی است بصورت خودکار از پروتکل الحاقی خارج می شود

این نشان از خطراتی است که بمب اتم میتواند متوجه ایران کند و جامعه جهانی و تعهدات بین المللی این حق را برای کشور های همسایه قائل شده بودند. به این معنا که اساس این بمب ها میتواند خطرات جدی زیستی و امنیتی را برای همسایگان ایجاد کند. شاید درخواست زیادی باشد که بخواهیم از هاشمی رفسنجانی توقع داشته باشیم که به دلیل آن آزمایش به سرعت ایران را از این معاهده خارج کند اما قطعا این اظهارات نسنجیده در نماز جمعه مبنی بر بمب اتمی اسلامی و به دنبال آن پیام تبریک به پاکستان نشان از یک خطای فاحش استراتژیک و بی تدبیری دولت ایشان است.

شاید اگر افراط های دیروز و تفریط امروز نبود؛ منافع ملت ایران به نحو بهتری حفظ می شد.

 1. به نظرم در خصوص این متن کمی بی دقتی انجام گرفته است. پاکستان در آن سالها تحت لوای نظامیان قرار داشت و خطراتی را متوجه ایران می کرد. آیت الله خامنه ای در برهه ای به پاکستان صفر کرد که تمایلات ضد ایرانی در ارتش پاکستان می توانست منشای خطر برای ایران باشد. سفر ایت الله خامنه ای در مسند ریاست جمهوری و استقبال پر شور مردم این کشور از ایشان ، باد سر نظامیان و خیالهای خام آنها را بدرد کرد.
  جمهوری اسلامی پاکستان امروز هم مامن القاعده و طالبان است.
  هاشمی با ترفندهای خاص ، منجمله بمب اتمی اسلامی ، توانست مقدمات حذب تعدادی از دانشمندان پاکستانی و استقرار آنها در ایران را فراهم کند.
  جلب نظر دکتر عبدالقدیر خان، پدر بمب اتمی پاکستان برای اینکه فرآیند فناوری هسته ای را به ایران بفروشد از اقداماتی است که هاشمی انجام داد.
  عبدالقدیرخان در تلویزیون دولتی پاکستان به فروش فناوری اتمی به برخی کشورها اعتراف کرده است. و البته در برهه ای که در مراکز هسته ای ایران مساله غنی سازی اورانیم با غلظت بالا کشف و اسباب دردسرهایی برای ما هم واقع گردید ، مشخص شد که دستگاه های غنی سازی ما دست دوم و از پاکستان خریداری شده است.
  امروز برای دنیا مشخص است که فناوری هسته ای ما از طریق پاکستان و از زمان هاشمی رفسنجانی آغاز و در دوران خاتمی به شکل بومی به اوج غنی سازی رسیده است.

 2. با سلام
  ضمن قدردانی از درج نظر اینجانب ، خواهشمند است در سطر دوم صفر به سفر و بدرد به بدر اصلاح شود.

 3. روشن گفت:

  سلام, آقای روحانی در گزارش اخیر شان در رسانه ملی فرمودند که منشأ آلودگی و ادعای آمریکا ییها بخوانید 12 سال فشار بر ایران اسلامی و اینهمه تحریم ها، همین تجهیزات بود که به عنوان نو در سایه هوش و ذکاوت آقای هاشمی رفسنجانی ملت و کشور را درگیر کرد، حالا با این تحلیل ها که باید سر جایش خوب واکاوی شود ديگه می خواهید چه چیزی را ثابت کنید، ؟! انصاف هم خوب چیزیه،.