کد خبر: 27729تاریخ انتشار : ۱۲:۳۵:۵۵ - چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴

قانون جدید آیین دادرسی کیفری تضمین‌کننده حقوق طرفین پرونده است

بمناسبت هفته قوه قضاییه با آقای جمشید مهرپیما رییس دادگستری شهرستان فومن مصاحبه ای ترتیب دادیم که در ادامه خواهید خواند. به گزارش بهجت نیوز ؛ مهرپیما در ابتدا به معرفی خود پرداخت و گفت: اهل شهرستان صومعه سرا هستم ، ۲۱ سال سابقه خدمت در دستگاه قضایی در استان گیلان را دارم ، مدتی […]

بمناسبت هفته قوه قضاییه با آقای جمشید مهرپیما رییس دادگستری شهرستان فومن مصاحبه ای ترتیب دادیم که در ادامه خواهید خواند.

به گزارش بهجت نیوز ؛ مهرپیما در ابتدا به معرفی خود پرداخت و گفت: اهل شهرستان صومعه سرا هستم ، ۲۱ سال سابقه خدمت در دستگاه قضایی در استان گیلان را دارم ، مدتی در شهرستان تالش و مدتی بعنوان رییس حوزه قضایی کرگانرود ، مدتی بعنوان رییس حوزه قضایی سنگر و مدتی بعنوان رییس دادگستری شهرستان شفت و اکنون مدت بیش از ۲ سال نیز افتخار خدمت به مردم فومن را دارم.

رییس دادگستری شهرستان فومن در ابتدا گفت: از اینکه مسایل شهر و حوزه قضایی را پیگیری می نمایید و خواهان اطلاع رسانی به مردم شریف هستید تشکر می کنم.

جمشید مهرپیما با تسلیت شهادت آیت ا… دکتر بهشتی دادگستری را پناهگاه مردم دانست و افزود: مراجعه مردم به دادگستری حق قانونی آنان است و مردم نباید از مراجعه به دادگستری و نیروی انتظامی واهمه داشته باشند و باید کارکنان آنان را خدمتگزار خودشان بدانند و به آنان اعتماد داشته باشند.

وی اجرای عدالت و ایجاد امنیت و پیشگیری از وقوع جرم را از وظایف و اهداف قوه قضاییه دانست و افزود: قضات باید عدالت را نصب العین خود قرار دهند.

رییس دادگستری شهرستان فومن بیان داشت: تصمیمات قاضی در چارچوب قانون است و قاضی تابع اصول دادرسی من جمله اصل قانونی بودن و برائت و اصل رعایت حقوق شهروندی است.

مهرپیما عمده موضوعات پرونده های دادگستری شهرستان فومن را اختلافات ملکی ، تصادفات و موادمخدر دانست و بزه موادمخدر را علل تشکیل برخی پرونده ها من جمله دعاوی خانواده و جرم سرقت دانست.

وی نقش دادستان شهرستا فومن آقای حسن آهنگری را در پیگیری موضوعات و تعقیب متهمان ، حفظ انفال و پیشگیری از وقوع جرم موثر دانست و از زحمات ایشان تشکر نمود.

مهرپیما با بیان اینکه مجرب ترین وکلاء فومن در واحد ارشاد دادگستری شهرستان فومن وظیفه هدایت مردم را برعهده دارند و بطور رایگان به سوالات حقوقی مردم پاسخگو هستند تا مردم مسیر درست را در طرح دعاوی انتخاب نمایند.

سرپرست مجتمع شوراهای حل اختلاف شهرستان فومن با بیان اینکه ۸ شورای حل اختلاف در فومن و توابع آن فعالیت دارند و اکثر پرونده ها در شورا منجر به سازش می شود و تعدادی قضات نیز بعنوان قاضی شورا همکاری می نمایند.

وی افزود: چیزی به نام اطاله دادرسی در شهرستان فومن معنی ندارد چون متوسط وقت رسیدگی ۱۵ روز است و اگر نتیجه بعضی پرونده ها طولانی بدست می آید به دلیل ضرورت انجام کارشناسی و معاینه و تحقیق محلی و … است.

رییس دادگستری شهرستان فومن اعلام داشت: هنر یک قاضی این نیست که هرکس را محکوم نماید بلکه هنر این است که بی گناهی به ناحق مجازات نشود چرا که اگر هزاران مجرم بی کیفر بمانند بهتر از این است که بی گناهی به ناحق مجازات شود و قاضی باید دقت نماید تاحق کسی ضایع نگردد چون قضاوت و اجرای عدالت خیلی مهم است.

رییس شعبه اول حقوقی دادگستری افزود: قانون آیین دادرسی کیفری از اول تیرماه سال جاری (۱۳۹۴) در سراسر کشور اجرا می شود و شهرستان فومن نیز مجری این قانون از اول تیر ماه است و قانون گذار در قانون جدید نوآوری هایی داشته من جمله لزوم رعایت حقوق شهروندی و تخصصی کردم محاکم جزایی به کیفری ۱ و ۲ و با اجرای این قانون ان شاءالله شاهد رضایت مندی مردم باشیم چون تضمین کننده حقوق طرفین پرونده و شهود است.

جمشید مهرپیما افزود: یکی از ویژگی های قانون جدید آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ دادرسی الکترونیکی و ابلاغ و ارسال شکواییه از طریق سیستم رایانه است که این کار جهت تسریع در انجام امور و رضایت مندی مردم انجام می گیرد. مردم می توانند با مراجعه به سایت مربوطه و با وارد نمودن رمز پرونده از روند رسیدگی پرونده خود مطلع شوند چرا که پرونده ابتدا در دادگستری ثبت متمرکز می شود و اطلاعات افراد ثبت و نگهداری می شود.

وی افزود: روحیه گذشت و صلح طلبی در مردم فومن وجود دارد و با گذشت در برخی پرونده ها نهایت بزرگواری خودشان را به اثبات رسانده اند که مصداق حدیث حضرت علی (ع) می باشند که فرمودند: العفو تاج المکارم (گذشت نهایت بزرگواری است). وجود این روحیه می تواند قضات و شوراهای حل اختلاف را در مختومه نمودن پرونده ها کمک نماید و مسئولین نیز باید قدر این چنین مردم را داشته باشند.

جمشید مهرپیما اعلام داشت: الحمدلله همکاری و تعامل خوبی بین دادگستری و ادارات دیگر وجود دارد و وجود این تعامل را در ایجاد امنیت نسبی شهرستان موثر دانست.

دادرس دادگاه انقلاب شهرستان فومن افزود: قضات دادگستری فومن با تمام توان در مقابل اشرار و اراذل و اوباش ایستادگی نمایند و در بحث حفظ انفال و مقابله با متجاوزین به بیت المال از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد و مردم در این زمینه به دادگستری اعتماد داشته باشند چون ما امانت دار آنان هستیم و پشتوانه امانت داری نیز سوگند بدو خدمت ماست.

وی اعلام داشت: دادگستری ابتدا سعی می نماید از وقوع جرم پیشگیری نماید لیکن اگر جرم به وقوع پیوست دادگستری با تمام قاطعیت طبق قانون مرتکب را مجازات خواهد نمود تا عدالت و امنیت در شهرستان حاکم گردد و با دانه درشتان نیز برخورد جدی می نماید تا هرگز فکر تجاوز به حقوق مردم و انفال در ذهن آنان خطور ننماید.

رییس دادگستری شهرستان فومن گفت: مدیریت رییس کل دادگستری گیلان آقای سیاوش پور و معاونین محترم ایشان خاصه معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم آقای دکتر جان احمد آقایی ستودنی است و مشکلات شهرستان را با جدیت تمام پیگیری می نمایند و گزارش از عملکرد نیز می خواهند و رییس کل دادگستری جهت تکمیل ساختمان جدید دادگستری شهرستان فومن زحمات زیادی کشیده اند و ان شاءالله زحمات در آینده نزدیک حداکثر تا شهریور ماه سالجاری نتیجه خواهد داد و شاهد افتتاح ساختمان جدید دادگستری خواهیم بود.

مهرپیما افزود: خدمت به مردم را وظیفه خود می دانیم علی الخصوص مردم ولایت مدار و قانون مدار فومن که افتخار سکونت در زادگاه مرد بزرگ مرحوم حضرت ایت الله العظمی بهجت فومنی (ره) را دارند این افتخار بزرگی برای مردم شهرستان فومن است و اینان مستحق خدمت هستند.

رییس دادگستری از زحمات تمام قضات و کارکنان اداری و اعضای شوراهای حل اختلاف و شورای حفظ انفال شهرستان و امام جمعه و فرماندار و نیروی انتظامی شهرستان فومن که به مردم خدمت مطلوب ارایه می دهند تشکر نمود.

وی در پایان به آمار پرونده ها در سال ۱۳۹۳ تاکنون اشاره نمود و گفت: در دادگاه جزایی تعداد ۵۹۱۸ فقره پرونده وارده داشته ایم و تعداد ۵۹۴۰ فقره پرونده مختومه و در دادگاه های حقوقی تعداد ۴۷۵۷ فقره وارده و تعداد ۴۶۵۰ فقره مختومه داشته ایم. در دادسرا تعداد ۶۳۰۰ فقره پرونده وارده و تعداد ۵۰۰۰ فقره پرونده مختومه داشته ایم و در اجرای احکام کیفری تعداد ۱۹۲۰ فقره پرونده بعنوان وارده ثبت و تعداد ۲۲۰۰ فقره بعنوان مختومه ثبت شده است و تعداد ۴۲۳ فقره بعنوان وارده و تعداد ۴۲۳ فقره بعنوان مختومه در دادگاه انقلاب شهرستان فومن ثبت گردیده و پرونده های مسن در دادگستری شهرستان فومن نداریم. اگر رضایت مندی در عملکرد بوده حاصل زحمات تمام همکاران قضایی و اداری و مدیریت خوب رییس کل دادگستری گیلان و پیگیری معاونین و قائم مقام محترم ایشان است که آرزوی توفیق تمام خدمت گزاران به مردم را از درگاه احدیت دارم./ابراهیم فلاح

  1. ناشناس گفت:

    ای خدا لعنت کنه …..، خیر نبینه بواسطه ظلمی که کرده