کد خبر: 23644تاریخ انتشار : 15:49:28 - دوشنبه 20 آوریل 2015

احترام را به پاسپورت ایرانی بازمی گردانم! :)

“احترام را به پاسپورت ایرانی بازمی گردانم” این جمله دکتر حسن روحانی در مناظرات قبل از ریاست جمهوری در شبکه دوم سیما است. به گزارش بهجت نیوز ؛ این جمله به این معنی است که در دولت و یا دولت های قبل عزت ایرانی لکه دارشده است و با توجه به زمین بازی دکتر روحانی […]

احترام را به پاسپورت ایرانی بازمی گردانم” این جمله دکتر حسن روحانی در مناظرات قبل از ریاست جمهوری در شبکه دوم سیما است.

به گزارش بهجت نیوز ؛ این جمله به این معنی است که در دولت و یا دولت های قبل عزت ایرانی لکه دارشده است و با توجه به زمین بازی دکتر روحانی در عالم سیاست و نزدیکی وی به دولت مردان سازندگی و اصلاحات یقینا روی تند انتقاد وی به دولت نهم و دهم باز می گشت.

در ورای این صحبت این نکته عیان می گردید که در دوران هشت ساله مدیریت احمدی نژاد بر مسند قدرت سیاستی کشور عزت ایرانیان در فضای بین الملل لکه دار شده است. شاید این تحلیل خالی از واقعیت های عینی نباشد اما به هرسوی انگشت نگاری از ایرانیان در هنگام سفرهای خارجی از سوی کشورهای غربی و عربی صورت گرفته بود و این روند هر چند با پاسخ مشابه دستگاه دیپلماسی وقت روبه رو شد اما واقعیتی تلخ در چند سال گذشته بود.

زیست سیاسی چند سال اخیر دکتر حسن روحانی در حوزه دیپلماسی بوده و اوج آن به پرونده هسته ای و پذیرش دو سال تعلیق هسته ای ایران باز می گردد. از این رو دور از ذهن نیست که ایشان به مسائل سیاست خارجی بیش از سایر عرصه های داخلی اشراف داشته باشند و از اولویت های سیاسی وی اعتبار وعزت به پاسپورت ایرانی را یکی از دغدغه های ذهنی خود بدانند.

بعد از ریاست جمهوری هم روند مدیریت کشور و نوع برخورد و تعامل او کامل نشان داد که دیپلماسی،سیاست خارجی، رایزنی و مذاکره جزئی از وجود او شده است.در مدت چند ماهه ریاست وی بیشتر فضای ذهنی دولت مردان و جامعه معطوف به سیاست خارجه بوده است تا اقدامات اجرایی حساب شد در داخل.

به هر صورت دکتر روحانی مدعی بود که می تواند عزت از دست رفته را به ایرانی و ایرانی بازگرداند و نسخه او هم نه در داخل و نه در توانمند سازی اقتصاد کشور و حتی نه در اتکا به نیروهای داخلی بود بلکه در گفتگو با غربی ها تحقق می یافت.

چند وقت پیش بود که دولت نماینده خود را به سازمان ملل معرفی کرد و از دولت امریکا برای ویزای وی رایزنی کرد اما جواب امریکایی ها در مقابل درخواست دولت دکتر روحانی برای ویزا سفیر دائم ایران در سازمان ملل یک «نه» معنا دار است.

باقی مسایل و قضایای اخراج دانشجویان خارج از کشور و حادثه تاسف بار جدهـ و سکوت معنادار دوستان عربستان در داخل کشور جای خود !

گویا تدابیر دولت برای بازگشت عزت به پاسپورت های ایرانی در پشت درهای بسته به در بسته خورده است! از این رو باید اعتراف کرد که اگر عزت یک دولت به اعتبار پاسپورت های او بود امریکایی های عزت دستگاه دیپلماسی کشور را به سخره گرفته اند.

هر چند که امید است دولت تدبیر و امید راهی بیاندیشند و در مذاکرات خود در گام های نهایی این مسئله را هم ختم به خیر کنند اما در نهایت باید گفت: جناب روحانی عزت را به پاسپورت دیپلمات تان بازگردانید ما بقی مردم پیش کش!

  1. جعفر گفت:

    جناب نگارنده محترم اگر یه سر به تعداد کشورهایی که بدون ویزا میشه با پاسپورت ایرانی رفت (زماناحمدی نزاد و زمان روحانی)میزدی جواب سوالت رو میگرفتی وبا صورت مسئله غلط دنبال جواب صحیح نمیگشتی؟؟
    برای سنجش اعتبار پاسپورت هر کشور معیار های مشخصی وجود داره!!لطفا
    بهجت نیوز لطفا اسامی نویسندگان مقالات رو بنویس تا ما بیشتر باهاشون آشنا بشیم