کد خبر: 23922تاریخ انتشار : 16:24:30 - پنجشنبه 30 آوریل 2015

یازدهمین جلسه کارگروه حمایت از تولید استان گیلان در فومن برگزار شد

یازدهمین نشست کارگروه حمایت از تولید استان گیلان با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو این کارگروه، بانکهای عامل و مسئولان ارشد ذیربط استان در محل فرمانداری شهرستان فومن برگزار شد. به گزارش بهجت نیوز ؛ محمدحسین اصغریان معاون برنامه‌ریزی استانداری گیلان در این جلسه با قدردانی از تلاش‌های مستمر اعضای کارگروه حمایت از تولید بر […]

یازدهمین نشست کارگروه حمایت از تولید استان گیلان با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو این کارگروه، بانکهای عامل و مسئولان ارشد ذیربط استان در محل فرمانداری شهرستان فومن برگزار شد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ محمدحسین اصغریان معاون برنامه‌ریزی استانداری گیلان در این جلسه با قدردانی از تلاش‌های مستمر اعضای کارگروه حمایت از تولید بر ادامه پیگیری‌ها در انجام مصوبات و تصمیم‌گیری‌های کارگروه حمایت از تولید توسط دستگاه‌های عضو این کارگروه تأکید کرد و افزود: با نگاه واقع‌بینانه انتظار نیست که همه مسایل و مشکلات و موانع تولید برداشته شود اما انتظار است که با حداکثر توان و بهره‌گیری از تعامل و همت مسئولین این مشکلات به حداقل ممکن کاهش یابد تا بتوانیم کارکرد نهایی برگزاری جلسات مستمر این کارگروه را امیدوارکننده و اقتصادی قلمداد کنیم.

اصغریان بررسی مجدانه بر عملکرد مصوبات کارگروه حمایت از تولید را یکی از مهم‌ترین اهداف استاندار گیلان عنوان کرد و افزود: تلاش دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل در حل موانع و مشکلات تولید رصد می‌شود.

وی از دستگاه‌های عضو این کارگروه خواست در کوتاه‌ترین زمان و با حداکثر انعطاف در اعمال قوانین بر حمایت هرچه بیشتر از تولیدکننده و صنعتگران کوشا باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان نیز در این نشست با اشاره به تشکیل 10 جلسه کارگروه حمایت از تولید و برگزاری یازدهمین جلسه این کارگروه در شهرستان فومن از 446 مصوبه این کارگروه در حوزه‌های مختلف بانکی و دستگاه‌های دولتی خدمات‌رسان خبر داد و افزود: حدود 70 درصد این مصوبات مربوط به مشکلات واحدهای صنعتی در حوزه بانکی است و در مجموع 27 درصد مشکلات واحدهای تولیدی در قالب مصوبات و پیگیری‌های این کارگروه حل و فصل شده است و مابقی مسائل نیز در دست پیگیری است.

علی منتظری خاطرنشان کرد: حضور مدیران دستگاه‌های دولتی و مدیران بانک‌ها در جلسات کارگروه حمایت از تولید فرصت بسیار مغتنمی برای حمایت عملی و قاطع از تولیدکنندگان و زحمت کشان عرصه صنعت این استان است.

وی با اشاره به تخصیص حمایت‌های قابل توجه دولت در سفر اخیر رئیس جمهور به گیلان از تولید و صنعت، گفت: باید برای جذب این تسهیلات تلاش ویژه‌ای داشته باشیم و زمینه‌های بهره‌مندی از آن‌ها در استان بیش از گذشته فراهم کنیم.

دبیر کارگروه حمایت از تولید گیلان با اشاره به دقت نظر و پیگیری استاندار گیلان در ایجاد نتایج مثبت از برگزاری این جلسات خاطرنشان کرد: طی روزهای آینده خروجی و گزارش این جلسات به استاندار گیلان ارائه می‌شود.

وی از استقرار 120 واحد صنعتی در شهرستان فومن خبر داد و افزود: بسیاری از این واحدها برای ادامه فعالیت و حفظ اشتغال موجود نیازمند حمایت و مساعدت بانک‌ها هستند.

میرشمس مؤمنی‌زاده فرماندار شهرستان فومن در این جلسه با اشاره به وجود الزامات پایه‌ای در شکل‌گیری اقتصاد در هر ملتی تصریح کرد: وجود سرمایه، منابع طبیعی، تکنولوژی و منابع انسانی از جمله مهم‌ترین این الزامات هستند.

وی‌ تصریح کرد: هم اکنون تجارب اقتصادهای موفق جهان ثابت کرده است که در صورت عدم وجود سرمایه، منابع‌طبیعی و تکنولوژی و تنها با دارا بودن سرمایه انسانی می‌توان در ایجاد اقتصاد با ثبات موفق بود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان گیلان و بالاخص شهرستان فومن همه الزامات ایجاد اقتصاد موفق را داراست ولی در بهره‌مندی از این نعمت‌ها چندان موفق نبوده است.

وی افزایش سرمایه‌گذاری در راستای بهبود در معیشت شهروندی و افزایش تولید سرانه را از مهم‌ترین الزامات در تحقق بخشی به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: ما موظف به حمایت از سرمایه‌گذاران هستیم.

مؤمنی‌زاده تلاش در حمایت از تولید برای نیل به پیشرفت و تعالی در کشور را راهکاری در تغییر شرایط موجود در عرصه تولید عنوان کرد.

ناصر عاشوری نماینده مردم شهرستان فومن در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با بیان بروز مشکلات عدیده اقتصادی در چند سال اخیر که بر پیکره تولید و صنعت وارد شد گفت: وجود تورم همراه با حاکمیت رکود و سکون در بازار عرضه و تقاضا سبب تضیعف تولید در کشور شد.

وی با اشاره به ایستایی و چسبندگی اثرات تورم و زمان بر بودن برگشت به حالت قبل در مبادلات تجاری و پایه‌ای کشور تصریح کرد: با توجه به فزونی تورم در سال‌های گذشته کنترل و مهار آن و کاهش آثار و عملکرد آن در جامعه به آسانی میسر نیست و می‌بایست بصورت پلکانی و مستمر کاهش یابد.

وی افزود: هزینه و غرامت شرایط سخت اقتصادی در حوزه پولی و مالی در کشور نباید به تولیدکنندگان تحمیل شود بلکه مجموعه‌های دارای مسئولیت باید در تعدیل و پرداخت هزینه‌های سخت اقتصادی دوشادوش تولیدکننده و همپای شرایط دشوار آنها باشند.

وی تلاش شورای عالی پول و اعتبار در راستای درخواست مجلس شورای اسلامی بر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و بالطبع کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی را قابل تقدیر دانست.

نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به نقش اثرگذار مدیران در تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی آگاهی کامل و جامعی بر مشکلات حاکم بر عرصه‌های مختلف تولید، تجارت و … دارند از این رو می‌توانند راهنمایان دلسوز و توانمندی برای نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی برای وضع قوانین مؤثرتر و کاراتر باشند.

مدیران استانی بیش از 20 دستگاه مختلف اجرایی و بانک‌های استان عضو این کارگروه هستند و سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان دبیر این کارگروه مسئول برگزاری و پیگیری مصوبات آن است و عملکرد و نتایج آن جهت تصمیم نهایی به استاندار گیلان به عنوان رئیس این کارگروه ارائه می‌شود