کد خبر: 26034تاریخ انتشار : 10:34:30 - دوشنبه 1 ژوئن 2015

چه میکنــــه دولت با این کالاهای وارداتی!!

امروزه درحالی که سال هاست مقام معظم رهبری به حمایت از تولید ملی تاکید دارند اما متاسفانه آمار و ارقام نشان می دهد که کالاهای وارداتی به عنوان سدی در برابر رشد و شکوفایی تولید ملی هستند. به گزارش بهجت نیوز به نقل از اروم نیوز، رشد تولید داخلی و استحکام بنیان اقتصادی کشور به […]

امروزه درحالی که سال هاست مقام معظم رهبری به حمایت از تولید ملی تاکید دارند اما متاسفانه آمار و ارقام نشان می دهد که کالاهای وارداتی به عنوان سدی در برابر رشد و شکوفایی تولید ملی هستند.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از اروم نیوز، رشد تولید داخلی و استحکام بنیان اقتصادی کشور به عنوان مؤلفه‌ای مهم همواره سال ها است که مورد تاکید مقام معظم رهبری و مسئولان نظام و همچنین کارشناسان خبره اقتصادی بوده چراکه به گفته آنها پیشرفت و توسعه کشور و رسیدن به مرحله خودکفایی و خوداتکایی در گرو رشد تولید داخلی است.

اما با نگاهی به بیانات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان به حل مشکلات اقتصادی کشور می توان ضمن دستیابی به ضرورت اجرای این مهم ، وظایف ، مسئولیت ها وباید ها ونبایدهای دولت مردان ، مردم ، سرمایه گذاران ، کارگران و چشم انداز روشن تحقق راهبرد «تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى» را ملاحظه نمود .

تولید ملی که در سال های اخیر دستخوش واردات بی رویه و قاچاق کالا به کشور شده و لطمه های سنگینی را بر پیکره این حوزه وارد آورده است.

و جالبتر اینکه این کالاهای وارداتی از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار نیستند و بعضا کیفیت بسیار نازلتری نسبت به نمونه ایرانی دارند .

افزایش 25 درصدی واردات کالا از گمرکات آذربایجان غربی

بطوری که ناظر گمرکات آذربایجان غربی درباره افزایش واردات به کشور از طریق گمرکات آذربایجان غربی می گوید: سال گذشته شاهد رشد 25 درصدی میزان واردات از طریق گمرکات این استان بودیم.

پرویز تقوی با اشاره به میزان واردات از نظر ارزش ریالی، تصریح می کند: میزان واردات از نظر ارزش ریالی در این مدت 20 درصد رشد را نشان می‌دهد.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی با اشاره به میزان واردات کالا از گمرکات استان در سال گذشته، اعلام می کند: سال گذشته 562 میلیون و 352 هزار و 515 کیلوگرم کالا وارد استان شده است که ارزش دلاری این کالاها 755 میلیون دلار است.

تقوی میوه، ماشین‌آلات مکانیکی، لوازم برقی و مصنوعات آلومینیومی را از جمله کالاهای وارداتی به استان اعلام کرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات کالاهای مشابه خارجی را به شرط داشتن مجوزهای استاندارد و بهداشت لغو کند

در همین زمینه نادر قاضی‌پور معتقد است: تداوم واردات بی‌رویه و غیرضروری موجب خروج تولید از رکود و به دنبال آن شکوفایی اقتصادی نمی‌شود.

وی می گوید: وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات کالاهای مشابه خارجی را به شرط داشتن مجوزهای استاندارد و بهداشت لغو کند تا تولیدات داخلی با کیفیت عالی فرصت عرض اندام و رقابت با کالاهای مشابه خارجی را پیدا کند.

برای پی گیری آخرین وضعیت میزان واردات کالا به کشور به سراغ روئسای گمرکات آذربایجان غربی می رویم تا ارزیابی آنها را در خصوص میزان کالاهای وارداتی و اهم محصولاتی که از طریق این مبادی مرزی وارد کشور می شوند را جویا شویم.

عمده کالاهای وارداتی به ایران از کشور ترکیه است

صفری رئیس گمرک سرو در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز عمده محصولات وارداتی به کشور از طریق گمرک سرو به ایران را خاک روی و آهن آلات عنوان می کند و می گوید: این محصولات وارداتی از کشور ترکیه وارد ایران می شود.

وی به نقش سازمان صنعت و معدن در میزان صادرات و واردات به کشور اشاره می کند و می افزاید: این سازمان می تواند با بازنگری در تعرفه های واردات برخی کالاها مانند کالاهای لوکس و غیر ضروری به کشور ممانعت کند.

مرز رازی نیز که بعنوان سومین مرز مشترک ایران و ترکیه به شمار می رود با وارداتی بی رویه از قبیل پارچه، پرده، تخته خام، ظروف شیشه‎ای، مبل، دکمه لباس، انواع پوشاک بصورت تناژ، PVC ،MDF، دستگاه بلوک زنی، سفال، تیغه دستگاه علف چین و غیره مواجه است.

بطوریکه صرف نظر از نمونه مشابه داخلی از هر کدام کالای وارد شده در سایر شهرهای کشور، بخشی از این کالاهای وارداتی همچون مبل، پارچه، پوشاک در کارخانجات شهر خوی تولید می‎شوند.

و جالبتر هم اینکه مسئولین امر در ارائه عملکرد خود در جلسات مرتبط، افزایش واردات را نشان از فعالیت مثبت و رشد چشمگیر مرز رازی بیان می کنند.
البته گفتنی است متأسفانه خبرنگار ما علیرغم درخواست رسمی از شخص فرماندار تا بدین لحظه موفق به تهیه گزارش در خصوص آخرین وضعیت صادرات و واردات کالا از مرز رازی نشده است.

پارچه و لباس بیشترین نوع کالاهای وارداتی به کشور است

و اما گمرک بازگان که بعد از گمرک بندر امام دومین گمرک بزرگ کشور است . مدیر عامل منطقه آزاد ماکو نیز اهم کالاهای وارداتی به کشور را از طریق این گمرک را متعلق به پارچه و لباس دانست و به خبرنگار اروم نیوز گفت: بیشترین مواد و کالاهایی که از این گمرک به کشورهای خارجی صادر می شود نیز صنایع پترو شیمی است.

البته ناگفته نماند که بالا رفتن آمار واردات همیشه نیز باعث آسیب به اقتصاد کشور نمی شود مگر اینکه کالای وارداتی از اهمیت کافی برخوردار بوده و یا امکان تولید آن در داخل کشور وجود نداشته باشد به هر حال مدیریت واردات یکی از شاخص‌‌های کمی و کیفی اقتصاد است که اگر جریان واردات را به‌درستی هدایت و نظارت کند آثار مثبتی نیز در ارتقا رفاه مصرف‌کنندگان داخلی، تخصیص بهینه منابع، کاهش قیمت تمام شده تولید‌کنندگان داخلی و افزایش رقابت‌پذیری کالاهای صادراتی کشور خواهد داشت.

بازگشایی مرز کیله سردشت در انتظار تکمیل زیرساختها از طرف عراقی/وسایل الکترونیکی بیشترین کالای واردشده از عراق

شهرستان سردشت به طول 140 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارد

سال گذشته برای رسمی شدن مرز کیله سردشت استاندار در راس هیئتی به همراه نماینده مردم سردشت پیرانشهر در مجلس به استان های اربیل و سلیمانیه سفر کرد تا در جهت تقویت مبادلات مرزی با تمرچین پیرانشهر و همچنین رسمی کردن بازارچه کیله در سردشت اقدام کنند.

دکتر رسول خضری نماینده مردم در مجلس در مصاحبه ای اعلام کرده بود که تمام اقدامات لازم برای رسمی شدن مرز کیله سردشت از طرف ایران به اتمام رسیده و تنها طرف عراقی باید در زمینه زیرساخت ها و امکانات لازم برای رسمی شدن این موضوع را پیگیری کند.

و بر اساس تفاهمی که بین دو طرف ایرانی و عراقی انجام گرفته بود هر چند ماهی یک بار فرماندار سردشت برای تبادل نظر و ارائه راهکار با فرمانداران قلعه دیزه و رانیه نشست هایی را داشته باشد و در زمینه های واردات و صادرات و همکاری و رفت و آمد با هم به گفتگو بنشینند.

رسمی شدن مرز کیله سردشت به دلیل کوهستانی بودن منطقه و نبود زمین کافی برای کشاورزی در تمامی ادواری که انتخابات مجلس شروع می شد به ابزاری تبلیغاتی برای کاندیداها تبدیل شده بود که اکنون هم به قوت خود باقی است.

مرزهای قاسم رش و اشکان جزو معابر غیر رسمی هستند اما بنا به تصویب مجلس برای شهرهای مرزی اجازه واردات کالاها بیشتر از آنها انجام می گیرد.

به گفته یکی از پیله وران کالاهایی که در معابر مرزی موجود هستند و صاحبان انها به دنبال وارد کردن آنها می باشند:چرخ گوشت، مایکروفر، جارو برقی،جی پاس، روسری، جوراب، شال، کلاه، پوشاک بچه، دستگاه فتوکپی، کبریت، البسه، چرخ خیاطی، لباسشویی، ظرفشویی، کولر گازی، یخچال ، خشکبار، زیتون، تنقلات، کیف مدارس، واکس مو، تیغ، عطر وادکلن، اسپری زیر بغل است.