کد خبر: 26912تاریخ انتشار : 20:10:10 - شنبه 13 ژوئن 2015

اسدالله سعدی پاسخگو باشد/فاجعه زیست محیطی در روستای فوشه فومن!

مدیرعامل یکی از سمن های فعال محیط زیستی استان گیلان با ارسال نامه ای به سرکار خانم ابتکار ریاست سازمان محیط زیست کشور با شرح کامل مسائل پیش آمده خواستار رسیدگی عاجل به این تخلف شده است. به گزارش بهجت نیوز به نقل از گیل خبر؛ در پی انتشار خبر تصرف و تخریب و ساخت […]

مدیرعامل یکی از سمن های فعال محیط زیستی استان گیلان با ارسال نامه ای به سرکار خانم ابتکار ریاست سازمان محیط زیست کشور با شرح کامل مسائل پیش آمده خواستار رسیدگی عاجل به این تخلف شده است.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از گیل خبر؛ در پی انتشار خبر تصرف و تخریب و ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای فوشه قلعه رودخان از توابع شهرستان فومن و محدوده حفاظت شده جنگلیِ ” گشت رودخان سیامزگی ” مدیرعامل یکی از سمن های فعال محیط زیستی استان گیلان با ارسال نامه ای به سرکار خانم ابتکار ریاست سازمان محیط زیست کشور با شرح کامل مسائل پیش آمده خواستار رسیدگی عاجل به این تخلف شده است.

متن کامل نامه را در ذیل میخوانید:

سرکار خانم دکتر ابتکار
معاون ریس جمهور و ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست ایران

با سلام و احتراما فراوان به استحضار می رساند تعدادی از اهالی روستای فوشه قلعه رودخان از توابع شهرستان فومن در منطقه حفاظت شده جنگلیِ ” گشت رودخان سیامزگی ” درسالهای ۹۱، ۹۲ و ۹۳ طی چندین مرحله شکایتی مبنی بر تصرف و تخریب و ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده این منطقه جنگلی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع توسط شخصی در غالب اجرای طرح گلخانه در فضای باز به اداره محیط زیست شهرستان فومن و اداره کل محیط زیست گیلان و همچنین بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست داشته اند که متاسفانه علیرغم بازدید و ارائه گزارش های مکرر غیر واقع مسولین شهرستانی و استانی که در نهایت دست نیاز و کمک به سوی تشکل های مردم نهاد و فعالان عرصه محیط زیست دراز کردند و درنهایت اینجانب طی بازدید میدانی و دریافت اطلاعات از راههای مختلف شرح کامل ماوقعه و دست اندازی و تخلف و کوتاهی صورت گرفته از جانب مسئولین شهرستانی و استانی به شرح ذیل جهت پیگیریهای قانونی ارایه می نمایم.

محدوده فوق به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع در داخل منطقه حفاظت شده جنگلی گشت رودخان و سیامزگی واقع بوده که دارای پوشش درختی شمشاد ، لرگ و توسکا و.. بوده که توسط شخصی تصرف شده و در قالب طـرح گلخانه فضـای باز به اداره منابع طبیعی و امور اراضی درخواست واگذاری شده است ، ادارات فوق جهت سیر مراحل قانونی واگذاری از ادارات مربوطه استعلام می نمایند. اداره محیط زیست شهرستان فومن که خود متولی اصلی صیانت وحفاظت از عرصه های مناطق چهارگانه می باشد (منطقه حفاظت شده گشت رودخان وسیاه مزگی)،متاسفانه مبادرت به صدور مجوز جهت تصرف ،نیل به اهداف سودجویانه وساخت ویلا برای نامبرده نموده است و بر اساس مجوز صادره غیر قانونی از اداره محیط زیست شهرستان فومن ، امور اراضی عرصع فوق الذکر را بر اساس استعلام نامبرده واگذار می نمایند.لذا از آن مقام عالی خواهشمندیم در اسرع وقت نسبت به تخلف آشکار و تبانی مسئولین مربوط شهرستان فومن ومدیریت قبلی اداره کل محیط زیست استان گیلان وقلع قم سازه احداث شده (غیر قانونی) وبرگرداندن عرصه به حالت اولیه در منطقه حفاظت شده فوق الذکر، اقدامات عاجل را بعمل آورید.

قبلا از تلاشهای بی وقفه شما کمال تشکر را داریم.

گیل خبر در ادامه نوشت : در پی انتشار خبر تخلف فوشه وانتشار نامه زیرهیچ گونه واکنشی از اداره کل گیلان صورت نپذیرفت ، فقط با اقدام به جابجایی رییس اداره اکتفاء کرداند، ضمنا رییس جدید مورد تایید گروهای محیط زیستی از جمله گروه سبز ماسال نبوده. مدیران کل قبلی و فعلی باید به افکار عمومی پاسخ گو باشند ، چرا از تعهدی که به مردم دارند شانه خالی میکنند و وظیفه ذاتی خودشان را انجام نمیدند.

حال باید دید رییس سازمان محیط زیست کشور در خصوص این پرونده چه تصمیمی خواهد گرفت.