کد خبر: 27933تاریخ انتشار : 16:44:43 - یکشنبه 5 جولای 2015

وقتی خودمان را از کسب فیض در ماه رمضان محروم می‌کنیم!

شب قدر،شب رحمت ومغفرت است.همان شبی که قرآن کریم درباره آن این چنین گفته است : لیلۀ القدر خیر من الف شهر. به گزارش بهجت نیوز ؛ این شب پرفضیلترین شب سال است که طبق روایات در شب قدر سرنوشت افراد براى سال آينده مانند: رزق و روزى ، مرگ و مير ، خوشى و […]

شب قدر،شب رحمت ومغفرت است.همان شبی که قرآن کریم درباره آن این چنین گفته است : لیلۀ القدر خیر من الف شهر.

به گزارش بهجت نیوز ؛ این شب پرفضیلترین شب سال است که طبق روایات در شب قدر سرنوشت افراد براى سال آينده مانند: رزق و روزى ، مرگ و مير ، خوشى و ناخوشى ، و امور و حوادث ديگر زندگى ، بر اساس استعدادها و لياقت ها رقم خواهد خورد و اين تقدير و تنظيم حكيمانه هم در انسان هيچ گونه اجبار و سلب اختيارى به وجود نمی آورد.

درباره تنظيم و تقدير سرنوشت افراد در شب قدر براى سال آتى ،‌امام صادق(ع)فرموده است: «تقدير امور و سرنوشت ها در شب نوزدهم, تحكيم آن در شب بيست و يكم و امضاى آن در شب بيست و سوم صورت مى گيرد.»

به خاطر اهميت شب قدر و ارزش و عظمت آن و نزول فرشتگان بى شمار آسمانى به زمين و سرنوشت سازى اين شب الهى ده ها روايت در كتب و تفسيرهاى شيعه و اهل سنت وارد شده است ؛ در بيان پيامبر گرامى اسلام(ص) هم مى خوانيم:«هر كس در شب قدر از روى ايمان و اخلاص به قيام و عبادت ايستد گناهان گذشته او بخشيده و آمرزيده مى شود.

همانطور که در روایات آمده است در شب قدر اعمال نیکی وجود دارد که پیشوایان اسلامی ما را به انجام تکالیف زیر دعوت کردند که ما به ذکر بعضی از آن ها اکتفا می کنیم:

1-غسل:غسل از طرفی عبادت است چون می باید برای رضای خدا انجام شود و از صورتی دیگر نظافت و بهداشت می باشد چون با شتشوی بدن انسان خود را برای حضور در مجامع عمومی آماده می کند.

2-قـــرآن بر سر گرفتن:تكليف ديگر شبهاى قدر قرآن به سرگرفتن است. مومنان روزه گرفته در ماه خدا و خانه خدا كتاب خدا را گشوده و به سرگرفته و آن را شفيع خود قرار مى دهند. آن ها به محتواى قرآن مى انديشند و به آغوش آن پناه مى برند و با قرآن پيوند و پيمان مجدد برقرار مى نمايند تا با معارف نورانى آن همه زواياى زندگى خويش را نورانى و متعالى گردانند.

3-نماز و دعا:امام صادق(ع) فرموده است: در هر يك از دو شبهاى قدر صد ركعت نماز مى بايست خوانده شود. آن حضرت خود نيز اين عمل را انجام مى داد چنانكه از سر شب تا سفيده صبح به دعا و مناجات با خداوند مى پرداخت.از جمله دعاهايى كه به خواندن آنها سفارش شده دعاى جوشن كبير مى باشد.

4-استغفار و توبه:اگر چه روزه دارى خود عامل شست و شوى بخشى از گناهان مى باشد اما براى وارد شدن به ماه مبارك رمضان به خصوص دريافت فيض شب هاى قدر اداى دين خالق و خلق هم لازم خواهد بود و در عين حال در اين شب هاى نورانى كه به بيان امام صادق(ع):«درهاى رحمت الهى, به روى بندگان گشوده مى گردد.»

5-احیاء‌ و شب زنده داری:همان طور كه در سيره پيامبر(ص) و حضرت فاطمه(س) مطالعه كرديم احيا و شب های قدر را باعبادت سپرى نمودن از تكاليف ديگر در اين شب ها مى باشد.شب زنده دارى با عبادت و دعا وظيفه اى براى همه شب هاى قدر است.اگر نتوانستى در شب هاى ديگر احيا داشته باشى, سعى كن احيا و شب زنده دارى شب بيست و سوم را از دست ندهى.شاید بیشترین مواردی که در مورد شب قدر می دانیم همین قرآن به سر گرفتن و احــیاء و شب زنده داری است.

اما شب زنده داری خود اعمال خاصی دارد و فقط به معنای شب تا صــبح بیدار ماندن نیست.کافی است که یک چرخی در کوچه و خیابان‌های شهرستان بزنید و وضعیت برخی سفره‌خانه ها را مشاهده کنید تا ببینید که متاسفانه برخی از انها هرساله در این ایام به ادامه فعالیت شان بصورت پرشور تر از قبل مشغول هستند و این مسئله برای شهری همانند شهرستان فومن غیرقابل تحمل و باور است.اینها واقعا یک دغدغه فرهنگی است که چرا فرهنگ سازی صحیح در این موارد انجام نشده است…مسئولین فرهنگی و انتظامی باید پاسخگوی این انتقادات دلسوزانه باشند و این برای حل این معضل به صورت جدی تر از قبل باید پیگیر باشند./محمد حسین شفیعی