کد خبر: 29503تاریخ انتشار : 12:46:18 - پنجشنبه 23 جولای 2015

جولان مشروبات الکلی در میان خواب غفلت مسئولان فرهنگی!

افزایش سالانه مصرف الکل در میان جوانان کشور و ضررهای جبران ناپذیر آن بر اجتماع طی چند سال اخیر باعث بروز واکنش های متفاوتی میان کارشناسان و مسئولان شده است. به گزارش بهجت نیوز ؛ در باب حرام بودن و ضررهای این نوشیدنی بارها و بارها مطالب و یادداشت های متفاوتی منتشر شده است اما […]

افزایش سالانه مصرف الکل در میان جوانان کشور و ضررهای جبران ناپذیر آن بر اجتماع طی چند سال اخیر باعث بروز واکنش های متفاوتی میان کارشناسان و مسئولان شده است.

به گزارش بهجت نیوز ؛ در باب حرام بودن و ضررهای این نوشیدنی بارها و بارها مطالب و یادداشت های متفاوتی منتشر شده است اما برای اینکه خیال برخی افراد در رابطه با این موضوع راحت شود و دیگر دنبال کلاه شرعی نباشند به ذکر یک حدیث از معصومین کفایت میکنیم ؛ روايتي از امام رضا عليه السلام نقل شده است كه فرمودند: ما بعث الله نبيا الا بتحريم الخمر…(صدوق، التوحيد) خداوند هيچ پيامبري را مبعوث نكرد، مگر آنكه شراب را در شريعت او حرام نمود. بنابراين تصور اين كه حرمت شراب فقط مربوط به دين اسلام است، تصوري نادرست مي‌باشد و اينكه امروزه در برخي اديان شرب خمر را حلال مي‌شمارند، اين خود يكي از نشانه‌هاي تحريف‌هايي است كه در آيين‌هاي الهي به دست بشر صورت گرفت.

در هر حال اگر بخواهیم راهکاری برای کاهش استفاده از الکل در بین افراد جامعه ارائه دهیم، بر خلاف موادمخدر که ریشه آن در جامعه و در بین دوستان است، ریشه مصرف الکل غالبا در خانواده‌هاست.

آمارهایی که کشور را در شک فرو برد

در یک هفته اخیر آماری که توسط علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت در دیدار با مسئولان نیروی انتظامی اعلام شد واکنش های زیادی را به همراه داشت.

معاون وزیر بهداشت در نشستی که بین مسئولان معاونت بهداشت، امداد و درمان ناجا و معاون و مدیران معاونت بهداشت  برگزار شده بود با اشاره به مصرف سالانه 420 میلیون لیتر الکل در جامعه، اپیدمی بیماری های واگیر و همه گیری هایی که هر چندگاه در کشور از این رهگذر اتفاق می افتند را متذکر شد و گفت: گستره این بیماری ها بسیار زیاد است.

چندی پیش یکی از نمایندگان رشت ؛ حسن تامینی در خبری که افزایش میزان مصرف الکل در کشور را نگران کننده عنوان کرده بود و گفت : بر اساس اعلام مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت در بسیاری از مناطق مصرف الکل افزایش داشته به گونه ای که بیش از 200 میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می‌شود

ناموجود بودن دسترسی های لازم برای آمارگیری دقیق و درست از شیوع این نوشیدنی باعث شده تا امارهایی متفاوت در همایش ها و گفته های مسئولین اعلام شود. در یکی از همین نشست ها بود که سردار زمانیان رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کاهش 44 درصدی قاچاق مشروبات الکلی خبر داده بود.

شراب ، الکل ، مشروب ؛ عرق ممنوع!

مصرف الکل علاوه بر آسیب‌های جدی که به اعضای مختلف بدن از جمله کبد می‌زند،به این ترتیب پدیده اعتیاد به الکل اتفاق می‌افتد چراکه، فرد به جایی می‌رسد که دیگر توانایی نخوردن الکل ندارد.

خانواده‌ها باید مضرات استفاده از الکل را به کودکانشان گوشزد کنند. ضمن اینکه در رابطه با آثار سوءمصرف الکل باید از سوی دولت، نهادها و رسانه‌ها تبلیغات گسترده‌ای صورت بگیرد تا همگان از این موضوع مطلع شوند که این ماده همانند موادمخدر و حتی بسیار بیشتر از آن اعتیاد آور و مضر است.

بررسی عوامل موثر بر مصرف الکل و تاثیرات مخرب آن در جامعه هدف نسبت به ارائه راهکارهای مختلف اجرایی همچون برگزاری کارگاه های آموزشی مرتبط برای قشر جوان با در نظر گرفتن مباحث آموزشی بر اساس  رده های سنی آنها ، توزیع بروشور های مختلف آموزشی دینی و فرهنگی در خصوص خطرات و مضرات مصرف الکل باید در میان جمع هایی که جوانان حضور دارند علی الخصوص دانشگاه ها انجام شود.ضمن اینکه کاهش آسیبهای اجتماعی می تواند موجبات عملکرد بهینه و دستیابی به بهره وری در جامعه کار و تولید را بوجود آورد

جالب است که بدانید حتی در کشورهای غربی هم که در رابطه با مصرف این ماده از نظر شرعی و فرهنگی مشکلی وجود ندارد، مشروبات الکلی با درصد پایین الکل استفاده می‌ شود و حتی در کنار آن تبلیغات وسیعی برای جلوگیری از مصرف بیش از حد آن و اعلام خطرات ناشی از مصرف بیش از حد الکل صورت میگیرد.

  1. روشن گفت:

    دولت تدبیر و امید از روز اول فرمودند که ما کسی رو زور به بهشت نمی بریم! حالا به جهنم شاید!!! البته کشور تحریمه این آمار براى پسا تحریمه! روحانی متچکریم.