کد خبر: 27822تاریخ انتشار : 14:25:00 - چهار شنبه 1 جولای 2015

برداشت‌کننده غیرمجاز شن در فومن از زندگی در گیلان منع شد!

یک فرد خاطی که اقدام به برداشت غیرمجاز شن و ماسه رودخانه‌های شهرستان فومن می‌کرد به یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال منع اقامت در استان گیلان محکوم شد. به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ شهرستان فومن یکی از شهرستان‌های واقع در حوزه آبریز تالاب بین‌المللی انزلی است و […]

یک فرد خاطی که اقدام به برداشت غیرمجاز شن و ماسه رودخانه‌های شهرستان فومن می‌کرد به یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال منع اقامت در استان گیلان محکوم شد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ شهرستان فومن یکی از شهرستان‌های واقع در حوزه آبریز تالاب بین‌المللی انزلی است و کیفیت زیست محیطی رودخانه‌های این شهرستان در مدیریت احیای تالاب انزلی بسیار موثر هستند و هرگونه تهدید زیست محیطی ضربات جبران‌ناپذیری را به اکوسیستم این منطقه وارد می‌کند.

اسداله سعدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فومن  از جمله تهدید محیط زیست این رودخانه‌ها را ورود انواع آلاینده‌ها، پسماندها و پساب‌های مختلف عنوان کرد و گفت: مدیریت اصولی پسماندها در حفظ محیط زیست رودخانه‌های شهرستان و به تبع آن تالاب انزلی موثر خواهند بود .

وی ادامه داد: اتخاذ شیوه‌های بهینه مدیریتی دو روستای شهرستان فومن یعنی روستای خانوانه و روستای گشت بعنوان روستاهای پایلوت اجرای اصولی مدیریت پسماند در شهرستان فومن انتخاب شده و سیستم تفکیک پسماندهای جامد و سیستم تولید ورمی کمپوست در این روستاها و همچنین رودخانه‌های ماسوله رودخان و گشت رودخان مورد بازدید تیم کارشناسی جایکا قرار گرفته است.

سعدی خاطرنشان کرد: مذاکرات مشاوره‌ای لازم نیز در جهت بهینه‌سازی شیوه مدیریت پسماندها انجام گرفت.

وی تصریح کرد: برداشت غیرمجاز شن و ماسه و تخریب محیط زیست رودخانه‌های شهرستان فومن از جمله عوامل تهدید تخریب اکوسیستم رودخانه‌هاست و اصرار خاطیان به ادامه تخلفشان نگران‌کننده است.

وی اضافه کرد: امروز یک فرد خاطی و مخرب محیط زیست در شهرستان فومن که اقدام به برداشت غیرمجاز شن و ماسه و تخریب محیط زیست رودخانه‌های شهرستان می‌کرد به یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال منع اقامت در استان گیلان محکوم شد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فومن گفت: فرد متخلف بارها توسط نیروهای یگان حفاظت اداره محیط زیست شهرستان فومن در حین انجام تخلف مشاهده شد و اخطار لازم به وی داده شده بود اما متاسفانه همچنان به تکرار جرم و عدم تمکین از قانون، به انجام تخلف اصرار داشت.

سعدی افزود: پیگیری و زحمات دادستان و قضات دادسرای شهرستان فومن در پرونده‌های زیست محیطی و صدور احکام اثرگذار و بازدارنده، قابل تقدیر است.