کد خبر: 27245تاریخ انتشار : 8:25:45 - شنبه 20 ژوئن 2015

منظور افتخاری از “صبر در برابر ناملایمات” چیست؟

دیدار حجت الاسلام مهدی افتخاری (فرزند شهید افتخاری) با هاشمی رفسنجانی هفته گذشته در حالی رُخ داد که هنوز صحبت در خصوص آن نقل محافل سیاسی شهرستان است. به گزارش بهجت نیوز ؛ دوشنبه 25 خرداد 1394 حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری به همراه خانواده و اعضای ستاد برگزاری سالگرد شهادت حجت‌الاسلام افتخاری با هاشمی رفسنجانی دیدار […]

دیدار حجت الاسلام مهدی افتخاری (فرزند شهید افتخاری) با هاشمی رفسنجانی هفته گذشته در حالی رُخ داد که هنوز صحبت در خصوص آن نقل محافل سیاسی شهرستان است.

به گزارش بهجت نیوز ؛ دوشنبه 25 خرداد 1394 حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری به همراه خانواده و اعضای ستاد برگزاری سالگرد شهادت حجت‌الاسلام افتخاری با هاشمی رفسنجانی دیدار کرد.

این دیدار در حالی رخ داد که حجت الاسلام افتخاری که از مدت‌ها قبل در تکاپوی کاندیداتوری برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که 7 اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد ، است.

سابقه فعالیت های سیاسی چند دوره اخیر حجت الاسلام افتخاری بر طبق شنیده ها اساسا انصراف در آخرین لحظات بوده است به‌طوریکه وی در انتخابات دوره هشتم مجلس که در جمعه ۲۴ اسفند۱۳۸۶ برگزار شد به نفع علی میرزایی کنار کشید و در انتخابات دوره نهم مجلس که در تاریخ در ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار گردید به نفع خلیل بهروزی فر کناره‌گیری کرد.

حال که روز به روز به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نزدیک تر میشویم تب و تاب فعالیت کاندیدا نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.در همین حال حجت الاسلام افتخاری به همراه خانواده و اعضای ستادش به دیدار اکبر هاشمی هاشمی رفسنجانی رفت. دیداری که به اذعان بسیاری از افراد میتواند برای وی پله سقوط و به زعم برخی دیگر حتی برگ برنده‌ای برای او باشد.

صحبت های رد و بدل شده مابین افتخاری و هاشمی که در سایت hashemirafsanjani.ir منتشر شد بلافاصله در نشریات و سایت های کشور و خصوصا رسانه های استانی بازتاب یافت.

اما در این میان سایت هاشمی رفسنجانی با استفاده از یک تیتر عجیب برای این نشست ماجرا را حساس تر کرد.این تیتر و روتیتر استفاده شده که حاوی سوال حجت الاسلام افتخاری از هاشمی رفسنجانی بود نظرات بسیاری را به دنبال داشت.

نقل و قول سایت رسمی هاشمی رفسنجانی از سوال آقای افتخاری بدین صورت است : “آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوال فرزند شهید افتخاری که صبر شما در برابر ناملایمات سیاسی از کجاست؟ ، گفت: ما خاک پای اهل بیت(ع) نمی‌شویم، ولی ببینید که با آنها چگونه رفتار می‌کردند و باید خدا را شکر کنیم که صبر را از مظلومان تاریخ آموخته‌ایم.”

تحلیل در خصوص سخنان هاشمی که مصائب اهل بیت(ع) را با خودش مقایسه کرده است به کنار اما سوالی که در این میان مطرح است ، این می باشد که اساسا منظور آقای افتخاری کدام ناملایمات است؟

برای پاسخ به این سوال با برخی فعالین سیاسی استان و شهرستان به گفتگویی کوتاه نشستیم. عده ای که خود را حامی هاشمی رفسنجانی می‌پنداشتند در پاسخ به این پرسش ؛ اتفاقات رُخ داده در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که در سال 84 با پیروزی احمدی‌نژاد به پایان رسید و یا اتفاقاتی که در فتنه 88 رُخ داد و همچنین حواشی مربوط به رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان در یازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران که در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ با پیروزی دولت تدبیر و اُمید برگزار گردید  و … را از جمله ناملایمات پیش آمده برای اکبر هاشمی مطرح کردند.

اما در آن سوی قضیه برخی دیگر که به زعم خود منتقد و یا مخالف سیاست های هاشمی رفسنجانی بودند حکم دادگاهی فائزه هاشمی که به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام به شش ماه حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شده بود و همچنین حکم حبس ده ساله برای فرزند ارشد وی یعنی مهدی هاشمی که به جرم ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری محکوم شده است و … را از جمله این ناملایمات برشمردند.

البته در این بین تعدادی هم که کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی را مطالعه کرده بودند به شوخی ماجرای سد لَتیان را یکی از همین ناملایمات نام بُردند.(هاشمی، جت اسکی در روز تاسوعا و نجات خانواده از زلزله احتمالی!)

قضاوت در خصوص اینکه نظرات کدام طیف عقلانی و منطقی تر است را به عهده کاربران عزیز می‌سپاریم اما در هر حال مسئله ای که غیر قابل کتمان می‌باشد این است که این دیدار مطمئنا در آراء انتخاباتی حجت الاسلام افتخاری تاثیر خواهد گذاشت.

 1. نام شما گفت:

  جفای زیادی به شهید افتخاری شد. این حق فرزند ایشان است که جا پای پدر بزرگوار بگذارد.

 2. با سلام خدمت عزیزان ارزشی و بزرگوار سایت ، تیتر جالبی انتخاب نکردید ، به آدم بر می خوره ، ایشان که نماینده فرزندان شهدا نیست ، ایشان به عنوان یک فعال سیاسی چنین نظری را مطرح کرده ، و دنبال جلب نظر هاشمی برای حمایت سیاسی از کاندیداتوری احتمالیشان در شهرستان است و این امر به روشنی واضح می باشد، لطفا تیتر را اصلاح فرمایید .

  • بله درسته…و ایشون وجهه خودشون رو در بین بعضی ها خراب کردند.
   آقـــای افتخاری من از شما می پرسم و اون اینه که شما به آقای هاشمی رفسنجانی فرمودید که صبر شما در برابر ناملایمات تا کجا؟پس باید به رهبرمون که حتی مظلوم هم هستند چی گفت؟آیا ناملایماتی و بی وفایی که رهبر ما کشیدند بیشتر است؟
   آقــای افتــخاری ما فکر می کردیم که شما طرفدار ولایت هستید و یک انسانی هستید که به فکر رهبرتون هستید…ولی با این کارتون ما رو ناامید کردین…
   اگــــه به خــاطر یک انتخابــات یک چنین کاری رو کردید واقعا برای شما باید آدم مجلس عزاداری بگیره…

  • امید گفت:

   بنده کاسهء داغتر از آش و جاش هستم!!!
   شمـــــــــــــا خوفـــــــــــــــید؟؟؟

 3. نام شما گفت:

  خب خوبه
  خط و رویکرد ایشون برای کسایی که نمیدونستن مشخص شد