کد خبر: 23960تاریخ انتشار : 13:58:14 - جمعه 1 مه 2015

اعتکاف یک تقابل عملی و اجرایی با هجمه‌های فرهنگی دشمنان است

مدیر حوزه علمیه فومن با بیان اینکه نفس‌های معتکفین گناه و کدورت و سیاهی را از فضای جامعه می‌زداید و یک فضای معنوی و نورانی در کشور به وجود می‌آورد، گفت: اعتکاف یک تقابل عملی و اجرایی با هجمه‌های فرهنگی دشمنان است. حجت‌الاسلام ولیرضا قربانی، مدیر حوزه علمیه فومن در گفت‌وگو با بهجت نیوز با […]

مدیر حوزه علمیه فومن با بیان اینکه نفس‌های معتکفین گناه و کدورت و سیاهی را از فضای جامعه می‌زداید و یک فضای معنوی و نورانی در کشور به وجود می‌آورد، گفت: اعتکاف یک تقابل عملی و اجرایی با هجمه‌های فرهنگی دشمنان است.

حجت‌الاسلام ولیرضا قربانی، مدیر حوزه علمیه فومن در گفت‌وگو با بهجت نیوز با تبریک ولادت حضرت علی(علیه‌السلام) اظهار کرد: اعتکاف برکاتی از سنت‌های نبویست که حضرت محمد(صل الله علیه وآل وسلم) مستلزم بودند و آن را تا آخرین لحظات عمرشان انجام می‌دادند.

وی افزود: اعتکاف پیامبر اکرم(صلی الله علیه آله) 10 روزه بود و دهه سوم ماه مبارک رمضان که فرا می‌رسید در مسجد سکنی می‌گزیدند و دیگر به خانه نمی‌رفتند.

مدیر حوزه علمیه فومن با بیان اینکه واژه اعتکاف از ماده عکوف به معنی کناره‌گیری انسان از مسائل دنیوی و وابستگی‌ها است، گفت: انسان در اعتکاف از دنیا و غفلت‌هایی که سبب خودفراموشی است سه روز دور می‌شود و حالت بیداری درونی در وی ایجاد می‌گردد.

حجت‌الاسلام قربانی با بیان اینکه اعتکاف یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که سال به سال از گستردگی بیشتری برخوردار است، تصریح کرد: قبل از انقلاب اعتکاف فقط اختصاص به یک عده خاص مانند علما و طلاب در حوزه علمیه بود و مردم از آن بی‌خبر بودند.

وی با بیان اینکه به برکت نظام اسلامی این سنت حسنه در همه جای مملکتمان اجرا می‌شود و دستاورد آن فوق‌العاده است، خاطرنشان کرد: افرادی برای حضور در اعتکاف از خانه و زندگی و اشتغالات دست می‌کشند و در مساجد معتکف می‌شوند و تلطیف روحی پیدا می‌کنند.

مدیر حوزه علمیه فومن اظهار کرد: دعاهایی که در اعتکاف زمزمه می‌شود به خصوص دعای ام داوود و اعمال روز سوم اعتکاف، قطعا مملکت را بیمه می‌کند و آثار و برکاتش فقط به معتکفین نمی‌رسد و غیرمعتکفین هم از آن بهره‌مند می‌شوند.

حجت‌الاسلام قربانی با بیان اینکه نفس‌های معتکفین گناه و کدورت و سیاهی را از فضای جامعه می‌زداید و یک فضای معنوی و نورانی در کشور به وجود می‌آید، افزود: اعتکاف یک تقابل عملی و اجرایی با هجمه‌های فرهنگی دشمنان است.

وی گفت: ما امروزه با دشمن دست و پنجه نرم می‌کنیم و در این میدان جنگ نرم که از جنگ سخت هم مهمتر است، اعتکاف سبب می‌شود که نقشه‌های چندماهه و چندساله دشمنان نقش برآب شود.

مدیر حوزه علمیه فومن تصریح کرد: اعتکاف برکات فراوانی از نظر خودسازی، بسترسازی برای تحویل نفوس مستعد و آماده، اصلاح اخلاق و … دارد که باید ممنون امام و شهدا باشیم که این دستور اصیل و اسلامی را به این شکل در مملکتمان به وجود آوردند.

حجت‌الاسلام قربانی خاطرنشان کرد: مسجد بالامحله و جامع فومن از مساجد برگزاری اعتکاف هستند که به دلیل سیل مشتاقان به این سنت حسنه مسجد بالامحله مختص معتکفین خواهرو مسجد جامع مختص معتکفین برادر است.

وی اظهار کرد: به دلیل استقبال زیاد از اعتکاف مساجد برخی از روستاهای فومن مانند روستای گوراب پس، گشت، رودپیش و … میزبان معتکفین هستند.