کد خبر: 27485تاریخ انتشار : 6:44:27 - شنبه 27 ژوئن 2015

نخستین خوشه برنج در شالیزارهای این شهرستان روییدن گرفت

مدیر جهاد کشاورزی فومن از نخستین خوشه‌زنی برنج در شالیزارهای این شهرستان خبر داد. به گزارش بهجت نیوز محمدرضا ابراهیم‌زاده مدیر جهاد کشاورزی فومن با اشاره به خوشه‌زنی برنج در شالیزارهای فومن اظهار کرد: نخستین خوشه برنج در شالیزارهای این شهرستان روییدن گرفت. وی نخستین خوشه‌زنی را مربوط به شالیزارهای روستاهای «سرابستان» و «زیده» دانست و […]

مدیر جهاد کشاورزی فومن از نخستین خوشه‌زنی برنج در شالیزارهای این شهرستان خبر داد.

به گزارش بهجت نیوز محمدرضا ابراهیم‌زاده مدیر جهاد کشاورزی فومن با اشاره به خوشه‌زنی برنج در شالیزارهای فومن اظهار کرد: نخستین خوشه برنج در شالیزارهای این شهرستان روییدن گرفت.

وی نخستین خوشه‌زنی را مربوط به شالیزارهای روستاهای «سرابستان» و «زیده» دانست و تصریح کرد: بقیه شالیزارها نیز به آستانه خوشه‌زنی قرار دارند.

مدیر جهاد کشاورزی فومن با بیان اینکه این شهرستان دارای 13 هزار و 870 هکتار اراضی شالیزاری است، تصریح کرد: از این مقدار شالیزار، 72 هزار تن شلتوک و 47 هزار تن برنج سفید برداشت می‌شود.

آغاز مبارزه بیولوژیک در مزارع برنج فومن

وی با اشاره به اینکه شهرستان فومن 6 درصد برنج گیلان را تامین می‌کند، از آغاز مرحله نخستین کنترل بیولوژیک آفت ساقه‌خوار برنج در شالیزارهای فومن خبر داد.

ابراهیم‌زاده با اشاره به آغاز مرحله نخست کنترل بیولوژیک آفت ساقه‌خوار برنج خاطرنشان کرد: این اقدام با استفاده از زنبور تریکو گراما در وسعت یک‌هزار و 350 هکتار شالیزارهای شهرستان فومن به اجرا در آمده است.

وی سطح پیش‌بینی شده برای اجرای طرح مبارزه با آفت ساقه‌خوار برنج را 2 هزار و 500 هکتار عنوان کرد و گفت: برای اجرای این طرح کارشناس بخش‌خصوصی با حضور در روستاها زیرپوشش کشاورزان را راهنمایی می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی فومن با تصریح بر اینکه کارشناسان از حالات رشد آفت نمونه‌برداری می‌کنند، متذکر شد: کارشناسان با همکاری شوراها و دهیاری‌ها و نظارت مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی تابعه کارت تریکوگراما توزیع می‌کنند.

وی از چهار مرحله رهاسازی 400 عدد تریکو کارت گراما خبر داد و یادآور شد: با اجرای این طرح آفات کنترل شدند و از تولید محصول بدون آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری شد./عرفان منصوریان