کد خبر: 23917تاریخ انتشار : 15:59:48 - پنجشنبه 30 آوریل 2015

پلیس موظف به اجرای اسلام است ، نیست؟!

هدف از تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایشی عمومی و فردی و نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب این قانون در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران است. در روزهای اخیر فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی در «ستاد فرماندهی ناجا» میزبان رؤسای دو قوه بودند؛ حسن […]

هدف از تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایشی عمومی و فردی و نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب این قانون در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران است.

در روزهای اخیر فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی در «ستاد فرماندهی ناجا» میزبان رؤسای دو قوه بودند؛ حسن روحانی، رئیس قوه‌مجریه و علی لاریجانی، رئیس قوه‌مقننه. اما در این بین برخی سخنان رئیس قوه‌مجریه تکرار سخنان و مواضع او در گذشته بود؛ مواضعی در مورد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، آن هم در آستانه فصل تابستان؛ فصلی که این موضوع بیش از پیش موردتوجه قرار می‌گیرد. قابل بحث ترین صحبت، اشاره ی ریس جمهور محترم به این مطلب بود که پلیس موظف به اجرای اسلام نیست.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه خوشبختانه در نظام اسلامی ما شرع و قانون بر یکدیگر منطبق هستند، ادامه داد: «پلیس موظف به اجرای اسلام نیست بلکه وظیفه پلیس اجرای قانون است و اگر غیر از این باشد، در مخمصه فکری قرار گرفته و مردم را نیز گرفتار خواهیم ساخت».

در رابطه با سخنان اخير رئيس جمهورى و ابهامات و چالش هاى پيرامون آن، بايد بگويیم که نقدها و نظرات وارده اخير و بروز برخى اختلاف نظرها و تفاوت ديدگاه ها، از آنجا آغاز مى شود كه دولت و مسئولين اجرايى كشور، بى‌دليل در امور نظريه پردازى هاى علمى و فلسفى و ديالوگ اسلام شناسى ورود مى كنند و بعضأ مى خواهند دكترين خود را به جامعه تحميل كنند، درست همان مشكلى كه در بعضى از دست‌اندر كاران دولت‌هاى قبلى هم به وضوح تمام ديده مى شد. در نظام جمهوری اسلامى ايران، بديهى است كه همه قوانين، مقررات، ضوابط و مصوبات دولت، مجلس، ارتش، سپاه، دستگاه هاى امنيتى و انتظامى و مهمتر از همه قانون اساسى كشور، متأثر از اسلام و دستورات اسلامى است.

دين اسلام به عنوان يك دين جامع، كامل و مترقى كه براى همه مسائل و نيازهاى جامعه و انسان دستور دارد، طبيعى است كه اجراى قانون و رعايت نظم و انضباط را به ما مى آموزد، به ويژه كه در كشور ما تصويب هر يك از قوانين و مصوبات، تا به قانون قطعى و لازم الإجراء تبديل مى شود، مسيرى بس طولانى را طى مى كند، علاوه بر قانون اساسى كه با رأى و نظر كثيرى از عالمان دينى و حقوق دانان برجسته كشورمان تهيه و تصويب شده است، مصوبات مجلس شوراى اسلامى، بايد به تأئيد شوراى نگهبان و در صورت بروز اختلاف نظر بين اين دو نهاد، مسئله در مجمع تشخيص مصلحت نظام مطرح و پس از تأييد نهايى به صورت قانون ابلاغ مى گردد. ضمنأ مى دانيم كه قوانين نيروى انتظامى از همان مجلسى بيرون مى آيد كه قوانين دولت و نهادهاى ديگر از آن بيرون مى آيد، بنابراين اگر مسئولين و سازمان هاى ذيربط حقيقتأ به قانون و ساز و كارهاى قانونى پايبند باشند و تحت تأثير القائات منفى و مخرب نخواهند قانون را زير پا بگذارند، هرگز جايى براى نگرانى ناشى از عدم هماهنگى بين دولت و نيروى انتظامى باقى نمى ماند. حفظ امنيت ملى و تلاش براى ايجاد نظم و انضباط عمومى كه از مهمترين دغدغه هاى پليس است، از قضا مورد اقبال دولت هم هست و رئيس جمهورى هم همين را مى خواهد.

از سوی دیگر در ماده سوم قانون نیروی انتظامی به صراحت اشاره شده است: هدف از تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایشی عمومی و فردی و نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب این قانون در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران است.

از طرفی دیگر هم رهبر معظم انقلاب تنها یک روز پس از سخنان عجیب رئیس جمهور در دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی با رهبر انقلاب فرمودند :«همه‌ی کارها را می‌شود برای خدا انجام داد، اما در کار شما خیلی راحت می‌شود نیت الهی و قصد قربت پیدا کرد؛ چون کار شما خدمت به جامعه و جمهوری اسلامی و نصرت اسلام است.»

با اینجال چیزی که به روشنی قابل فهم می‌باشد این است که دفاع و پاسداری از ارزش‌های اسلامی و کیان انقلاب یکی از مهمترین وظایف نیروی انتظامی است و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری تمام پاسداران و سایر قوای نظامی موظف به حفظ انقلاب و مبانی اسلام هستند.