کد خبر: 23917تاریخ انتشار : ۱۵:۵۹:۴۸ - پنجشنبه ۱۰ ارد ۱۳۹۴

پلیس موظف به اجرای اسلام است ، نیست؟!

هدف از تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایشی عمومی و فردی و نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب این قانون در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران است. در روزهای اخیر فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی در «ستاد فرماندهی ناجا» میزبان رؤسای دو قوه بودند؛ حسن […]

هدف از تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایشی عمومی و فردی و نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب این قانون در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران است.

در روزهای اخیر فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی در «ستاد فرماندهی ناجا» میزبان رؤسای دو قوه بودند؛ حسن روحانی، رئیس قوه‌مجریه و علی لاریجانی، رئیس قوه‌مقننه. اما در این بین برخی سخنان رئیس قوه‌مجریه تکرار سخنان و مواضع او در گذشته بود؛ مواضعی در مورد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، آن هم در آستانه فصل تابستان؛ فصلی که این موضوع بیش از پیش موردتوجه قرار می‌گیرد. قابل بحث ترین صحبت، اشاره ی ریس جمهور محترم به این مطلب بود که پلیس موظف به اجرای اسلام نیست.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه خوشبختانه در نظام اسلامی ما شرع و قانون بر یکدیگر منطبق هستند، ادامه داد: «پلیس موظف به اجرای اسلام نیست بلکه وظیفه پلیس اجرای قانون است و اگر غیر از این باشد، در مخمصه فکری قرار گرفته و مردم را نیز گرفتار خواهیم ساخت».

در رابطه با سخنان اخیر رئیس جمهورى و ابهامات و چالش هاى پیرامون آن، باید بگوییم که نقدها و نظرات وارده اخیر و بروز برخى اختلاف نظرها و تفاوت دیدگاه ها، از آنجا آغاز مى شود که دولت و مسئولین اجرایى کشور، بى‌دلیل در امور نظریه پردازى هاى علمى و فلسفى و دیالوگ اسلام شناسى ورود مى کنند و بعضأ مى خواهند دکترین خود را به جامعه تحمیل کنند، درست همان مشکلى که در بعضى از دست‌اندر کاران دولت‌هاى قبلى هم به وضوح تمام دیده مى شد. در نظام جمهوری اسلامى ایران، بدیهى است که همه قوانین، مقررات، ضوابط و مصوبات دولت، مجلس، ارتش، سپاه، دستگاه هاى امنیتى و انتظامى و مهمتر از همه قانون اساسى کشور، متأثر از اسلام و دستورات اسلامى است.

دین اسلام به عنوان یک دین جامع، کامل و مترقى که براى همه مسائل و نیازهاى جامعه و انسان دستور دارد، طبیعى است که اجراى قانون و رعایت نظم و انضباط را به ما مى آموزد، به ویژه که در کشور ما تصویب هر یک از قوانین و مصوبات، تا به قانون قطعى و لازم الإجراء تبدیل مى شود، مسیرى بس طولانى را طى مى کند، علاوه بر قانون اساسى که با رأى و نظر کثیرى از عالمان دینى و حقوق دانان برجسته کشورمان تهیه و تصویب شده است، مصوبات مجلس شوراى اسلامى، باید به تأئید شوراى نگهبان و در صورت بروز اختلاف نظر بین این دو نهاد، مسئله در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح و پس از تأیید نهایى به صورت قانون ابلاغ مى گردد. ضمنأ مى دانیم که قوانین نیروى انتظامى از همان مجلسى بیرون مى آید که قوانین دولت و نهادهاى دیگر از آن بیرون مى آید، بنابراین اگر مسئولین و سازمان هاى ذیربط حقیقتأ به قانون و ساز و کارهاى قانونى پایبند باشند و تحت تأثیر القائات منفى و مخرب نخواهند قانون را زیر پا بگذارند، هرگز جایى براى نگرانى ناشى از عدم هماهنگى بین دولت و نیروى انتظامى باقى نمى ماند. حفظ امنیت ملى و تلاش براى ایجاد نظم و انضباط عمومى که از مهمترین دغدغه هاى پلیس است، از قضا مورد اقبال دولت هم هست و رئیس جمهورى هم همین را مى خواهد.

از سوی دیگر در ماده سوم قانون نیروی انتظامی به صراحت اشاره شده است: هدف از تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایشی عمومی و فردی و نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب این قانون در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران است.

از طرفی دیگر هم رهبر معظم انقلاب تنها یک روز پس از سخنان عجیب رئیس جمهور در دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی با رهبر انقلاب فرمودند :«همه‌ی کارها را می‌شود برای خدا انجام داد، اما در کار شما خیلی راحت می‌شود نیت الهی و قصد قربت پیدا کرد؛ چون کار شما خدمت به جامعه و جمهوری اسلامی و نصرت اسلام است.»

با اینجال چیزی که به روشنی قابل فهم می‌باشد این است که دفاع و پاسداری از ارزش‌های اسلامی و کیان انقلاب یکی از مهمترین وظایف نیروی انتظامی است و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری تمام پاسداران و سایر قوای نظامی موظف به حفظ انقلاب و مبانی اسلام هستند.