کد خبر: 23117تاریخ انتشار : 16:30:53 - چهار شنبه 8 آوریل 2015

اولین مرکز پرورش زالوی تبی استان در فومن

کارشناس تکثیر و پرورش ماهیان زینتی و سایر آبزیان شیلات گیلان از فعالیت آزمایشی (پایلوت) یک مرکز تکثیر و پرورش زالوی طبی در استان خبر داد. به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایرنا ؛ حسین خیرخواه گفت : اولین مرکز تکثیر و پرورش زالوی طبی در استان گیلان در روستای کمامردخ از توابع شهرستان […]

کارشناس تکثیر و پرورش ماهیان زینتی و سایر آبزیان شیلات گیلان از فعالیت آزمایشی (پایلوت) یک مرکز تکثیر و پرورش زالوی طبی در استان خبر داد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایرنا ؛ حسین خیرخواه گفت : اولین مرکز تکثیر و پرورش زالوی طبی در استان گیلان در روستای کمامردخ از توابع شهرستان فومن با مجوز تأسیس به ظرفیت اسمی تولید 100 هزار قطعه در سال در حال حاضر مرحله آزمایشی (پایلوت ) را طی می کند.

وی در خصوص فعالیت این مرکز افزود : این مرکز در حال حاضر به صورت تحقیقاتی در دو زمینه تولید زالو در مرکز و عرضه به بازار ، و همچنین صید از منابع طبیعی ،نگهداری در شرایط بهداشتی و آماده کردن برای بازار فعالیت دارد .

خیرخواه اظهار کرد : این تنها مزرعه پرورش زالوی طبی در گیلان است ولی متقاضیان دیگری نیز مراجعه کرده اند .

وی متذکر شد : اگر خون مکیده شده توسط زالو آلوده باشد بیماری انتقال می یابد به همین لحاظ زالو باید به لحاظ بهداشتی دوران قرنطینه را سپری کند و سازمان دامپزشکی و شیلات ، بهداشت و درمان و محیط زیست بر فعالیت این مرکز نظارت دارند.

خیرخواه یادآور شد : برخی افراد از تالابها و برکه ها به شکل قاچاق و مخفیانه زالو صید و به روسیه و ترکیه ارسال می کنند که این مساله به ذخایر طبیعی این گونه لطمه شدیدی زده است.

این کارشناس با بیان این که ذخایر زالو محدودند و با صید زیاد از بین می روند افزود : سازمان شیلات به منظور کاهش فشار از روی ذخایر طبیعی و همچنین استفاده درمانی از این گونه تلاشهایی را برای آموزش ، پژوهش و تکثیر و پرورش با کمک بخش خصوصی در دست انجام دارد .

وی با اشاره به این که پرورش گونه های جدید و سایر آبزیان به لحاظ بیوتکنیک کار جدیدی محسوب می شود متذکر شد : سعی می کنیم کسانی که تجربه و تحصیلات دارند را از طریق صدور مجوز ، معرفی به بانک و آموزشهای علمی حمایت کنیم.

خیرخواه افزود : ریشه های باستانی درمان با زالو از ایران نشات می گیرد و اکنون اثبات شده که برای درمان بسیاری از بیماری ها می توان از آن استفاده کرد.

وی اظهار کرد : زالوی ایرانی هیرودو اورینتالیست بعنوان یک زالوی خوب طبی شناخته شده است .

به گفته وی با توجه به طبیعی بودن این روش و عدم نیاز به جراحی در زمینه سکته های مغزی و قلبی در آلمان ، روسیه و ترکیه روی استفاده از زالو کار شده است .

خیرخواه تصریح کرد : در بزاق زالو 100 نوع آنزیم وجود دارد که آنزیم هیرودین بعنوان ماده ضد انعقاد عمل می کند و اکنون در داروهای نوترکیب و بیوتکنولوژی از ماده استخراج شده از بزاق زالو استفاده می شود .

وی افزود : علاوه بر استفاده از زالو برای مکیدن خون از عصاره بافت و ترشحات بزاق در ساخت دارو و از روغن زالو برای درد مفاصل ، مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.