کد خبر: 29927تاریخ انتشار : 14:14:53 - شنبه 1 آگوست 2015

آینده جامعه پزشکی نیاز به یک تحول بسیار بزرگ دارد

رئیس نظام پزشکی شهرستانهای فومن و شفت گفت: نظام پزشکی عملا در سیاستگذاری‌های کلان سلامت نقشی ندارد. به گزارش بهجت نیوز ؛ دکتر فرزاد فرقان رئیس نظام پزشکی شهرستان های فومن و شفت در خصوص عملکرد نظام پزشکی در حوزه سلامت اذعان داشت : بین نظام پزشکی و ارگان های مرتبط با سلامت ارتباط مناسبی […]

رئیس نظام پزشکی شهرستانهای فومن و شفت گفت: نظام پزشکی عملا در سیاستگذاری‌های کلان سلامت نقشی ندارد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ دکتر فرزاد فرقان رئیس نظام پزشکی شهرستان های فومن و شفت در خصوص عملکرد نظام پزشکی در حوزه سلامت اذعان داشت : بین نظام پزشکی و ارگان های مرتبط با سلامت ارتباط مناسبی وجود ندارد و حتی در ارتباط با سازمانهای بیمه گر هم هیچ تعاملی با نظام پزشکی به عنوان جایگاه مشورتی مشاهده نشده است.

وی دلیل نارضایتی و عدم موفقیت جامعه پزشکی را در اجرای برنامه های نظام سلامت، بی توجهی به نقش و کارایی بالقوه نظام پزشکی دانست و افزود : طبق قانون باید سازمان نظام پزشکی در تنظیم روابط شاغلان حرف پزشکی با دستگاههای ذیربط حضور داشته باشد در حالی که این امر مشاهده نمی شود اما در حوزه چالش برانگیز نظارت این سازمان را همراه کردند.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی آینده جامعه پزشکی را خوب ترسیم نمی کنم ، گفت : آینده جامعه پزشکی نیاز به یک تحول بسیار بزرگ دارد و زمانی آینده ای روشن و خوب دارد که هر ایرانی یک پزشک خانواده و یک پرونده سلامت داشته باشد و بیمار برای درمان خود بصورت رها شده به پزشک مراجعه نکند و نظام ارجاع در جامعه تبیین شود که این امر نیازمند فرهنگسازی است .

فرقان به عدم اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع و سطح بندی خدمات در طرح تحول اشاره کرد و خاطرنشان ساخت : در برنامه های چهارم و پنجم توسعه و ابلاغیه مقام معظم رهبری در حوزه سلامت به نظام ارجاع و سطح بندی خدمات توجه شده بود اما در طرح تحول توجهی به این موارد نشد و نظام پزشکی نیز موضع گیری مناسبی در این زمینه نداشت .