کد خبر: 26489تاریخ انتشار : 22:41:02 - شنبه 6 ژوئن 2015

مناظره میان سید مهدی میرقیوم‌نیا و علیرضا زادبر در مسجد جامع فومن برگزار شد

در یک روز گرم بهاری، مناظره میان سید مهدی میرقیوم نیا و علیرضا زادبر با موضوع “امام خمینی(ره) و عرفی گرایی (سکولاریسم)” در مسجد جامع شهرستان فومن برگزار شد. به گزارش بهجت نیوز ؛ پس از بحث های فراوان و سنگ اندازی های زیادی که صورت گرفت ، سرانجام اولین مناظره رسمی شهرستان فومن به […]

در یک روز گرم بهاری، مناظره میان سید مهدی میرقیوم نیا و علیرضا زادبر با موضوع “امام خمینی(ره) و عرفی گرایی (سکولاریسم)” در مسجد جامع شهرستان فومن برگزار شد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ پس از بحث های فراوان و سنگ اندازی های زیادی که صورت گرفت ، سرانجام اولین مناظره رسمی شهرستان فومن به همت خادمین مسجد جامع شهرستان فومن برگزار گردید.

این جلسه که قرار بود عصر روز پنجشنبه برگزار شود پس از حواشی زیاد با اعلام رسمی در روز شنبه 16 خرداد 1394 آغاز گردید. حضور افراد با سلایق و تفکرات مختلف در زیر یک سقف شاید برای اولین بار بود که در شهرستان صورت میپذیرفت.

خوش و بش های دوستانه در فضایی کاملا صمیمی یکی از برکات با ارزش این جلسه بود ، هرچند شاید این موضوع برای افرادی که در همه گروه های مجازی در حال شیطنت و تفرقه افکنی هستند خوش آیند نباشند.در این میان بودند افرادی که در فضای مجازی با هم آشنا شده و برای نخستین بار یکدیگر را می‌دیدند.

آنطور که همه حاضرین نظر داشتند ، این جلسه باعث شد تا بابی جدید در عرصه گفتگوها و تبادل افکار و از همه مهم تر اجرای منویات رهبری در خصوص کرسی های آزاد اندیشی بازگشایی شود.

شاید انتظار نمی‌رفت استقبال از این جلسه تا این حد مطلوب و قابل قبول باشد اما حضور افراد با سلایق مختلف به حدی بود که باعث تعجب همگان شده بود.

از نکات قابل توجه در این نشست ، محیا کردن امکانات لازم برای راحتی مدعوین و طرفین مناظره بود که جا دارد از این عزیزان بابت زحمت‌شان تقدیر و تشکر کنیم.

پیش از شروع مناظرهـ آقایان میرقیوم نیا و زادبر خوش و بش صمیمانه ای با هم داشتند که همین مسئله در پیش از شروع گفتگوها باعث شد تا جوی آرام بر فضا حکمفرما شود.

در هر حال طبق اطلاع قبلی، قرار بود این مناظره ساعت 17 عصر برگزار شود اما با صحبت های حجت الاسلام محمدحسن حسن زاده و مجری برنامه آقای سیرتی این مناظره با یک ساعت تاخیر شروع شد.

دو طرف مناظره در ابتدا نظرات خود را پیرامون موضوع انتخاب شده مطرح کردند و در مدت 2 ساعت و نیم این جلسه پیرامون مباحثی که عنوان شد گفتگو کردند.

بیان نظرات و دیدگاه های دو طرف گاها به حدی جدی می‌شد که حاضرین هم عکس العمل خود را نسبت به صحبت های گفته شده بیان می‌کردند.مجری برنامه هم که از سوی آقای میرقیوم‌نیا انتخاب شده بود زمان‌بندی و مباحث گفته شده را کنترل و نظارت میکرد.

رفته رفته با نزدیک شدن به لحظات ملکوتی اذان مغرب این مناظره رو به پایان رفت و صحبت های آخر زادبر در رابطه با لایک‌ و احسنت گفتن‌های بدون دلیل و استدلال جلسه را به پایان رساند.

پس از پایان جلسه تعدادی از حاضر به دور آقای میر قیوم نیا و زادبر حلقه زدند و نظرات خود را پیرامون مباحثی که عنوان شد مطرح کردند ؛ همچنین تعدادی دیگر نسبت به برخی بداخلاقی های صورت گرفته که در برخی مواقع مشاهده شده است که طرف مقابل را به چماق‌دار یا افراطی یا بی‌سواد و … خطاب میکنند عکس العمل نشان داند که آقای میرقیوم نیا از این افراد توهین کننده اعلام برائت کردند.

پی نوشت : به زودی فایل صوتی و تصویری این نشست در سایت قرار خواهد گرفت.

 1. بنده خدا گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از زحمات و نیت پاک همه عزیزانی که در برپایی برنامه ی کرسی های آزاد اندیشی تلاش می کنند باید گفت که آنچه که امروز مهم است توجه جدی به فرمایشات امام خامنه ای ( حفظه الله ) است خصوصا در زمینه تحریفات خط و اصول حضرت امام ( ره ) ، ( فرمایشات معظم له در سالگرد حضرت امام خمینی (ره ) ، نه بحث های کهنه و به تاریخ پیوسته دهه 70 امثال سروش و…. که در همان زمان توسط نخبگان علمی و فرهیخته جمهوری اسلامی ، به آن شائبه ها و شبهات پاسخ داده شده است و امروز دوباره عده ای با منحرف کردن افکار عمومی و بازار گرمی سیاسی می خواهند دوباره آن را زنده کنند . جوانان عزیز و پاکدل که صفای وجودشان معلوم و مشهود است ، هوشیار باشند ، چرا که افکار و عملکرد گذشته و حال افراد ، مشخص و معلوم است .

 2. نام شما گفت:

  من در مناظره دیروز بودم
  و مثل آقای زادبر منتظر استدلال از طرف مقابل بودم اما چیزی ندیدم.
  بهتر است هرکس در حوزه تخصصی خود اظهار نظر کند

 3. جواد گفت:

  با سلام
  تبریک میگم به جناب آقای میرقیوم نیا که استاد برهم زدن مناظره بودند و هیچ سوالی رو با ادله ثابت نکردند, و درود به جناب زابر که قرص و محکم و باسند صحبتهاشونو اثبات میکردن, امیدوارم چنین مناظره ای باز هم برگزار بشه ولی فردی در قد و اندازه های آقای زادبر ظاهر بشه و مناظره رو در مسیر اصلی خودش هدایت کنه و سعی در منحرف کردن بحث و افکار حاضران نداشته باشه.
  جا داره از ادب آقای میرقیوم نیا که در حین صحبت آقای زادبر سکوت کامل رو رعایت میفرمودن تشکر کنم.

 4. امیدی گفت:

  خودتونو فریب ندید دوستان. اینها همش حرفه. دیروز همه دیدن که زادبر در حد سیدمیرقیوم نیا هم تو همون رشته خودشم نمی شه. همه دیدن که زادبر در اونجا روخوانی کتاب کرد و از خودش تحلیل و حرفی برا گفتن نداشت. حرفی رو گفت که سال های ساله که داره تو مطبوعات و صدا و سیما دایما تکرار می شه
  توانایی سید در همه رشته ها در حد تخصص رو عملا همه می دونن.
  . تو همون جلسه می دونید که چن تا شاگرد فقهی و علمی و فلسفی و فیزیکی و الکترونیکی و.. داشت. زادبر چن تا داره . نوشته های علمی و فلسفی و اجتماعی و سیاسی آقا سید رو همه خوندن . یه نوشته مقدماتی هم زادبر نداره .
  همه فهمیدن که زادبر با خودش قرار گذاشته بود که اون همه استدلال اقاسید رو نبینه!!!!
  سید گفت اگر امام باشه و این فقه نمیتونه حکومت تشکیل بده و نداده . گفت که امام حرفای دنیای جدید وعرف امروز مثل جمهوریت و تفکیک قوا و نوشتن قانون اساسی و خلاصه هرچی مربوط به عرف جدیده و به دین ارتباطی نداره استفاده کرده و چیزی به نام جمهوری اسلامی رو ساخته. از درون دین جمهوری و قانون اساسی و تفکیک قوا و غیره در نمیاد. همه هم می دونیم همینطور بوده.
  حاج آقای «نام شما» شمام مث اقای زادبرهمه این استدلال های آقاسید رو دیدی ولی نخواستی ببینی!!!
  اقای «بنده خدا» هم که اصلن صورت مسئله رو پاگ میکنه و خودشو را راحت .
  خودمانیم سید با این حرفاش کله مومنیو خوب به کار گرفته ها. این برا همه خوبه. قدر این آقاسید دلسوز و دانشمند رو بدونیم
  امیر اگه انصاف داشته باشی نظرمو میزنی.

 5. سلام
  خبر را شنیدم خیلی دوست داشتم در این مناظره شرکت کنم اما اطلاع رسانی به نظرم نشده بود .
  اگر میش اطلاع رسانی را زگسترده تر کنید تا در این مناظره ها شرکت کنیم تا بتوانیم نظر بذاریم
  با نقل و قول دیگران نظردادن به نظرم صحیح نیست
  متشکر

 6. سلام
  واقعا جاي تشکر داره
  عليرضاي زادبر واقعا نشان داد که شاگرد ممتاز مکتب امام صادق(ع)هستش
  جوانان هم سن و سال عليرضاخان بايد بهش افتخار کنن و درس ياد بگيرن
  جناي ميرقيوم نيا پاسخ قانع کننده در قبال زادبر ندادند و کمي به زوال کشاندند جلسه را
  بهتره پذيراي اين ناتواني باشيد استاد ميرقيوم نيا و به حواشي دامن نزنيد
  چون زيبنده نيست

 7. لطفا یک یا چند مورد بحث های کهنه و به تاریخ پیوسته دکتر سروش را که توسط نخبگان علمی و فرهیخته پاسخ داده شده است را در سایت برای روشنگری قرار دهید

 8. غفوری گفت:

  سلام درود بر آقایان زادبر و حاج محمد حسن که بت و حباب چند ساله بعضی را شکستند و باطل کردند درود

 9. بیننده گفت:

  سلام.با تشکر از همه کسانی که در برپایی این مناظره نقش داشتند.در این مناظره ثابت نشد که امام (ره)سکولار بوده.و فقط شاخه شاخه شدن بحث دیده می شد به دلیل عدم داشتن استدلال.به امید این که در مناظرات بعد با استدلال ظاهر شوند.

 10. وکیل شهر گفت:

  میر قیوم نیا از خودش جرات نشان داد که در این مناظره اینچنین صحبت کرد
  خسته نباشید به او و همفکرانش

 11. نام شما گفت:

  در ماجرای بهجت نیوز استاد نمونه نظر نهادن یه طرفه بود.. چرا نظرم را نزدی ؟چون نشون می داد که زادبر تا چه حد در برابر توانایی های آقاسید کم آورده ؟ میدان بدید تا سید در سطح کشور تحول ایجاد کنه. محمد حمیدی بدون که روزی میرسه که نظریه های به خیال تو کهنه و تاریخ پیوسته اقاسید و دکتر سروش ورد زبان کوچیک وبزرگ این کشور بشه. خواهیم دید.

 12. گزارش تصويري خوبي داريد.
  و اين حركت هم حركت جالبي بود

 13. نام شما گفت:

  مناظره عالی بود
  جای امام خالی بود

 14. هدا صفت گفت:

  اقای میرقیوم نیا همش از افکار اقای سروش تقلید میکنه
  بعد هم که میگه من مستقل هستم
  اخه نمیشه که مومن خودت منبع حرفهای خودت باشی مثلا تحصیل کرده ای,این چه حرفی که میزنی.

 15. متاسفانه ديديم كه سيد بزرگوار كه همگان در مورد ايشان تعريف وتمجيد انجام ميدادند هيچ حرفي براي گفتن نداشت و جناب زادبر به حق به ايشان ثابت كرد نظرات ايشان براي سالهاي شصد كاربرد داشته اند و نميتوانستند در مقابل اين جوان دهه سومي انقلاب عرض اندام كنند………….من به ايشان توصيه ميكنم با توجه به قوه فكر بالايشان در حدود و هم كيشان خود عرض اندام كنند و در مقابل با مناظره ها اطلاعات خود را بالا برند و شاخه به شاخه نكنند و هنوزم براي ما اثبات نكردن امام سكولار هستن يا نه

 16. عشق وطن گفت:

  چندروز ازمناظره گذشته روزاول همه چی خوب بود تااینکه اروم اروم روبه حاشیه رفت اونم به دست چند عزیری که دنبال بازنده یابرنده بودن وویا بعد مناظره خواستن به هردلیلی بازیرسوال بردن شخصیت علیرضازادبر افکارش رو نفی کنن.ارخدامبخوام درکنارهرچیزی که به این دوستان میده ظرفیت هم بهشون بده

 17. سید گفت:

  آقا ببخشید اینقدر رک و بی ادبانه میگم
  این سید خدا دیگه ………………………
  خوبه فیلم مناظره هستش
  عصبانیتت یادت رفت

 18. حمید گفت:

  سلام
  لطفا فیلم و یا صوت و متن کامل مناظره رو در سایت قرار بدید واسه ماها که نتونستیم شرکت کنیم

 19. تنها گفت:

  سلام من نبودم ولی یکی ازآشنایامون آمده بود.خداحفظ کندهمه ی جوونایی مثله آقای زادبر.وخداحفظ کندمردانی چون آقای میرقیوم نیاکه دانش بسیاربالایی داشت ولی این درست نیست شخصی بآین شناسه بین اون همه انسان بالباس خونه بیاد.آستین کوتاه ایشون بجانبود.آقای زادبربه شماهم تبریک میگم بابته فهم بالایی که الان جوانان مابه گمراهی کشیده شدن اما شمآنقلاب خمینی ره رازنده میکنید.

 20. نام شما گفت:

  سلام. بنده از این مناظره بی خبر بودم.
  کار جالبی صورت گرفته ولی اثربخشی این کار تا زمانی که بسیاری از مردم بر اسب لجاجت سوارند و چیزی جز افکار القایی رسانه های دولتی رو در سر ندارند این مناظره ها به جایی نمی رسه. مردمی که حاضر به قبول واقعیات دنیایی که در آن زندگی می کنند نیستند رو چه طور میشه به اعلا علیین رسوند.
  بنده سالها سید میرقیوم نیا رو می شناسمش. آدمی با اطلاعات بالاست و تا چیزی از نظر عقلی براش ثابت نشه بیان نمی کنه.
  به هر حال امیدوارم دوستان دست از توهین و تحقیر بردارند. اگر احساس برد می کنید مبارکتون باشه.