کد خبر: 27527تاریخ انتشار : 7:26:51 - شنبه 27 ژوئن 2015

نکاتی به بهانه اولین مناظره علمی در مسجد جامع شهرستان فومن

همه آنچه که درباره اولین مناظره ای که در شهرستان فومن و در مسجد جامع رُخ نشان داده، می دهد و خواهد داد، همه و همه عادی است جز یک مورد!!؟ به گزارش بهجت نیوز ؛ اینکه یک نفر نظراتی داشته باشد و شخص دیگری آن را قبول نداشته باشد، حواشی موضوع، اینکه علاقمندان این […]

همه آنچه که درباره اولین مناظره ای که در شهرستان فومن و در مسجد جامع رُخ نشان داده، می دهد و خواهد داد، همه و همه عادی است جز یک مورد!!؟

به گزارش بهجت نیوز ؛ اینکه یک نفر نظراتی داشته باشد و شخص دیگری آن را قبول نداشته باشد، حواشی موضوع، اینکه علاقمندان این دو نفر قبل و بعد از مناظره فضایی احساسی و عقلایی ایجاد کنند همانند آنچه که دیدیم و می بینیم، همه و همه عادی و گذرا است.

برخی دوستان خوش و بش های روز مناظره بین افراد با دیدگاه های محتلف را خیلی جدی گرفته و بزرگ نمایی می کنند، هم آن خوش و بش ها عادی است و هم این بزرگ نمایی، هم آن دست دادن قبل از مناظره عادی است و هم این رجز خوانی ها!! و حتی این کنایه ها و بی حرمتی ها.

البته باید تاکید کنم اینکه یکی چون نگارنده با زاویه نگاه خود چنین به مساله بنگرد هم عادی است. تنها مساله غیر عادی در این میان، تدبیر برگزاری مناظره در مسجد جامع است. تدبیری که گویا به دنبال یک تعارف و پیشنهاد در فضای مجازی به یک کار عملی بدل شد.

♦♦♦ نکته اول

همه چیز از گروه اعتدال فومن و شفت شروع شد. این گروه که در قالب یک شبکه اجتماعی کار خود را آغاز کرد توسط دکتر اکبر نوری، استاد دانشگاه گیلان بنا نهاده شده است.

این دکتر خوش ذوق توانسته است مجموعه ای از نیروهای اصلاح طلب، اعتدالی و اصولگرا را در کنار هم جمع کند تا با تمرین گفت و گو، همدیگر را تحمل و با هم مدارا نمایند!.

این امتیاز را باید به این دکتر جامعه شناس داد که با روحیه دانشگاهی خود، زمزمه های اولین مناظره سیاسی شهرستان فومن را بستر سازی کرده است.

♦♦♦ نکته دوم

اما جناب حسن زاده مزد دنیوی خود را همان روز گرفت، فضای پر نشاط و پر از انرژی که بدون تردید مسجد جامع توان حملش را نداشت و این را می توان در حال و هوای تک تک سازه های آن دید.

برگزاری مناظره کاری بزرگ بود که البته باید آن را از دلهای بزرگ انتظار داشت و حاج محمد حسن حسن زاده نشان داد که این دل را دارد.

وی که یکی از اعضای گروه اعتدال است پذیرفت مقدمات این مناظره را در مسجد جامع فومن قراهم نماید و البته میزبان نیکویی بود.

♦♦♦ نکته سوم

البته باید گله کرد که چرا امروز؟

این کار می توانست سالها قبل انجام شود خصوصا اینکه یک سوی این مناظره؛ سید مهدی میرقیوم نیا کبوتر جلد همان مسجد بوده و است!

و جا دارد از حضور بی صدا و اما پر معنای جناب حاج شیخ یوسف حسن زاده هم قدردانی کرد، این حضور دست محبت و مهربانی بر سر جمع حاضر بود. امیدواریم این حضور، شیخ پیر این دیار را به این فکر انداخته باشد که چرا همیشه اینگونه نبوده!؟

شاید او به سالهای دور گذر کرده، همان سالها که سید مهدی میرقیوم نیا در برابر تئوریسین های الحادی و التقاطی مجادله ی کلامی را سپر یاران انقلاب در این شهر می کرد، حتما شیخ پیر با خود اندیشیده این سید باز هم که همان آدم است!

اجازه بدهید، این تلخ گفتار را هم به عنوان ذخیره آخرت در این متن بگنجانم. معتقدم همه چیز آن روز مناظره کامل می شد اگر در استقبال اذان مغرب، این میل در همه برانگیخته می شد که ثواب بحث؛ مجادله، اختلاف سلیقه و… را با اقتدای به یک امام در نماز جماعت صد چندان می کردند.

♦♦♦ نکته چهارم

راه سختی به تازگی آغاز شده و این راه، راهی است که می تواند به حضور همه ی نحله های فکری در زیر چتر حصین مساجد بیانجامد و اگر ما نتوانیم باور تربیت فرزندان این سرزمین را در مساجد این گونه ترویج کنیم مطمئن باشید مراسم هایی چون شیرخوارگان حسینی ره به جایی نخواهد برد.

خوشحالم که حاج محمد حسن حسن زاده اعلام کرده که برای مناظره های دیگر هم پذیرا خواهد بود و خوشحالتر اینکه گفت علاقمند است مساجد دیگر هم به نهضت مناظره توجه کنند اما اینکه چنین شهامتی در دیگر مساجد شهرستان و یا استان خود را نشان دهد سئوالی است که در آینده باید به جواب آن رسید.

اما کلام آخر؛ اکنون سد شکست، سدی که اصلاح طلبان پیشنهادش را دادند، اعتدالیون حمایتش کردند و اصولگرایان پذیرایش شدند، نتیجه و میوه اش روزی پر نشاط و همراه با شادابی در مسجد جامع ایی بود که اکنون خود را سر گل مساجد این شهر نشان می دهد، این شادابی را از مساجد دریغ نکنیم.

قابل ذکر است که یادداشت بالا نظرات شخصی نگارنده میباشد.

  1. سلام ظاهرا ایشون چون کاملا درجریان مناظره نبودند خیلی اگاهیچکافی ندارن
    اولا پیشنهاد مناظره اولین بار, دومین بار, سومین بار و تا روز مناظره توسط اصولگراها بود نه افراد دیگه ثانیا این پیشنهاد اولین بار در گروه دیار بهجت داده شد انهم در فضای واتس اپ و ثالثا اصولگرایی که متشکل از جریان مسحدی و هیاتی و بسیجی است همیشه از مناظرات استقبال کرده اما اینبار تحت شرایط خاص که نیاز به توضیح دارد طرف یا افراد نقابل پذیرفتند, رابعا پروژه مصادره مناظره امری طبیعی است اما افکار و افراد منصف خوب ان را تحلیل کردند که مستنداتش موجود است, چه افراد اصولگرا و چه عده زیادی از همفکران نگارنده مقاله فوق
    و این قصه سر دراز دارد