کد خبر: 29976تاریخ انتشار : 13:18:20 - یکشنبه 2 آگوست 2015

امام‌شناسی و شناختن خط امام بسیار حیاتی است

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) گفت: اصول و مبانی سیاسی اندیشه‌های امام مهمترین رکن تحلیل‌ها در جریان‌شناسی است. به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر مهدی بزرگ‌زاده در طرح ولایت استان گیلان که در پردیس دانشکده فنی فومن در حال برگزاری است با طرح سوالی مبنی بر مهمترین مساله سیاسی امروز […]

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) گفت: اصول و مبانی سیاسی اندیشه‌های امام مهمترین رکن تحلیل‌ها در جریان‌شناسی است.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر مهدی بزرگ‌زاده در طرح ولایت استان گیلان که در پردیس دانشکده فنی فومن در حال برگزاری است با طرح سوالی مبنی بر مهمترین مساله سیاسی امروز کشور اظهار کرد: تعیین تکلیف اسلام یکی از مهمترین مسائلی است که باید در اندیشه سیاسی به آن توجه شود.

وی با اشاره به بحث جریان‌شناسی افزود: اگر مبانی ساختار اندیشه‌های ما محکم، استوار و مبتنی بر متر سنجش، دقیق و یقینی باشد مطمئنا عهده‌دار بسیاری از کارها خواهیم بود.

بزرگ‌زاده عدم متر سنجش دقیق و یقینی مبانی اندیشه را یک از اشکالات و سبب بروز ابهامات دانست و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند؛ “بیشترین صدمات اسلام در طول تاریخ از تحلیل غلط سیاسی است”.

وی ادامه داد: به این معنا که برخی‌ها صادقانه به اسلام اعتقاد دارند اما به دلیل عدم بصیرت، تحلیل و رفتارهای ناشی از آن غلط می‌شود، چرا که انسانها آنگونه حرف می‌زنند که می‌اندیشند و آنگونه رفتار می‌کنند که می‌اندیشند.

مسئول گروه مطالعات منطقه‌ای و بین‌الملل دانشگاه امام حسین(ع)به سخن حضرت علی(ع) اشاره و تصریح کرد: امروز دهها جلد کتاب روانشناسی در دنیا تفسیر این سخن کوتاه امیرالمومنین(ع) است که مواظب رفتار خود باشید که کردار شما عادات، عادات شما شخصیت و شخصیت شما سرنوشت را تعیین می‌کند.

وی افزود: متر سنجش نگرش سیاسی، در تحلیل‌ها مبتنی بر این امر است که اگر به متر سنجش ایمان و از تحلیل عقلانی برخوردار باشیم و ما را از مسیر عقلانی به مسیر عارفانه و عاشقانه سوق داد به فرد ولایتی تبدیل خواهیم شد.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه متر سنجش ما مبتنی بر اسلام امام است، متذکر شد: بدین معنا که اسلام را اسلام امام تعریف می‌کنیم.

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در دانشکده افسری امام حسین(ع) در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: ایشان فرمودند؛ ” آشنایی جوانان با اصول و مبانی اندیشه سیاسی امام راحل یک امر ضروری و حیاتی است”.

عضو هئیت علمی دانشگاه امام حسین(ع) با تاکید بر اینکه امام‌شناسی و شناختن خط امام بسیار حیاتی است، گفت: اصول و مبانی سیاسی اندیشه‌های امام مهمترین رکن تحلیل‌ها در جریان‌شناسی است.

مسئول گروه مطالعات منطقه‌ای و بین‌الملل دانشگاه امام حسین(ع) با بیان اینکه امام آنچه را که به عنوان مواضع سیاسی خود در دنیا و همه عرصه‌ها اعلام می‌کردند منبعث از قرآن، آموزه‌های دینی و ائمه معصومین بوده است، افزود: امروز باید مبانی و متر سنجش ما نیز مبتنی بر اندیشه امام و اسلام ناب محمدی باشد.

وی اضافه کرد: با شناخت و درک ولایت فقیه و تفکر امام در پیرامون ولایت فقیه به این نکته که امام می‌فرمودند؛ “پیرو ولایت فقیه باشید تا کشور آسیب نبیند” پی خواهیم برد و اندیشه امام در رابطه با ولایت فقیه جامع الشرایط حی است، هر فرد در کشور ولی فقیه شد باید پشتیبان او باشیم.

بزرگ‌زاده گفت: امام راحل استکبارستیزی و مقابله با نظام سلطه را از ارکان اساسی بیان می‌کردند.

وی با اشاره به شکل ساختار سیاسی هر جامعه در سه طیف سفید، سیاه و خاکستری یادآور شد: شناخت‌شناسی، انسان و حکومت بر جامعه در تحلیل هر جامعه سه رکن اساسی است و مطلوب‌ترین حکومت نیز، حکومتی است که حافظ و توسعه‌دهنده ارزش‌های آن جامعه باشد.

مسئول گروه مطالعات منطقه‌ای و بین‌الملل دانشگاه امام حسین(ع) با بیان اینکه تحقق همه وعده‌های الهی مرهون حکومت مشروع است، تصریح کرد: امام و مقام معظم رهبری تمام موفقیت‌های نظام را مرهون تحقق وعده‌های الهی می‌دانند.

وی اضافه کرد: همه اندیشه‌هایی که غیرولایتی می‌اندیشند و زیرساخت اندیشه لیبرالی دارند متاثر از اندیشه تفکیک سیاست از دیانت هستند و معتقدند برای دستیابی به جامعه‌ای مطلوب و توسعه یافته باید از هم مجزا باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) در پایان اظهار کرد: امروز نیز با نگاه امام، نگاه ولایی و حمایت حق تعالی زمینه توسعه و امنیت در کشور فراهم شده است.