کد خبر: 24839تاریخ انتشار : 2:31:56 - پنجشنبه 14 مه 2015

امام جمعه موقت تهران: آيت الله بهجت در مسير ولايت قرار داشت

حجت الاسلام کاظم صديقي در مراسم گراميداشت ياد و خاطره آيت الله محمدتقي بهجت فومني در مهديه شهر رشت اظهار کرد: اين روحاني جليل القدر به مقاومت در برابر استکبار اعتقادي راسخ داشت و راه نجات جامعه اسلامي را در تحقق اين امر مهم مي دانست. وي ادامه داد: آيت الله بهجت تا آخرين لحظه […]

حجت الاسلام کاظم صديقي در مراسم گراميداشت ياد و خاطره آيت الله محمدتقي بهجت فومني در مهديه شهر رشت اظهار کرد: اين روحاني جليل القدر به مقاومت در برابر استکبار اعتقادي راسخ داشت و راه نجات جامعه اسلامي را در تحقق اين امر مهم مي دانست.

وي ادامه داد: آيت الله بهجت تا آخرين لحظه هاي عمر خود نيز به امام راحل و مقام معظم رهبري علاقه داشت و حامي ولايت بود.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سلوک آيت الله بهجت و زهد، بندگي و عرفان اين عالم رباني تصريح کرد: همانگونه که خداوند سبحان در قرآن مجيد فرموده؛ بهشت براي آناني است که اهل تقوا و پرهيزکار بوده و حافظ خويشتن خويش از هواهاي نفساني باشند.

وي آيت الله بهجت را نمونه اي از فرزانگاني خواند که در مسير محافظت از هواي نفس خويش قرار داشت و زهدي عارفانه و سالک الي الله بود.

حجت الاسلام صديقي با يادآوري ايثارگري ها و جانبازي هاي رزمندگان اسلام در دوران پرافتخار دفاع مقدس گفت: اين عزيزان که در مسير مجاهدت در راه خدا گام نهادند و موجب برافراشته ماندن پرچم الله و ولايت علوي شدند، در صف اولياء الله قرار دارند.

امام جمعه موقت تهران در خاتمه سخنانش به وقايع گريه آور يمن و کشتار مردم مظلوم و بي گناه اين کشور اشاره و اضافه کرد: آنچه اکنون شما در يمن مشاهده مي کنيد، نمونه اي از هراس دشمنان انقلاب اسلامي است و مي ترسند يمن، ايران شود به همين سبب، دست به چنين جناياتي مي زنند.

مراسم گراميداشت ياد و خاطره آيت الله محمدتقي بهجت فومني، در آستانه ششمين سالگرد ارتحال ملکوتي اين عالم فرزانه، عصر سه شنبه با حضور اقشار مختلف مردم در مهديه شهر رشت برگزار شد.

همچنين مراسم ديگري پنجشنبه هفته جاري در زادگاه اين عالم روحاني، در مسجد وليعصر بالامحله فومن برگزار مي شود.

حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ محمد تقي بهجت فومني (ره) در اواخر سال 1294 در شهر فومن به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي حوزه را در مکتب خانه فومن به پايان رساند و پس از تحصيلات ادبيات عرب هنگامي که 14 سال از عمر شريفش مي گذشت، براي تکميل دروس حوزوي عازم عراق شد و حدود چهار سال در کربلا معلي اقامت کرد و علاوه بر تحصيل علوم رسمي از محضر استادان بزرگ آن سامان از جمله مرحوم حاج شيخ ابولقاسم خويي (غير از آيت الله العظمي خويي معروف) بهره برد و در سال 1352 ه. ق براي ادامه تحصيل رهسپار نجف اشرف شد و سطح عالي علوم و حوزه را در محضر آيات عظام حاج آقاي ضياء عراقي و ميرزاي نائيني در حوزه درسي آيت الله حاج شيخ محمدحسين غروي اصفهاني وارد شد.

از اين استاد بزرگ عرفان و اخلاق تاليفاتي چند به يادگار مانده است؛ يک دوره کامل اصول، حاشيه بر مکاسب شيخ انصاري (ره) و تکميل آن تا آخر مباحث مربوط به مکاسب و متاجر، دوره کامل طهارت، دوره کامل کتاب صلاه، دوره کامل کتاب زکات، دوره کامل کتاب خمس و حج، حاشيه بر کتاب ذخيره العباد مرحوم شيخ محمدحسين غروي، چندين مجله و تقريباً يک دوره فقه فارسي.

حضرت آيت الله العظمي بهجت 27 ارديبهشت سال 88 بر اثر ايست قلبي دارفاني را وداع گفت و در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر مقدس قم به خاک سپرده شد