کد خبر: 26697تاریخ انتشار : 12:48:10 - پنجشنبه 11 ژوئن 2015

دادستان کشور: گره زدن آب خوردن‌مان هم به مذاکرات، خطای راهبردی است

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی در دومین همایش امنیت پایدار، اظهار کرد: اینکه در جامعه اسلامی آب خوردن ما هم بند یک مذاکرات باشد خطای راهبردی است و این کددادنی است که خواسته یا ناخواسته دشمن از این کد استفاده می‌کند. وی افزود: اینکه انسان خود را محتاج به دست، نگاه و قدم دیگران بداند […]

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی در دومین همایش امنیت پایدار، اظهار کرد: اینکه در جامعه اسلامی آب خوردن ما هم بند یک مذاکرات باشد خطای راهبردی است و این کددادنی است که خواسته یا ناخواسته دشمن از این کد استفاده می‌کند.

وی افزود: اینکه انسان خود را محتاج به دست، نگاه و قدم دیگران بداند در نگاه امنیتی می‌تواند کاملا به عنوان یک خطای راهبردی تعریف شود. آنچه امروز در مجموعه سیاسی، دیپلماسی و قضایی و رسیدگی به فسادها و همچنین مجموعه اقتصادی به عنوان رونق اقتصادی و حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها و کارآفرینی‌ها انجام می‌شود، همه در راستای امنیت پایدار و امنیت ملی تعریف می‌شود.

رئیسی ادامه داد: امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران در اجرای یک بسته است نه یک موضوع خاص که تمامی این بسته می تواند امنیت پایدار را ایجاد کند. اجرای عدالت، توجه به اخلاق و معنویت و مواجهه با دشمن و … در این بسته قرار دارد. مجموعه سیاست‌هایی که امام و رهبری تبیین کردند و عمل به آنها بهترین راه برون رفت از مشکلات و تنگناهایی است که دشمن فرا روی ما ایجاد می‌کند و نسخه مقام معظم رهبری نسخه جامعی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

رئیسی با بیان اینکه هشدارهای امام و رهبری به دولتمردان، مردم و مسولین در راستای مصونیت بخشی به نظام است، یادآور شد: توجه به جنگ نرمی که دشمن به راه انداخته، توجه به مسیر عدالت، اخلاق، معنویت و عقلانیت که از مولفه‌های اصلی امینت در نظام جمهوری اسلامی هستند، جامعه ما را در مقابل تهدیدات امنیتی مصون می‌کند و اجرای عدالت نقش بسیار مهمی در امنیت پایدار دارد.

وی در ادامه تاکید کرد:‌ امنیت در بعد سخت افزاری مهم است اما آنچه ریشه امنیت را در جامعه حفظ می‌کند بخش‌های نرم افزاری جامعه است. به همین دلیل در جنگ نرم اعتقادات و مبانی عقیدتی مورد تعرض قرار می‌گیرد. مولفه امنیت در جامعه ما ایمان، اعتقاد، باور و دلدادگی به خداست که در مردم ما وجود دارد و آنچه ما را می‌تواند در مقابل آسیب‌ها و تهدیدهای دشمن مصون کند دقیقا توجه به این نقطه است.

رئیسی اضافه کرد:‌ ما امنیت را هم در کاهش تهدید از جانب متعرض می‌بینیم و هم در حضور نیروهای خودی. هر چه نیروهای خودی بیشتر باشد و کاهش تهدید داشته باشیم در جهت بالا بردن امنیت موثرترند. ظرفیت سازی که باید در فرد یا جامعه برای ایجاد امنیت انجام شود مورد توجه است. باید ظرفیت فرد را بالا برد تا برای او مصونیت ایجاد شود. مهمترین محور ارتباط اولیاء، انبیاء و آنها که قرآن آنها را ستوده در برخورد با ناامنی‌ها بردباری است. داشتن تحمل از رموز موفقیت در عرصه‌های اجتماعی و تعرض‌های امنیتی است.

رئیسی با بیان اینکه این ظرفیت سازی در سایه‌ بندگی و عبودیت خداست، خاطرنشان کرد: برخی از راهکارها فقط در زندگی این دنیا امنیت ایجاد می‌کند اما ما با این نگاه که این عالم زمینه عالم دیگر است نگاه می‌کنیم. با این نگاه نظام جمهوری اسلامی تنها به امنیت خود و شهروندان ملی خود نمی اندیشد، بلکه همه کسانی که این اعتقاد را دارند و این هدف را دنبال می‌کنند در چارچوب نگاه امنیتی خود می‌بینند و امنیت آنها وابسته به امنیت ما و امنیت ما گره خورده به امنیت آنهاست.

وی ادامه داد: لذا آنچه که در سوریه و بقیه کشورها اتفاق می‌افتد دفاع از امنیت پایدار و دفاع از ملت دلداده خداست که در خط مقدم مقابل دشمن قرار دارد. امروز آل سعود و آل خلیفه امتداد راهبردی دشمن است و ایستادگی مردم مقابل نظام سلطه هم امتداد راهبردی ماست./ایسنا