کد خبر: 26136تاریخ انتشار : 15:16:52 - چهار شنبه 3 ژوئن 2015

شهرستان فومن دارای 53 هزار دام سبک و سنگین است

رئیس اداره منابع‌ طبیعی و آبخیزداری فومن از ورود زودهنگام هزار و 900 واحد دامی در سال 94 در مراتع این شهرستان خبر داد. به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ اکبر مهتدی حقی با اشاره به نقش و اهمیت مراتع اظهار کرد: حفظ مراتع و جلوگیری از تخریب آن از وظایف این […]

رئیس اداره منابع‌ طبیعی و آبخیزداری فومن از ورود زودهنگام هزار و 900 واحد دامی در سال 94 در مراتع این شهرستان خبر داد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ اکبر مهتدی حقی با اشاره به نقش و اهمیت مراتع اظهار کرد: حفظ مراتع و جلوگیری از تخریب آن از وظایف این نهاد است.

وی به تشکیل اکیپ‌های گشت و مراقبت در راستای جلوگیری از ورود زودهنگام و دام مازاد توسط اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری فومن اشاره کرد و افزود: ورود پیش از موعد و زودهنگام دام‌ها سبب آسیب جدی و تخریب مراتع می‌شود.

مهتدی زمان ورود و خروج دام به مراتع را هر ساله از 15 خرداد لغایت 15مهر دانست و عنوان کرد: چرای دام در مراتع بدون پروانه و ورود دام مازاد جرم محسوب می‌شود و افراد متخلف به مراجع قانونی معرفی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان فومن دارای 53 هزار دام سبک و سنگین است که از این میزان 37 هزار و 500 راس دام دارای مجوز و پروانه چرا هستند.

مهتدی از ورود زودهنگام هزار و 900 واحد دامی در سال 94 در مراتع این شهرستان خبر داد و گفت: در این خصوص هفت پرونده برای افراد متخلف تشکیل و تحویل مقامات قضایی شده‌اند.

وی با بیان اینکه میزان مساحت مراتع فومن 12 هزار و 500 هکتار است، اضافه کرد: برای حفاظت و خروج دام از مراتع، شش هزار هکتار از مساحت عرصه‌های جنگلی و مرتعی این شهرستان در طرح ساماندهی، آزادسازی شده است.

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری فومن در خاتمه به رفع تصرف و بازگردانی اراضی ملی اشاره و اظهار کرد: طی ماه گذشته با تلاش فراوان یگان حفاظت منابع‌طبیعی شهرستان فومن، هفت هزار مترمربع از اراضی ملی این شهرستان در مناطق کیش رودبار و ماکلوان بالا از سودجویان رفع تصرف شده است