کد خبر: 23881تاریخ انتشار : 5:17:09 - چهار شنبه 29 آوریل 2015

نگاهی به سال پر فراز و نشیب شورای شهر فومن

سال ۹۳ برای شورای شهر فومن، سالی پرماجرا و پرفرازونشیب بود. سالی که هر موضوع ساده‌ای برای این شورا، تبدیل به چالشی بزرگ می‌شد. به گزارش بهجت نیوز ؛ شورا بزرگترین نهاد مردمی کشور است چرا که از همه اقشار و صنوف در آن حضور دارند.مردم با رأی خود اعضای شورای شهر و روستا را […]

سال ۹۳ برای شورای شهر فومن، سالی پرماجرا و پرفرازونشیب بود. سالی که هر موضوع ساده‌ای برای این شورا، تبدیل به چالشی بزرگ می‌شد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ شورا بزرگترین نهاد مردمی کشور است چرا که از همه اقشار و صنوف در آن حضور دارند.مردم با رأی خود اعضای شورای شهر و روستا را انتخاب می‌کنند تا کوچکترین مسائل شهری را نیز نمایندگان آن‌ها مدیریت و نظارت کنند؛ بنابراین شوراها می‌توانند در کنار دولت مشکلات مدیریت شهری را برطرف کرده و شوراها نیز دولت را در پروژه‌های عمرانی یاری کنند.

شورای شهر دو حُسن بسیار ویژه دارد که اگر اعضا به خوبی به وظیفه شان عمل کنند بسیاری از نگرانی‌های مردم رفع میشود :‌اول آنکه ناظر بودن مردم بر کار شوراها از مهم‌ترین حسن‌های شورا است و حسن دیگر شورا نظارت بر کارهای عمرانی، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و … است و این بدان معناست که شورا پل ارتباطی مردم با دولت است.

وظیفه اعضای شورا این است که باید خرد جمعی را در صدر کار خود قرار داده و خدمت‌رسانی به مردم را از جمله مهم‌ترین وظایف خود بداند.

تب و تاب اعضای جدید شورای شهر فومن

در حالی‌که در تمام طول سال گذشته اعضای شورای شهر فومن همواره بر نبود اختلاف و پرهیز از واردشدن به مباحث سیاسی تأکید داشتند، اما برخی مسائل حداقل در نزد بخشی از مردم و افکار عمومی تردیدهای جدی را در این مورد ایجاد کرده است.درگیری های میان چند عضو شورا که متن بیانه‌های عریض و طویلشان در رسانه های خبری انعکاس می‌یافت هنوزهم جای بررسی و تأمل دارد.

شاید پررنگ‌ترین و مهم‌ترین مسأله‌ای که نفرات جدید شورای شهر فومن از شروع کارشان با آن درگیر شدند، مسأله انتخاب شهردار جدید بود که اخبار آن در هفته‌های متوالی به تیتریک بسیاری از سایت های خبری تبدیل شده بود.با تمام آن جنجال‌ها اما سرانجام هوشنگ عباسقلی زاده به عنوان شهردار فومن انتخاب شد تا دوره ای جدید در کار خدمات شهری فومن آغاز شود.

پس از روی کار آمدن عباسقلی‌زاده فومن مباحث متعددی برای شورای شهر فومن نظیر اخراج کارمندان شهرداری ، آسفالت خیابان‌ها ، پارک آبی ، شهر پرده‌ها ، سدمعبر ، بازارچه دستفروشان ، زمزمه استیضاح ، قطع درختان ، و در آخرین مورد هم نامه عجیبی که توسط شهرداری برای رئیس جمهور نوشته شده بود و … به وجود آمد که هر کدام به تناسب وُسعت حواشی‌اش ، سر و صدا بپا کرد.

در هر صورت اما تمام موارد گفته شده در بالا باعث شد تا سالی پر فراز و نشیب برای شورای تازه کار شهر فومن به وجود بیاید.هرچند حواشی این مباحث هزینه هایی برای مردم فومن داشت اما تجربه خوبی برای تک تک اعضای شورا بود تا یاد بگیرند که باید مصلحت شهروندان را بر مسائل شخصی ترجیح دهند.

حال دیگر شورای شهر نسبت به قبل کمی سنجیده‌تر و پخته تر عمل می‌کند ، درگیری ها برای مدتی است که کمتر شدهـ و برخی اعضای پرحاشیه شورا دیگر به فکر شاخ و شانه کشیدن نیستند.

فلسفه وجودی شورا

در حالیکه اساساً فلسفه وجودی شورا خدمت در سایه همدلی و همزبانی به مردم است و وقتی که شورا به‌عنوان مردمی‌ترین نهاد یک شهر این‌گونه پر حاشیه عمل کند، آن‌گاه نباید از سایر نهادها و ادارت توقعی برای عملکرد بهتر داشت.

آینده قابل پیش‌بینی نبوده و نیست و نمیتوان حدس زد که آیا بازهم در روزهای پیش رو شاهد تنش بین اعضای شورا خواهیم بود یا نه اما این را میتوان گفت که لزوم هماهنگی و اتحاد اعضای شورا امری است که باید به آن عمل شود.شورا بایستی با تعامل، همگرایی و انسجام داخلی در راستای بررسی، پیگیری و رفع موانع، مشکلات و معضلات اجتماعی، عمرانی و فرهنگی و دیگر امور مختلف شهر ورود پیدا کند و همراه و هم‌گام با سایر مسئولین اجرایی شهرستان در جهت ارائه خدمت بهتر به مردم تلاش نمایند.

شوراها نهادی نوپا در مقایسه با بسیاری دیگر از نهادها و سازمان‌ها هستند و باید به گونه‌ای عمل کنند، که مردم احساس کنند، وجود و حضور شوراها اثر ملموس و عینی در بهبود سطح خدمات، رفاه، عمران و توسعه دارد و نباید شوراها به موارد جزئی و پیش پاافتاده بپردازند و یا با مسائل و حاشیه‌های نامرتبط درگیر شوند، به نحوی که مردم نسبت به شوراها بدبین شوند و این فکر غلط ایجاد شود، که اگر شورا نباشد، امور بهتر به پیش می‌رود.

چه خوب است اعضای شورا با نگاهی هرچند کوتاه و گذار به شعارها، وعده‌ها و قول‌هایی که به مردم در جریان انتخابات شوراها دادند و باتوجه به وظایفی که برعهده دارند و مشکلاتی که شهر فومن دارد و مطالبات به حقی که مردم دارند، افق و نقشه راه خود را برای سال ۹۴ ترسیم کنند.

در پایان این مطلب باید این نکته را عرض کنیم که در ابتدا قصد داشتیم تا به بررسی عملکرد تک تک اعضای شورای شهر فومن بپردازیم اما چون قضاوت در این رابطه بسیار سخت است ترجیح دادیم تا مردم قاضی عملکرد شورا باشند.(بدین منظور شما می‌توانید در نظرسنجی ستون سمت چپ این سایت با انتخاب گزینه مناسب نظر خود را اعلام کنید)

  1. بنده خدا گفت:

    تا فعالیت را از چه منظری نگاه کنیم.

  2. نام شما گفت:

    چرا گزینه هیچ کدام وجود ندارد؟؟؟؟؟؟

  3. مجید گفت:

    شما اگه بخوای بپرسی کدام شورا بهترن ،،اصلان تو فومن شورا و نماینده وجود نداره چرا خودمونو گول بزنیم ،،کسی اینجا پاسخگو نیست ،،هروقت رفتیم تو یه اداره احترام گذاشتن کاری حل کردن ما نظر میدیم شما برو تو شهرداری فومن یه کار انجام بدن برات صد هزاربار میبرنت میارن و این کارم درست میدونن درحالی که تو همه استانها این مشکل حل شده هست و پیشرفت چشم گیری هم داشتن،،،بعدشم اسفالت و چهارتا کارهم انجام میدن بخدا که از اجباره ،،کدوم طرح کدوم ایده کدوم خلاقیت بوده که طرح شو دادن وبه پایان رسوندن ،،به نظر بنده که ما مسول نداریم تو این شهر کسی و اینها تهش مشکل ایجاد میکنه و روز به روز بدتر و مهاجرت بیکاری,,,هرچند ما فومنو دوست داریم به اومید فومنی اباد