کد خبر: 23326تاریخ انتشار : 22:15:52 - یکشنبه 12 آوریل 2015

داستان دنباله دار مسکن مهر فومن

در آستانه یکی دیگر از سفرهای استانی رئیس جمهور به استان گیلان هستیم ؛ این سفر میتواند راه گشای بسیاری از مشکلاتی باشد که سالهاست با آن خو گرفته ایم. ناصر عاشوری نماینده مردم فومن و شفت : (اگر من بودم مسئولین مسکن مهر را بازداشت میکردم!!) نماینده مردم فومن وشفت در نشستی با خبرنگاران […]

در آستانه یکی دیگر از سفرهای استانی رئیس جمهور به استان گیلان هستیم ؛ این سفر میتواند راه گشای بسیاری از مشکلاتی باشد که سالهاست با آن خو گرفته ایم.

ناصر عاشوری نماینده مردم فومن و شفت : (اگر من بودم مسئولین مسکن مهر را بازداشت میکردم!!)

نماینده مردم فومن وشفت در نشستی با خبرنگاران در چند روز قبل ؛ ایده مسکن مهر در سراسر کشور را یکی از خدمات دولت قبلی برشمرده و گفت : این طرح ها در سراسر کشور باعث شده تا تعداد زیادی از خانواده‌ها صاحب خانه شوند.همچنین با انتقاد از عملکرد دست اندرکاران پروژه مسکن مهر فومن گفت : متاسفانه پایه این پروژه از ابتدا در فومن اشتباه گذاشته شد و اگر به من بود مدیرعامل و هیات مدیره این پروژه را بازداشت میکردم.

واقعیت این است که پروژه مسکن مهر که جناب عاشوری آن را یکی از خدمات دولت احمدی نژاد نام برده گرچه طرحی آرمانی بود و قرار بود مشکل مسکن را در ایران حتی در کوتاه مدت برای همیشه حل نموده و دست مدیران دولت نهم و دهم را برای مدیریت جهانی! بازتر نماید.اما واقعیت غیر قابل انکار آن است که این پرژه عظیم ،کارشناسی نشده و در واقع سنگ بزرگی که به علامت نزدن بلند شده بود عملا ضعف خود را نشان داد .تمام مردم در سراسر ایران می بینند و می دانند که این طرح نتیجه ی مطلوب نداشته است و مشکل مسکن را حل که نکرده بلکه برمشکلات آن افزوده و حتی کارشناسان اقتصادی درصد بالایی از تورم افسار گسیخته سالهای اخیر را مربوط به مسکن مهر دانسته اند.درحال حاضر نیز این طرح پرهزینه پوست گردویی در دست دولت فعلی است.که نمی توانند و نباید رهایش کنند وازطرفی هم شاید به این زودی مشکلات آن قابل حل نباشد.با این حال این نوشته قصد ورود کارشناسی به مسکن مهردر سطح ملی و باید ها و نباید های آن را ندارد .

واقعیت ملموس تر برای ما نحوه ی اجرای این پروژه در فومن است که در واقع تبدیل به آیینه ی دق برای مردم این دیار گردیده است. حالیه صحبت های جناب عاشوری را از دو جهت استقبال می نماییم .اول اینکه شاید که دامن زدن بدان در آستانه سفر رئیس جمهور محترم به استان گیلان باب خیری شود جهت مطالبه تامین هزینه ها و رفع مشکلات این طرح معطل مانده و صاحب خانه شدن عده ایی از شهروندان فومن و دوم هم این مطلب مهم است که همه باید پاسخگوی مسئولیتی را که پذیرفته اند باشند.شاید نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر وظایف نظارتی خود بیشتر توجه نماید بلکه اینگونه طرحهای کارشناسی نشده و خلق الساعه اجرایی نشود و پول بیت المال بیشتر هدر نرود.

اما منظور جناب عاشوری از مسئولان کدام مسئولان است و چند نفر را شامل می شود نمیدانم. چند نفر در این مسئله دخیل بوده اند و باید پاسخگو باشند؟ چند نفر در جانمایی زمین مذکور تصمیم گیر بوده اند و چه نفراتی در اجرای طرح کوتاهی کرده اند.چند نفر از مدیران وقت هنوز مشغولند یا بازنشسته شده اند، بر من پوشیده است.اگر به حافظه خود و به آرشیو نشریه 4 دی مراجعه نماییم شاید مشهورترین تیتر این هفته نامه در طول این سالها مربوط به مسکن مهر باشددرتابستان سال 1388 و در ابتدای راه و شروع طرح مقاله ایی با عنوان «تکیه بر باد ،خانه برروی آب» نوشته شد که در آن هرآنچه را که امروز رخ داده پیش بینی شده بود و به استناد آن می شد جلوی ضرر را همان ابتدای کار گرفت .اما آن نوشته و نویسنده آن با هجمه ها و جوابیه یی خارج از عرف مواجه شده و مسئولان وقت در فرمانداری آن را مخالفت با دولت تعبیر کردند.ظاهراً مسئولیت تهیه زمین به عهده فرمانداران و اعضای شورای مسکن شهرستان نهاده شده بود که ترکیب آن شامل (معاون فرماندار وشخص فرماندار، رئیس اداره تعاون و چند نفر از معتمدین شهرستان)بوده است.

به اذعان یکی از اعضای هیات موسس تعاونی مسکن مهر ازابتدا با مطالعات شورای مسکن سه مکان برای اجرای این پروژه در نظر گرفته میشود . زمین یک هکتاری شهرک امام ،3 هکتاری روستای پیش حصار و 6 هکتاری روستای شیر ذیل که با مخالفت هایی مواجه می شوند. معاون وقت فرماندار که بعدها ردای فرمانداری در این شهرستان را هم به تن کرد. به فرماندار وقت پیشنهادمی نماید که زمین کردآباد که زمینی شنی و سست و در حریم رودخانه واقع شده بود را بر ای این کار در نظر بگیرند که این زمین به اصرار ایشان مورد موافقت قرار می گیرد که حتی مطالعات زمین شناسی بعد از تحویل زمین انجام شده و دیوار ه گذاری حاشیه رودخانه با تصویب شورای مسکن مهر استان جهت جلوگیری از تعرض سیلاب به شهرک در حال ساخت نیز بعد از شروع پروژه انجام شده است.دیواره گذاریی که بیش از 5/1 میلیارد تومان هزینه مضاعف روی دست تعاونی گذاشت .این هزینه از این باب که با تاکید رئیس جمهور وقت قرار بود زمین مسکن مهر مجانی باشد بسیار جای تامل دارد.بنابراین اعضای هیات مدیره تعاونی که شاید تنها گروه در دسترس برای پاسخگویی به افکار عمومی هستند و متهم این ماجرا از نگاه وکیل محترم نیز هستند اظهار میدارند که نقشی در انتخاب و جانمایی زمین نداشته اند و بعد از مشخص شدن زمین فقط اجرای پروژه را در دست گرفته اند.در حال حاضر 580واحد با تفکیک و تشکیل 3 تعاونی که 325 واحدمشاغل آزاد با مدیر عاملی حسین عظیمی نژاد،184 واحد کارگری با مدیر عاملی تقی شمسی پور و71واحد کارمندی با مدیر عاملی امین بخشی پور، شروع شده وتابحال از گروه اول تعداد 170 واحد آزاد ،94واحد کارگری و 46 واحد کارمندی با پیشرفت فیزیکی 60 تا 70 درصد درحال تکمیل است. بنا بر اظهارات مسئولین پروژه 70 واحداز آپارتمانها تا خرداد94 آماده تحویل خواهد بود.

حال سوال مهم این است که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر ادامه ساخت و تکمیل آن،راهکار چیست؟و چگونه باید تکمیل شود؟لازم است که اعضای شورای مسکن شهرستان،نمایندگان وقت و فعلی،فرمانداران قبلی، در خصوص حمایت و اقدامات خود در بحث مسکن مهر گزارشی ارائه نمایند.اعضاء هیات مدیره معتقدند که مسئولان سیاسی قبلی شهرستان و تصمیم گیرندگان ، در این مورد توجه کمتری به مسکن مهر نموده اند وشاهد مثال آن این است که شورای مسکن شهرستان در دو سال گذشته فقط دو بار تشکیل جلسه داده است.مسئله مهم دیگراین است که از آنجاییکه مسکن مهر فقط به افرادی تعلق میگیرد که از نعمت داشتن مسکن محروم هستند و باید در اولویت توجه و دریافت یارانه قرار می گرفت اما تعاونی های دیگر در این شهرستان از یارانه ی لطف مدیران قبلی شهرستان بیشتر برخوردار بوده اند که اعضای آن اغلب صاحب مسکن هستد.

لازم به ذکر است که پیمانکاران پروژه که با مصوبه شورای مسکن استان انتخاب میشوند در ابتدا شرکت سازه گستران بروج بوده که این شرکت بنا به اظهارات هیات مدیره تعاونی بابت تاخیر و کم کاری در اجرای طرح مبلغ 4 میلیارد تومان محکوم شده وبا پی گیری هیات مدیره ، تابه حال مبلغ یک میلیارد وصد میلیون تومان آن را بصورت چک در سررسیدهای دو ماهه در حال پرداخت هستند.فی الحال دو پیمانکار دیگر در حال اجرای طرح می باشند . نظارت عالیه این طرح نیز با مسکن و شهرسازی ونظارت کارگاهی و مقیم هم با شرکت پایا طرح آریا بوده است که تصویب طرح ،شروع اجراء و ادامه کار ،تعیین پیمانکار و حتی تعویض آن با تصمیم و نظارت شورای مسکن استان صورت گرفته است.شرکت های تعاونی فقط پیگیر کارها بوده وهستند.

یادداشتی از علی علیزاده ازبری

 1. نام شما گفت:

  خداراشکر که به دست عاشوری نبود

 2. مجید گفت:

  اقای عاشوری از حرفت خوشم اومد ،،ولی اگه قرار باشه کسی باز داشت شه اونم خودتونید ،،دلیلشم اینکه شما بوذید که گفتید پل فومن تا سه ماه دیگه تکمیل میشه قرار بود تا عید ولی چیشد و خیلی قول های دیگه

 3. علی گفت:

  باتشکر از مقاله آقای علیزاده
  همانطور که آقای علیزاده در مقاله مرقون فرمودندند
  منظور آقای عاشوری :اگر من بودم مسئولین مسکن مهر را بازداشت میکردم! فرماندار وقت هم هست؟