کد خبر: 23890تاریخ انتشار : 5:31:28 - چهار شنبه 29 آوریل 2015

خرید اجناس خارجی مساوی با نابودی کارگر مسلمان ایرانی

وبلاگ «برای کارگر ایرانی» نوشت: لزوم مصرف کالای ایرانی برای رونق تولید در عدم وابستگی به خارج و کم اثر شدن تحریم ها و تهدیدهای دشمنان نقش بی بدیلی دارد که با تبعیت فرمان رهبر معظم انقلاب عزم همگانی را در اجرایی کردن آن می‌طلبد.  واقعیت آن است که چه بخواهیم و چه نخواهیم گرایش به سمت مصرف کالاهای خارجی […]

وبلاگ «برای کارگر ایرانی» نوشت:

لزوم مصرف کالای ایرانی برای رونق تولید در عدم وابستگی به خارج و کم اثر شدن تحریم ها و تهدیدهای دشمنان نقش بی بدیلی دارد که با تبعیت فرمان رهبر معظم انقلاب عزم همگانی را در اجرایی کردن آن می‌طلبد.

 واقعیت آن است که چه بخواهیم و چه نخواهیم گرایش به سمت مصرف کالاهای خارجی در کشور ما وجود دارد و آثار و عوارض سوء آن در همه جنبه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور قابل مشاهده است. برای اصلاح این عادت ناپسند باید دست به دست هم بدهیم و از راه های درست وارد شویم تا تحقق کامل اهداف جهاد اقتصادی راشاهد باشیم.

بنا به تاکید رهبر فرزانه انقلاب بخش عظیم حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی به مردم باز می گردد و نقش افراد جامعه در این حمایت نه تنها کمرنگ تر از دولت و حلقه های اصلی اقتصاد تولید یعنی کارگران و سرمایه گذاران نیست، بلکه این نقش بسیار اساسی و با اهمیت است، چرا که کم اقبالی افراد جامعه نسبت به تولیدات داخلی ریشه ای فرهنگی دارد و این موضوع چرخش چرخ های کار و صنعت را با چالش جدی مواجه ساخته و به وابستگی،عقب ماندگی و در نهایت رکورد اقتصادی – اجتماعی منجر خواهد شد.

در بیانی از مقام معظم رهبری می‌خوانیم:

«شما وقتی که یک جنس داخلی را خرید می‌کنید، به‌جای جنس تولید خارجی، هم به همین اندازه کار و اشتغال ایجاد کرده‌اید، هم کارگر ایرانی را وادار کرده‌اید به اینکه ابتکار خودش را به میدان بیاورد. جنس داخلی که مصرف شد، آن کننده‌ی کار، ابتکاراتی دارد، این ابتکارات را روزبه‌روز افزایش خواهد داد. شما وقتی که جنس داخلی مصرفمی‌کنید، ثروت ملّی را افزایش داده‌اید. در گذشته، در دوران

طاغوت، ترجیح مصرف خارجی به‌عنوان یک سنّت بود، سراغ جنس که می‌رفتند، می‌پرسیدند داخلی است یا خارجی؟

اگر خارجی بود، بیشتر به آن رغبت داشتند. این باید برگردد و بالعکس شود. نمی‌گوییم خرید جنس خارجی حرام است، امّا عرض می‌کنیم خرید جنس داخلی یک ضرورت برای مقاوم‌سازی اقتصاد است و بر همه چیز این کشور تأثیر می‌گذارد. باید به این توجّه کرد؛ این نقش همه‌ مردم است.

البتّه در اینجا هم مثل خیلی جاهای دیگر، مسئولیّت مسئولان و مدیران کشور از دیگران بیشتر است، بسیاری از زیاده‌روی‌ها و ریخت ‌و پاش‌ها در رفتار مردم، به‌خاطر نگاه کردن به رفتار آن کسانی است که آن‌ها را «بزرگ‌ترها» می‌دانند. اگر اسراف در بین سطوح بالا نباشد، در بین مردم هم اسراف کم خواهد شد. بنابراین ترجیح تولید داخلی یکی از کارها است.»

(بیانات در حرم مطهر رضوی 1/1/1393).

رهبر معظم انقلاب بارها بر خرید کالاهای داخلی و پرهیز از خرید کالاهای خارجی تأکید کرده اند. استدلال ایشان این است که خرید کالای خارجی به معنای تقویت بنگاه ها و سرمایه دارها و کارگرهای خارجیو به شکست کشاندن تولید داخلی و بیکار کردن کارگر داخلی است. در عین حال ایشان تولید کنندگان را هم به افزایش بهره وری و بهبود کیفیت محصولات داخلی توصیه می کنند. کسانی که ترجیح می دهند همچنان به خرید کالای خارجی ادامه دهند، در مقابل این استدلال روشن، می گویند: وقتی ما می توانیم کالای باکیفیت خارجی بخریم، چرا باید کالای بی کیفیت داخلی بخریم؟

این حرف، ناشی از خودمحوری، تنگ نظری و دید فردگرایانه است. در واقع این ها می گویند ما با کارگران و تولید کنندگان و سرمایه داران داخلی چه کاری داریم؟ بی کار شدن کارگران داخلی و ورشکستشدن تولید داخلی چه ربطی به ما دارد؟

برای این افراد فقط نفع فردی و زندگی فردی اهمّیّت دارد و کلماتی مثل“استقلال ملّی”، “عزّت ملّی”، “رونق تولید داخلی”، “پیشرفت کشور” و مانند آن هیچ معنایی برای‌شان ندارد. گذشته از این ها خود این حرف هم که کالای خارجی کیفیتش بیشتر از کالای داخلی است، در بسیاری از موارد فقط یک تلقین و یک تعصببیجاست و واقعاً این چنین نیست؛ همانطور که امام خامنه ای نیز فرمودند که مردم متعصبانه و با تعصب تمام کالای خارجی را نخرند. گاهی این تعصب نسبت به کالاهای خارجی، آنقدر زیاد است که تولید کنندگان داخلی بر روی تولیداتشان مارک خارجی می زنند تا مردم متعصب نسبت به کالای خارجی آن کالا را بخرند و کلی هم از کیفیت خوب آن تعریف کنند!

خرید کالای ایرانی، افتخاری ملی است. در مبارزه با عادت زشت خرید کالای خارجی باید از همه راه کارهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی،حقوقی، جزایی وغیره بهره جست و به یاد داشت این پدیده، یک پدیده چند بعدی است و مبارزه باید همه ابعاد آن را فرا بگیرد. در این مبارزه باید از کار فرهنگی، تبلیغات و آماده سازی فکر و رفتار نوجوان و حتی کودکان بهره جست و از تاثیر رسانه های دیداری و شنیداری و مکتوب برای اصلاح رفتار اجتماعی استفاده کرد. در این میان آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، صداو سیما، دستگاه های آموزش عالی، مطبوعات و…. می توانند نقش مهم و ارزنده خود را

در این راه ایفا کنند تا ایرانی با افتخار از کالای ایرانی استفاده کند. در نقطه مقابل خرید کالای خارجی، نابودی فرصت های شغلی است.

وزارت بازرگانی به همراه سایر دستگاه های مسئول باید با شناسایی کالاهای خارجی که به لحاظ کیفیت از کالاهای داخلی برتر نیستند در سطح بازارهای کشور و با اتخاذ سیاست های مناسب گمرکی عملاً جلوی فروش آن را بگیرد؛ چرا که خرید کالاهای خارجی برابر است با نابودی فرصت های شغلی و اگر کالاهای خارجی به وفور عرضه نشودخرید آن نیز کاهش می یابد.