کد خبر: 27729تاریخ انتشار : 12:35:55 - چهار شنبه 1 جولای 2015

قانون جدید آيين دادرسی كيفری تضمين‌كننده حقوق طرفين پرونده است

بمناسبت هفته قوه قضاييه با آقاي جمشيد مهرپيما رييس دادگستری شهرستان فومن مصاحبه اي ترتيب داديم كه در ادامه خواهید خواند. به گزارش بهجت نیوز ؛ مهرپيما در ابتدا به معرفي خود پرداخت و گفت: اهل شهرستان صومعه سرا هستم ، 21 سال سابقه خدمت در دستگاه قضايي در استان گيلان را دارم ، مدتي […]

بمناسبت هفته قوه قضاييه با آقاي جمشيد مهرپيما رييس دادگستری شهرستان فومن مصاحبه اي ترتيب داديم كه در ادامه خواهید خواند.

به گزارش بهجت نیوز ؛ مهرپيما در ابتدا به معرفي خود پرداخت و گفت: اهل شهرستان صومعه سرا هستم ، 21 سال سابقه خدمت در دستگاه قضايي در استان گيلان را دارم ، مدتي در شهرستان تالش و مدتي بعنوان رييس حوزه قضايي كرگانرود ، مدتي بعنوان رييس حوزه قضايي سنگر و مدتي بعنوان رييس دادگستري شهرستان شفت و اكنون مدت بيش از 2 سال نيز افتخار خدمت به مردم فومن را دارم.

رييس دادگستري شهرستان فومن در ابتدا گفت: از اينكه مسايل شهر و حوزه قضايي را پيگيري مي نماييد و خواهان اطلاع رساني به مردم شريف هستيد تشكر مي كنم.

جمشيد مهرپيما با تسليت شهادت آيت ا… دكتر بهشتي دادگستري را پناهگاه مردم دانست و افزود: مراجعه مردم به دادگستري حق قانوني آنان است و مردم نبايد از مراجعه به دادگستري و نيروي انتظامي واهمه داشته باشند و بايد كاركنان آنان را خدمتگزار خودشان بدانند و به آنان اعتماد داشته باشند.

وي اجراي عدالت و ايجاد امنيت و پيشگيري از وقوع جرم را از وظايف و اهداف قوه قضاييه دانست و افزود: قضات بايد عدالت را نصب العين خود قرار دهند.

رييس دادگستري شهرستان فومن بيان داشت: تصميمات قاضي در چارچوب قانون است و قاضي تابع اصول دادرسي من جمله اصل قانوني بودن و برائت و اصل رعايت حقوق شهروندي است.

مهرپيما عمده موضوعات پرونده هاي دادگستري شهرستان فومن را اختلافات ملكي ، تصادفات و موادمخدر دانست و بزه موادمخدر را علل تشكيل برخي پرونده ها من جمله دعاوي خانواده و جرم سرقت دانست.

وي نقش دادستان شهرستا فومن آقاي حسن آهنگري را در پيگيري موضوعات و تعقيب متهمان ، حفظ انفال و پيشگيري از وقوع جرم موثر دانست و از زحمات ايشان تشكر نمود.

مهرپيما با بيان اينكه مجرب ترين وكلاء فومن در واحد ارشاد دادگستري شهرستان فومن وظيفه هدايت مردم را برعهده دارند و بطور رايگان به سوالات حقوقي مردم پاسخگو هستند تا مردم مسير درست را در طرح دعاوي انتخاب نمايند.

سرپرست مجتمع شوراهاي حل اختلاف شهرستان فومن با بيان اينكه 8 شوراي حل اختلاف در فومن و توابع آن فعاليت دارند و اكثر پرونده ها در شورا منجر به سازش مي شود و تعدادي قضات نيز بعنوان قاضي شورا همكاري مي نمايند.

وي افزود: چيزي به نام اطاله دادرسي در شهرستان فومن معني ندارد چون متوسط وقت رسيدگي 15 روز است و اگر نتيجه بعضي پرونده ها طولاني بدست مي آيد به دليل ضرورت انجام كارشناسي و معاينه و تحقيق محلي و … است.

رييس دادگستري شهرستان فومن اعلام داشت: هنر يك قاضي اين نيست كه هركس را محكوم نمايد بلكه هنر اين است كه بي گناهي به ناحق مجازات نشود چرا كه اگر هزاران مجرم بي كيفر بمانند بهتر از اين است كه بي گناهي به ناحق مجازات شود و قاضي بايد دقت نمايد تاحق كسي ضايع نگردد چون قضاوت و اجراي عدالت خيلي مهم است.

رييس شعبه اول حقوقي دادگستري افزود: قانون آيين دادرسي كيفري از اول تيرماه سال جاري (1394) در سراسر كشور اجرا مي شود و شهرستان فومن نيز مجري اين قانون از اول تير ماه است و قانون گذار در قانون جديد نوآوري هايي داشته من جمله لزوم رعايت حقوق شهروندي و تخصصي كردم محاكم جزايي به كيفري 1 و 2 و با اجراي اين قانون ان شاءالله شاهد رضايت مندي مردم باشيم چون تضمين كننده حقوق طرفين پرونده و شهود است.

جمشيد مهرپيما افزود: يكي از ويژگي هاي قانون جديد آيين دادرسي كيفري مصوب سال 1392 دادرسي الكترونيكي و ابلاغ و ارسال شكواييه از طريق سيستم رايانه است كه اين كار جهت تسريع در انجام امور و رضايت مندي مردم انجام مي گيرد. مردم مي توانند با مراجعه به سايت مربوطه و با وارد نمودن رمز پرونده از روند رسيدگي پرونده خود مطلع شوند چرا كه پرونده ابتدا در دادگستري ثبت متمركز مي شود و اطلاعات افراد ثبت و نگهداري مي شود.

وي افزود: روحيه گذشت و صلح طلبي در مردم فومن وجود دارد و با گذشت در برخي پرونده ها نهايت بزرگواري خودشان را به اثبات رسانده اند كه مصداق حديث حضرت علي (ع) مي باشند كه فرمودند: العفو تاج المكارم (گذشت نهايت بزرگواري است). وجود اين روحيه مي تواند قضات و شوراهاي حل اختلاف را در مختومه نمودن پرونده ها كمك نمايد و مسئولين نيز بايد قدر اين چنين مردم را داشته باشند.

جمشيد مهرپيما اعلام داشت: الحمدلله همكاري و تعامل خوبي بين دادگستري و ادارات ديگر وجود دارد و وجود اين تعامل را در ايجاد امنيت نسبي شهرستان موثر دانست.

دادرس دادگاه انقلاب شهرستان فومن افزود: قضات دادگستري فومن با تمام توان در مقابل اشرار و اراذل و اوباش ايستادگي نمايند و در بحث حفظ انفال و مقابله با متجاوزين به بيت المال از هيچ كوششي دريغ نخواهد كرد و مردم در اين زمينه به دادگستري اعتماد داشته باشند چون ما امانت دار آنان هستيم و پشتوانه امانت داري نيز سوگند بدو خدمت ماست.

وي اعلام داشت: دادگستري ابتدا سعي مي نمايد از وقوع جرم پيشگيري نمايد ليكن اگر جرم به وقوع پيوست دادگستري با تمام قاطعيت طبق قانون مرتكب را مجازات خواهد نمود تا عدالت و امنيت در شهرستان حاكم گردد و با دانه درشتان نيز برخورد جدي مي نمايد تا هرگز فكر تجاوز به حقوق مردم و انفال در ذهن آنان خطور ننمايد.

رييس دادگستري شهرستان فومن گفت: مديريت رييس كل دادگستري گيلان آقاي سياوش پور و معاونين محترم ايشان خاصه معاونت محترم پيشگيري از وقوع جرم آقاي دكتر جان احمد آقايي ستودني است و مشكلات شهرستان را با جديت تمام پيگيري مي نمايند و گزارش از عملكرد نيز مي خواهند و رييس كل دادگستري جهت تكميل ساختمان جديد دادگستري شهرستان فومن زحمات زيادي كشيده اند و ان شاءالله زحمات در آينده نزديك حداكثر تا شهريور ماه سالجاري نتيجه خواهد داد و شاهد افتتاح ساختمان جديد دادگستري خواهيم بود.

مهرپيما افزود: خدمت به مردم را وظيفه خود مي دانيم علي الخصوص مردم ولايت مدار و قانون مدار فومن كه افتخار سكونت در زادگاه مرد بزرگ مرحوم حضرت ايت الله العظمي بهجت فومني (ره) را دارند اين افتخار بزرگي براي مردم شهرستان فومن است و اينان مستحق خدمت هستند.

رييس دادگستري از زحمات تمام قضات و كاركنان اداري و اعضاي شوراهاي حل اختلاف و شوراي حفظ انفال شهرستان و امام جمعه و فرماندار و نيروي انتظامي شهرستان فومن كه به مردم خدمت مطلوب ارايه مي دهند تشكر نمود.

وي در پايان به آمار پرونده ها در سال 1393 تاكنون اشاره نمود و گفت: در دادگاه جزايي تعداد 5918 فقره پرونده وارده داشته ايم و تعداد 5940 فقره پرونده مختومه و در دادگاه هاي حقوقي تعداد 4757 فقره وارده و تعداد 4650 فقره مختومه داشته ايم. در دادسرا تعداد 6300 فقره پرونده وارده و تعداد 5000 فقره پرونده مختومه داشته ايم و در اجراي احكام كيفري تعداد 1920 فقره پرونده بعنوان وارده ثبت و تعداد 2200 فقره بعنوان مختومه ثبت شده است و تعداد 423 فقره بعنوان وارده و تعداد 423 فقره بعنوان مختومه در دادگاه انقلاب شهرستان فومن ثبت گرديده و پرونده هاي مسن در دادگستري شهرستان فومن نداريم. اگر رضايت مندي در عملكرد بوده حاصل زحمات تمام همكاران قضايي و اداري و مديريت خوب رييس كل دادگستري گيلان و پيگيري معاونين و قائم مقام محترم ايشان است كه آرزوي توفيق تمام خدمت گزاران به مردم را از درگاه احديت دارم./ابراهیم فلاح

  1. ناشناس گفت:

    ای خدا لعنت کنه …..، خیر نبینه بواسطه ظلمی که کرده