کد خبر: 26136تاریخ انتشار : ۱۵:۱۶:۵۲ - چهارشنبه ۱۳ خرد ۱۳۹۴

شهرستان فومن دارای ۵۳ هزار دام سبک و سنگین است

رئیس اداره منابع‌ طبیعی و آبخیزداری فومن از ورود زودهنگام هزار و ۹۰۰ واحد دامی در سال ۹۴ در مراتع این شهرستان خبر داد. به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ اکبر مهتدی حقی با اشاره به نقش و اهمیت مراتع اظهار کرد: حفظ مراتع و جلوگیری از تخریب آن از وظایف این […]

رئیس اداره منابع‌ طبیعی و آبخیزداری فومن از ورود زودهنگام هزار و ۹۰۰ واحد دامی در سال ۹۴ در مراتع این شهرستان خبر داد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ اکبر مهتدی حقی با اشاره به نقش و اهمیت مراتع اظهار کرد: حفظ مراتع و جلوگیری از تخریب آن از وظایف این نهاد است.

وی به تشکیل اکیپ‌های گشت و مراقبت در راستای جلوگیری از ورود زودهنگام و دام مازاد توسط اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری فومن اشاره کرد و افزود: ورود پیش از موعد و زودهنگام دام‌ها سبب آسیب جدی و تخریب مراتع می‌شود.

مهتدی زمان ورود و خروج دام به مراتع را هر ساله از ۱۵ خرداد لغایت ۱۵مهر دانست و عنوان کرد: چرای دام در مراتع بدون پروانه و ورود دام مازاد جرم محسوب می‌شود و افراد متخلف به مراجع قانونی معرفی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان فومن دارای ۵۳ هزار دام سبک و سنگین است که از این میزان ۳۷ هزار و ۵۰۰ راس دام دارای مجوز و پروانه چرا هستند.

مهتدی از ورود زودهنگام هزار و ۹۰۰ واحد دامی در سال ۹۴ در مراتع این شهرستان خبر داد و گفت: در این خصوص هفت پرونده برای افراد متخلف تشکیل و تحویل مقامات قضایی شده‌اند.

وی با بیان اینکه میزان مساحت مراتع فومن ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار است، اضافه کرد: برای حفاظت و خروج دام از مراتع، شش هزار هکتار از مساحت عرصه‌های جنگلی و مرتعی این شهرستان در طرح ساماندهی، آزادسازی شده است.

رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری فومن در خاتمه به رفع تصرف و بازگردانی اراضی ملی اشاره و اظهار کرد: طی ماه گذشته با تلاش فراوان یگان حفاظت منابع‌طبیعی شهرستان فومن، هفت هزار مترمربع از اراضی ملی این شهرستان در مناطق کیش رودبار و ماکلوان بالا از سودجویان رفع تصرف شده است