کد خبر: 23170تاریخ انتشار : 1:03:09 - جمعه 10 آوریل 2015

باید پیرو نظرات رهبری در مسائل هسته ای باشیم/نمایش چهره خوب از آمریکا عین خیانت است

کارشناس مسائل سیاسی گفت : تفاهم ایران و گروه ۱+۵ بر سر چارچوب توافق‌نامه هسته‌ای واکنش‌های گوناگونی را در سطح بین‌المللی به دنبال داشته است. سید علی همامی فر در گفتگو با بهجت نیوز با بیان اینکه هیاهو پیرامون رسیدن به یک چارچوب برای توافق هسته‌ای زیاد شده است ، گفت : به نظر می‌رسد […]

کارشناس مسائل سیاسی گفت : تفاهم ایران و گروه ۱+۵ بر سر چارچوب توافق‌نامه هسته‌ای واکنش‌های گوناگونی را در سطح بین‌المللی به دنبال داشته است.

سید علی همامی فر در گفتگو با بهجت نیوز با بیان اینکه هیاهو پیرامون رسیدن به یک چارچوب برای توافق هسته‌ای زیاد شده است ، گفت : به نظر می‌رسد در درک آنچه در واقع روی آن توافق شده است، یک شکاف بزرگ وجود دارد.

وی افزود : علی رغم اعلام توافق و جشن های بعدی و اتهامات متقابل، این موضوع روشن باقی مانده است که کارهای سخت بسیار، چانه زنی دشوار درباره جزئیات و مچ اندازی های سیاسی تا پیش از 30 ژوئن (9 تیرماه) پایان مهلت توافق نهایی نیاز است.

همامی فر گفت : آنچه تاکنون در مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته تنها یک بیانیه و غیر تعهدآور است و آنچه در آینده توافق شود الزام‌آور است و باید با جدیت دنبال شود.

وی سپس با اشاره به سخنان رهبر‌معظم‌انقلاب در جمع مداحان پیرامون متقلب بودن طرف مذاکره کننده گفت : اینکه برخی در داخل کشور سعی دارند تا چهره آمریکا را بزک کنند و به نحوی دیگر به مردم نشان دهند عین خیانت است و باید جلوی چنین رفتارهایی گرفته شود.

وی ادامه داد:‌ وقتی ما این ۱۱ سال مذاکرات را مرور می‌کنیم مشاهده می‌کنیم که مقام معظم رهبری در هر برهه‌ای عبور از موانع را فراهم کردند چه وقتی دستور بازگشایی داده شد و چه زمانی که در این مسیر ما به وضعیت کنونی رسیدیم که مخاطبان ما قدرت‌های درجه یک جهانی هستند.

همامی فر با اشاره به نظارت رهبر معظم انقلاب بر مذاکرات هسته‌ای، گفت: آنچه که رهبری فرمودند دقیقا نشان میداد که ایشان وارد جزئیات نمیشوند اما در‌هرحال با پیروی از ایشان همه باید این مذاکرات را دنبال و بر آن نظارت داشته باشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان گفت : به نظر می رسد ایالات متحده به شرکای خود در مذاکره یک چیز و به حوزه داخلی چیز دیگری می گوید؛ نه یک دستورالعمل واحد برای موفقیت اما چیزی که به وضوح قابل فهم است این است که ما یک راه طولانی برای حل این مشکل در پیش داریم.