کد خبر: 25254تاریخ انتشار : 19:54:43 - یکشنبه 17 مه 2015

گفتگوی اختصاصی بهجت نیوز با مسئول روابط عمومی شهرداری فومن

به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی گفتگویی خواهیم داشت با الیاس قربانی پور مسئول روابط عمومی شهرداری فومن ؛ همراه ما باشید. ضمن عرض سلام ، لطفا معرفی خودتان بفرمایید . با سلام و عرض ادب به همه همشهریان فهیم شهرم فومن و همچنین تبریک به مناسبت 27 اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی […]

به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی گفتگویی خواهیم داشت با الیاس قربانی پور مسئول روابط عمومی شهرداری فومن ؛ همراه ما باشید.

ضمن عرض سلام ، لطفا معرفی خودتان بفرمایید .

با سلام و عرض ادب به همه همشهریان فهیم شهرم فومن و همچنین تبریک به مناسبت 27 اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی به همه فعالان این حرفه ، امیدوارم که در سال دولت و ملت ، همدلی و هم زبانی که توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده ، روابط عمومی ها بتوانند با تلاش و کوشش ، همدلی و همزبانی روابط مستکم تری را بین مردم و خدمتگزاران ملت فراهم سازند.

اینجانب الیاس قربانی پور ، متولد شهر فومن ، خیابان علامه طباطبایی ، 26  سال سن دارم و از سال 87 تاکنون در واحد روابط عمومی شهرداری فومن مشغول فعالیت هستم و دانشجوی رشته مدیریت دولتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت بوده ، قبل ازفعالیت اینجانب در شهرداری فومن ، از سال 85 تا سال 88 خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مرکز گیلان در حوزه خبر و خبرنگاری و همچنین عکاسی فعالیت داشتم .

سردبیر نشریه شهرداد “نشریه شهرداری و شورای اسلامی شهر فومن” ، عضو شورای هماهنگی روابط عمومی های شهرستان فومن بمدت 2 سال  و همچنین عضو انجمن روابط عمومی های ایران از جمله سوابق کاری ناچیز این بنده حقیر می باشد.

اهم وظایف روابط عمومی ادارات را شرح دهید.

از مهمترین فعالیت های روابط عمومیارایه عملکرد یک سازمان به صورت ارتباطات نوشتاری ، گفتاری به منصه ظهور می رسد که این ارتباطات از طریق رسانه های مختلف ” صدا و سیما ، مطبوعات ، روزنامه ها ، هفته نامه ها ، مجلات  ، پایگاه های خبری و اطلاع رسانی و… صورت می گیرد ، هماهنگی در برگزاری جشن های و سوگواری های ملی و مذهبی ، جلسات ، همایش ها ، ایجاد مشارکت بین اقشار مختلف مردم ، ارایه عملکرد یه سازمان از طریق انتشار کتاب ، بروشور ، کاتالوگ از شاخصه های مهم فعالیت ای روابط عمومی به شمار می آید .

تعریف شما از یک روابط عمومی و یک روابط عمومی موفق چیست و دارای چه ویژگی هایی باید باشد؟

به نظر بنده روابط عمومی هر نهاد و یا سازمان در چارچوب اهداف سازمانی خود حرکت می کند و در بحث اطلاع رسانی و روابط عمومی از روش هایی  ساده در حوزه کاری خود فعالیت می کند و یا در برخی نهاد ها شهرستانی واحدی به نام روابط عمومی وجود ندارد و یا سطح فعالیت آن نا چیز و یا مدیر مجموعه اعتقادی به روابط عمومی ندارد ، به نظر اینجانب روابط عمومی رمز موفقیت مدیران است ، فقط باید مدیران نحوه استفاده از روابط عمومی را بدانند ، روابط عمومی می تواند آینه تمام نمای یک سازمان باشد تا مردم را از عملکرد خود آگاه سازد تا مشارکت و اعتماد سازی را بین مردم ایجاد نماید ، زمانی این امر تحقق پیدا می کند که یک روابط عمومی دارای ساختار تشکیلاتی ، هدفمند ، با بودجه معین باشد.

اما از ویژگیهای مهم یک روابط عمومی ، عشق و علاقه ، استعداد ، دانش ، تجربه ، خلاقیت ، اخلاق و انتقاد پذیر بودن است.

نقش رسانه در تعامل با روابط عمومی ها را چگونه می بینید؟

رسانه یکی از از بزرگترین و مهترین ابزار جهت آگاهی رساندن به مردم و بالا بردن افکار آنان هست ، به نظر بنده رسانه تعامل خوبی با روابط داشته و سعی نموده اند که دلسوزانه فعالیت نمایند ، اما باید به رسالت خود بیشتر پایبند باشند و در آنجایی که انتقاد می نمایند راهکار و پیشنهادشان را ارایه دهند ، تعامل روابط عمومی و رسانه سبب ارایه عملکرد درست و شفاف سازی فعالیتهای یک مجموعه به مردم می شود.

رسانه پل ارتباطی مردم با مدیران است و هدایت کننده ،  افکار جامعه دست رسانه می باشد ، رسانه با ابزار قلم ، عکس و تصویر خود می تواند  سیل عظیمی از جامعه را با امیدواری خوشحال و یا نا امیدی ناراحت نماید .

نقش رسانه بسیار مهم و جایگاه آن مقدس است به شرطی که در آن جایگاه منافع شخصی در میان نباشد و خدا ترسانه فعالیت نمایند.

بفرمایید که از دیدگاه شما یک مدیر رسانه باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

به نظر من یک رسانه در تلویزیون ، مطبوعات ، روزنامه ها  ، سایت های خبری و… سعی کند عدالت ، واقعیت و مردم سالاری را در سرلوحه کاری خود قرار دهند ، به گفته معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره ) مردم ولی نعمت ما هستند.

وضعیت اطلاع رسانی شهر را چگونه ارزیابی میکنید؟

به نظر بنده  با توجه به مشکلات مالی فراوان در فعالیت خبری و اطلاع رسانی که به حق خبرنگاران زحمتکش شهرمان با کمترین توقع و امکانات فعالیت می نمایند ، در چند سال اخیر شهرمان فومن در این عرصه پیشرفت چشمگیری داشته است .

پس از انتشار هفته نامه 4 دی ، فومنات و… ،  در فضای مجازی سایتهای با ارایه اخبار بروز و تصاویر جالب وابستگی شهروندان را به اخبار شهر بیشتر کرده و همه پیگیر مسایل اخبار روز شهر هستند و انشاالله این مهم تداوم پیدا نموده و مسوولین هم از این حرکت مثبت حمایت بیش از پیش داشته باشند.

به نظرتان نشریاتی که فقط به دلیل کسب درآمد با ادارات کار می کنند نشریات موفقی هستند؟

به نظر من اگه یک نشریه از نظر مالی غنی باشد و امکانات یک تحریریه مناسب را داشته باشند هرگز همچین مسئله رخ نخواهد داد که یک خبرنگار بخاطر تهیه یک گزارش دریافت رپورتاژ نماید تا بتواند خرج و مخارج زندگی خود را اداره نماید ، این موضوع نیازمند بررسی تصمیم گیران کشور در این حوزه است .

یک تیتر داغ در خصوص وضعیت شهر بیان کنید

همدلی و هم زبانی زمینه ساز پیشرفت شهرمان

نظرتان درباره پایگاه خبری فعال در شهرستان و خصوصا بَهجت نیوز چیست؟(انتقاد یا پیشنهاد)

به نظر من ایجاد پایگاه خبری در سطح شهر فومن باعث رقابت و فعالیت همه اصحاب رسانه شده و پایگاه خبری بهجت نیوز با فعالیت خود روند رو به رشدی را طی می نماید ، انتقادی ندارم و پیشنهادم این است که این پایگاه خبری نیازمند یک تشکیلات و یک تیم منسجم با داشتن افراد فعال و متخصص در حوزه خبری می باشد.

در پایان چه درخواستی از مردم و روابط عمومی ها و اصحاب رسانه های استان دارید و سخن آخر شما در چند جمله ی کوتاه چه هست؟

از همه مردم شهر فومن تقدیر و تشکر می نمایم که در همه جا با انتقادات و پیشنهادات سازنده  باعث کمک در هرچه بهتر شدن فعالیت ها شدند همچنین همه مدیران روابط عمومی استان بخصوص شهر فومن که در همه حال یار و یاور اینجانب بوده اند.

تنها خواسته اینجانب از شهروندان محترم اعتماد به پرسنل زحمتکش شهرداری بخصوص شهردار و اعضای محترم شورای اسلامی شهر فومن است که الحق و النصاف با تلاش و پیگیری ها خود بدنبال تغییرات ، عمران و آبادانی شهر هستند و تحقق این مهم نیازمند مشارکت بیش از پیش شهروندان قدر شناس شهرمان در کلیه امور می باشد چون اگر شهروندان نباشند ماهم نیستم .

​در پایان از همسر و خانواده عزیزم ، دوستان ، شهردار و معاون محترم شهرداری و همه همکاران ساعی و پرتلاش شهرداری که در تمامی امور پشتیبان این بنده حقیربوده اند کمال تشکر و قدردانی را دارم .

آرزومند آرزوهایتان/الیاس قربانی پور