کد خبر: 27933تاریخ انتشار : ۱۶:۴۴:۴۳ - یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴

وقتی خودمان را از کسب فیض در ماه رمضان محروم می‌کنیم!

شب قدر،شب رحمت ومغفرت است.همان شبی که قرآن کریم درباره آن این چنین گفته است : لیلۀ القدر خیر من الف شهر. به گزارش بهجت نیوز ؛ این شب پرفضیلترین شب سال است که طبق روایات در شب قدر سرنوشت افراد براى سال آینده مانند: رزق و روزى ، مرگ و میر ، خوشى و […]

شب قدر،شب رحمت ومغفرت است.همان شبی که قرآن کریم درباره آن این چنین گفته است : لیلۀ القدر خیر من الف شهر.

به گزارش بهجت نیوز ؛ این شب پرفضیلترین شب سال است که طبق روایات در شب قدر سرنوشت افراد براى سال آینده مانند: رزق و روزى ، مرگ و میر ، خوشى و ناخوشى ، و امور و حوادث دیگر زندگى ، بر اساس استعدادها و لیاقت ها رقم خواهد خورد و این تقدیر و تنظیم حکیمانه هم در انسان هیچ گونه اجبار و سلب اختیارى به وجود نمی آورد.

درباره تنظیم و تقدیر سرنوشت افراد در شب قدر براى سال آتى ،‌امام صادق(ع)فرموده است: «تقدیر امور و سرنوشت ها در شب نوزدهم, تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضاى آن در شب بیست و سوم صورت مى گیرد.»

به خاطر اهمیت شب قدر و ارزش و عظمت آن و نزول فرشتگان بى شمار آسمانى به زمین و سرنوشت سازى این شب الهى ده ها روایت در کتب و تفسیرهاى شیعه و اهل سنت وارد شده است ؛ در بیان پیامبر گرامى اسلام(ص) هم مى خوانیم:«هر کس در شب قدر از روى ایمان و اخلاص به قیام و عبادت ایستد گناهان گذشته او بخشیده و آمرزیده مى شود.

همانطور که در روایات آمده است در شب قدر اعمال نیکی وجود دارد که پیشوایان اسلامی ما را به انجام تکالیف زیر دعوت کردند که ما به ذکر بعضی از آن ها اکتفا می کنیم:

۱-غسل:غسل از طرفی عبادت است چون می باید برای رضای خدا انجام شود و از صورتی دیگر نظافت و بهداشت می باشد چون با شتشوی بدن انسان خود را برای حضور در مجامع عمومی آماده می کند.

۲-قـــرآن بر سر گرفتن:تکلیف دیگر شبهاى قدر قرآن به سرگرفتن است. مومنان روزه گرفته در ماه خدا و خانه خدا کتاب خدا را گشوده و به سرگرفته و آن را شفیع خود قرار مى دهند. آن ها به محتواى قرآن مى اندیشند و به آغوش آن پناه مى برند و با قرآن پیوند و پیمان مجدد برقرار مى نمایند تا با معارف نورانى آن همه زوایاى زندگى خویش را نورانى و متعالى گردانند.

۳-نماز و دعا:امام صادق(ع) فرموده است: در هر یک از دو شبهاى قدر صد رکعت نماز مى بایست خوانده شود. آن حضرت خود نیز این عمل را انجام مى داد چنانکه از سر شب تا سفیده صبح به دعا و مناجات با خداوند مى پرداخت.از جمله دعاهایى که به خواندن آنها سفارش شده دعاى جوشن کبیر مى باشد.

۴-استغفار و توبه:اگر چه روزه دارى خود عامل شست و شوى بخشى از گناهان مى باشد اما براى وارد شدن به ماه مبارک رمضان به خصوص دریافت فیض شب هاى قدر اداى دین خالق و خلق هم لازم خواهد بود و در عین حال در این شب هاى نورانى که به بیان امام صادق(ع):«درهاى رحمت الهى, به روى بندگان گشوده مى گردد.»

۵-احیاء‌ و شب زنده داری:همان طور که در سیره پیامبر(ص) و حضرت فاطمه(س) مطالعه کردیم احیا و شب های قدر را باعبادت سپرى نمودن از تکالیف دیگر در این شب ها مى باشد.شب زنده دارى با عبادت و دعا وظیفه اى براى همه شب هاى قدر است.اگر نتوانستى در شب هاى دیگر احیا داشته باشى, سعى کن احیا و شب زنده دارى شب بیست و سوم را از دست ندهى.شاید بیشترین مواردی که در مورد شب قدر می دانیم همین قرآن به سر گرفتن و احــیاء و شب زنده داری است.

اما شب زنده داری خود اعمال خاصی دارد و فقط به معنای شب تا صــبح بیدار ماندن نیست.کافی است که یک چرخی در کوچه و خیابان‌های شهرستان بزنید و وضعیت برخی سفره‌خانه ها را مشاهده کنید تا ببینید که متاسفانه برخی از انها هرساله در این ایام به ادامه فعالیت شان بصورت پرشور تر از قبل مشغول هستند و این مسئله برای شهری همانند شهرستان فومن غیرقابل تحمل و باور است.اینها واقعا یک دغدغه فرهنگی است که چرا فرهنگ سازی صحیح در این موارد انجام نشده است…مسئولین فرهنگی و انتظامی باید پاسخگوی این انتقادات دلسوزانه باشند و این برای حل این معضل به صورت جدی تر از قبل باید پیگیر باشند./محمد حسین شفیعی