کد خبر: 23096تاریخ انتشار : 15:41:05 - چهار شنبه 8 آوریل 2015

دهیاران وظایف خود و مقررات جاری کشور را بهتر بشناسند

نشست مشترک فرماندار فومن با دهیاران این شهرستان در محل فرمانداری فومن برگزار شد. به گزارش بهجت نیوز ؛ میرشمس مومنی زاده در جمع دهیاران شهرستان فومن گفت : دهیاران اولویت‌های روستاها ،وظایف خود و مقررات جاری کشور را باید بهتر بشناسند. فرماندار فومن با اشاره به اینکه دهیاران شرح وظایف و مقررات جاری و […]

نشست مشترک فرماندار فومن با دهیاران این شهرستان در محل فرمانداری فومن برگزار شد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ میرشمس مومنی زاده در جمع دهیاران شهرستان فومن گفت : دهیاران اولویت‌های روستاها ،وظایف خود و مقررات جاری کشور را باید بهتر بشناسند.

فرماندار فومن با اشاره به اینکه دهیاران شرح وظایف و مقررات جاری و اولویتهای روستاها را بشناسند گفت : روابط تنگاتنگ و صمیمانه با شوراها و بخشداران مهمترین رویکرد دهیاران است.

میر شمس مومن زاده فرماندار در جمع دهیاران بخش مرکزی و سردار جنگل فومن با اشاره به اینکه من اولین جلسه است که در خدمت شما هستم و امیدوارم که سالی که به نام فاطمه (ص) مزین شده بر شما مبارک باشد گفت:امروز دنیا نگاهش به مدیریت روستائی و محلی است.

وی افزود: شما دهیاران سعی کنید مدیریت روستاها و مردمی را تقویت کنید زیرا بیشترین جمعیت ما روستائی هستند.

مومن زاده تاکید کرد؛سیاست و روش کار من بر اساس شعار سال دولت و ملت،همدلی و هم زبانی خواهد بود و اساس کار من همدلی ؛تفاهم،تعامل،همگرائی،صمیمیت و مشارکت است.

وی خطاب به دهیاران گفت:با شوراها تعامل داشته و مشارکتها را بالا ببرید و با بخشداران خود هماهنگ باشید.

مومن زاده اظهار کرد :شوراها باید به رسمیت شناخته شوند و از طرف رواسای اداراتمورد احترام باشند زیرا اینان منتخبین مردمند.

وی تاکید کرد:رواسای اداراتی که با دهیاران تعامل نداشته باشند مورد برخورد ما قرار می گیرند.

میرشمس مومن زاده نداشتن روابط صمیمانه و تنگاتنگ بین دهیاران و بخشداران و شوراها را نقطه ضعف دهیاران خواند و گفت:خود را از نگاه قانون مورد مطالعه قرار دهید.

وی با بیان اینکهدهیاران مقررات جاری کشور همراه شوند افزود:از نیازمندیها و امکانات و اولویتهای روستاهای خود اگاه و برای جبران کمبودها و نبود امکانات استدلال بیاورید.

وی همچنین از دهیاران خواست تا با ادارات در ارتباط و همکاری داشته و بر پروژه های روستاها اشراف و پیمانکاران پروژه و میزان هزینه ها را مورد رصد قرار دهند.

فرماندار فومن به نزدیک شدن فصل زراعی اشاره کرد و گفت:دهیاران در حوزه خود آب سواران و شبکه آب رسانی را فعال و کنترل و مشکلات آب رسانی را عنوان کنند.

میرشمس مومن زاده سامان دهی زباله را از وظایف دهیاران خواند و گفت:هیچ دلیلی نمی تواند باعث غفلت در بحث ساماندهی زباله و بهداشت روستاها شود.

وی از دهیاران خواست در بحث تنوع محصولات کشاورزی و حمایت از صنایع دستی و تولیدات خانگی فعال باشند و بیمه محصولات کشاورزی و تشویق کشاورز به بیمه محصولات را داشته باشند.

وی داشتن ساعت کاری معین را در دستور کار دهیاران قرار داد و گفت:مردم باید راحت به شما دسترسی داشته باشند.

میر شمس مومن زاده فرماندار فومن با اشاره به توافقات هسته ای که در چند روز گذشته حاصل شده حضور رئیس جمهور و هیئت همراه را به گیلان را افتخاری برای مردم گیلان دانست و گفت: بعد از توافقات هستهای این اولین سفراستانی رئیس جمهور است که توفیقی برای مردم گیلان است.

وی سحنرانی رئیس جمهور را در ورزشگاه عضدی رشت مورد کنترل و نگاه رسانه ها و کشورهای خارجی دانست و گفت باید مردم با شکوهتر از همیشه در این میدان حضور یابند.

وی از بخشداران و دهیاران خواست تا مردم علاقمند را به صورت کاروانی به نام دیار حضرت ایت الله بهجت(ره) به استادیوم ببرند تا نام این بزرگ مرد تاریخ در جمع پر شور مردم گیلان با نماد برجسته این دیار به چشم بیاید.

در این نشست همچنین دهیارانی به نمایندگی از دهیاران دهستانها به بیان مشکلات پرداختند.

در ابتداءاکبری از بخش مرکزی دهستان گشت گفت:ما نیاز داریم که جلسه ی با حضور رواسای اداراتداشته باشیم تا انها پاسخ گو باشند.

وی تاکید کرد؛ما در مورد بیمه کارگران و کار فرما در روستاها شاهد تناقض هستیم و مشکلات پیش آمده کارگر را باید دهیاری و بخشداری پرداخت کند و اداره بیمه هیچ خدماتی به ما نمی دهد.اکبری همچنین از بیمه بیکاری دهیارانکه خبری از آن نیست گفت و خواستار مشاور حقوقی برای دهیاران شد.

نماینده دهیاران دهستان گشتاز بی توجهی اداره برق در مورد روشنائی معابر و ندادن خدمات گفتاین بی توجهی در حالی است که پول برق معابر را از مردم این اداره دریافت می کند.این دهیار همچنین از تغییر کاربری و دریافت مبلغ بالای بنیاد مسکن گفت و اظهار نمود:از رواسای ادارات برق،راه و شهر سازی و بنیاد مسکن در جلسات بعدی دهیاران دعوت شود.

در این نشست محمد فلاح از دهستان لولمان بخش مرکزی با اشاره به اینکه اجرای تعریض طرح هادی بر عهده دهیارایها است ئلی پول به بنیاد مسکن می رسد.

وی از نقل و انتقال اسناد دهیاری که بدون اسعلام انجام می شود احساس نارضایتی کرد و گفت:در اجرای برق معابر و شن ریزی راه و طرح هادی و مشکلات آب و فاضلاب روستایی کارها با دهیاران است ولی هزینه را ادارات خودشان می گیرند.

فلاح رئیس تعاونی دهیاران تاکید بر بازنگری طرح های هادی روستائی شد و گفت:هزینه و اعتبار ات بازنگری طرح هادی را بنیاد مسکن قبول نمی کند واین برای دهیاران سخت و دشوار است.

فلاح از برطرف شدن مشکلات دهیاران با امور اراضی جهاد کشاورزی تاکید کرد.

از دهستان گوراپس بخش مرکزی خانم عباسی مهمترین مشکل اصلی دهیاران را مبحث زباله دید و گفت: باید برای زباله راهکار اصلی پیدا کرد زیرا زباله به روز است.

وی منابع محدود مالی و نداشتن درآمد را از دیگر مشکلات دهیاران خواندو گفت بسیاری از دهیاران پاره وقت بوده و تایم طولانی کار می کنند.

خانم عباسی با اشاره به برخورد نامناسب رواسای ادارات با دهیاران اظهار کرد: ما تلاش می کنیم تا مردم از کمترین امکانات بیشترین بهره را ببرند.

در این نشست که ساعاتی به طول انجامید از بخش مرکزی دهستان رودپیش خدمت بین از دیگر دهیاران در این جمع گفت:ما مشکلات زیادی در سامان دهی زباله و هزینه بالای جابجائی زباله داریم.

وی از مشکلات صدور سند روستائی و عدم همکاری ثبت اسناد با دهیاران و کمبود فضای ورزشی و بلاتکلیفی بعضی از ساختمانهای قدیمی در روستاها گفت .

خدمت بین همچنین از بهسازی برق معابر و کهنگی سیمهای برق گفت و تاکید کرد بازنگری طرح هادی در روستاها باید سریعتر انجام شود زیرا ما به علت نزدیکی بعضی از روستاها با شهر مشکلات زیادی داریم.

وی خواستار صدور کارت شناسایی برای دهیاران شد تا این عزیزان در اداراتی که ورود می کنند به مشکل بر نخورند.

وی از نبود روکش اسفالت جاده های روستائی و گاز و اب شرب نیز مطالبی عنوان کرد .

بخش سردار جنگل و به نمایندگی از دهستان آلیان آذر نیوشه:ما در مبحث منابع طبیعی و در ساخت و ساز مشکل داریم و مردم ساکن این روستاها نیاز به پروانه ساخت دارند.

وی از گاز رسانی که حدود 10 سال است لوله گذاری شده ولی گاز رسانی به مردم این دهستان هنوز انجام نشد گله مند بود.

اذر نیوشه ایجاد طرح گردشگری را در دهستان آلیان با توجه به طبیعت بکر و دیدنی آن خواستار شدوگفت: این دهستان می تواند با احیای صنعت ابریشم ایجاد اشتغال داشته باشد.

وی همچنین ایجاد آب بند موقت و بر طرف شدن مشکل اداره برق مردم منطقه با اداره برق شد زیرا دهستان آلیان با دارا بودن شهر ماکلوان فاقد اداره برق است.

وی ازاد سازی حریم جاده ها را خواستار شد و گفت این حریم ها در تصرف مردم است و بایدبرای فرار رانندگان از تصادفات آزاد شود.

همچنین در این نشست اسدی از دهستان الیان و از دهیاران جوان گفت:در این دهستان فقط راه ارتباطی اصلی اسفالت است و بسیاری از راهها حتی زیر سازی هم نشد.

وی از ترمیم برق معابر و شکستگی لوله اب را که دهیاران انجام می دهند گفتو تاکید کرد طرح هادی که 12 سال گذشته انجام شده امروز برای مردم ایجاد مشکل کرده است.

اسدیگیلان و الیان را دارای پوشش جنگلی خواند و گفت: برای بومیان منطقه در ساخت و ساز و دادن خدمات تخفیف قائل شویم.

وی دهستان آلیان را فاقد سالن ورزشی خواند وتاکید کرد؛ آلیان دارای پتانسیل زیادی است و باید از این نعمت خدادادی استفاده بیشتر و بهینه شود.

وی دهیاران را پنجه برنده قوه مجریه در روستاها دانست و تاکید کرد:برای ما دستکشی قرار دهید که در حین کار کردن زخمی نشویم.

نوروزی بخشدار مرکزی در جمع دهیاران و فرماندار گفت:ما در بخش مرکزی97 روستا با کد آبادی داریم که 107 روستای بخش مرکزی دارای شورا است و تعدادخانوار بخش مرکزی را 14000 خانوار و مساحت این بخش را 500 کیلومتر مربع و جمعیت آن53686 اعلام کرد.

وی تصریح کرد؛بخش مرکزی با 4 دهستان و 78 روستای با دهیار و 11000 هکتار مساحت شالیکاری دارد.

نوروزی از دیگر فعالیتهای بخش مرکزی را مزارع پرورش ماهیان گرم آبی و سر آبی ،باغ چای،دام،مرغداری،زنبور عسل ،سیفی کاری و غیرو خواند.

وی افزود:این بخش همچنین دارای پاسگاه انتظامی و پایگاه مقاومت بسیج و واحدهای شالیکوبی،مسجد،نانوائیها و…. است.

نوروزی بخشدار مرکزی شهرستان فومن مساحت کل مراتع این بخش را 12000 هکتار و مساحت جنگلهای موجود در این بخش را 30000 هکتارخواند و گفت:در این بخش 60 روستا بهرمند از آب شرب و 63 روستا برخوردار از گاز هستند.

این بخش با 78 دهیار که به شکل تمام وقت و پاره وقت در روستاها خدمات ارائه میدهند که تعداد 2 نفر فوق لیسانس و 14 نفر لیسانس می باشند.

عظیمی نژاد بخشدار بخش سردار جنگل شهرستان فومن ضمن تقدیر از زحمات دهیاران گفت:این بخش با دو شهر ماکلوان و ماسوله بیشترین مرز مشترک را با اردبیل و زنجان دارد.

وی بخش سردار جنگل را با 20 هزار نفر جمعیت و مساحت 46 درصد شهرستان فومن و 53 روستا و 30 دهیاری اعلام کرد.

وی تاکید کرد :سعی کنیم با واگذار کردن کارها به مردم مشارکت را بالا ببریم.

وی دهیاران را مدیران روستاها خواند و گفت: قانون گزار در تمام حوزه ها وظایف دهیاران را مشخص کرده است.

وی تاکید کرد به دهیاران به طور ویژه کمک و همیاری داشته باشیم وبا توجه به اعتباراتی که قانون گزار برای این نهاد مردمی از منابع در نظر گرفته است ولی درآمدها باید مشخص شود که چگونه باشد.

عظیمی نژاد تاکید کرد:دهران در بین مردم و ادارات نهادینه شوند و همگان حقوق نهاد دهیاری را بدانند.

وی خواستار کاهش هزینه های ساخت و ساز برای بومیان روستاها شد و گفت:بنیاد مسکن نباید تغییر کاربری بدهد و طرح هادی از حقوق به حقه دهیاران است.وی دهیاران را داری ارزش و خدمت گزار به مردم معرفی کرد و گفت: ما با تمام وجود در خدمت شما هستیم./زلیخا صفری