کد خبر: 18277تاریخ انتشار : 22:45:29 - چهار شنبه 14 ژانویه 2015

از حال و هوای سرد زمستان تا بازار گرم باقلا و لبو فروش ها!+تصاویر

در روزهاي سرد پاييز و زمستان بازار فروش آش داغ، باقلا و لبو در شهرستان فومنی که بدلیل نزدیکی به کوه ها سردسیر است رونق دوباره ای مي‌گيرد. هوا که سرد می شود بوی لبو و باقلای پخته در کوچه و بازار آدم را از خود بیخود می کند ، مخصوصا در کنار چهار راه […]

در روزهاي سرد پاييز و زمستان بازار فروش آش داغ، باقلا و لبو در شهرستان فومنی که بدلیل نزدیکی به کوه ها سردسیر است رونق دوباره ای مي‌گيرد.

هوا که سرد می شود بوی لبو و باقلای پخته در کوچه و بازار آدم را از خود بیخود می کند ، مخصوصا در کنار چهار راه معلم و نزدیک میدان چهاردختران حضور این عزیزان بیشتر به چشم می خورد و این شور و شیرین دو ماده ی غذایی مغذی گرم در هوای سرد زمستان، بسیار مورد توجه مردم است.

لبو و باقلا ایرانی است، اصالت دارند و بی‌اغراق، بخشی از خوشمزه‌ترین خاطر‌ات زمستانی هر ایرانی است و نیازی به دک و پز «ذرت مکزیکی» ندارند!

بهجت نیوز در روزهای سرد زمستان سری به کوچه و خیابان های شهر زد تا با دوتن از لبو و باقلا فروشهای با تجربه فومنی که ید طولائی در این شغل دوست داشتنی دارد گفتگویی نماید.

اقای شادمان فروشنده لبو و باقلا با بیان اینکه چندین سال است که این کار رادر سطح شهر انجام می دهد، گفت: تهیه و پخت لبو و باقلا مشکل است ولی وقتی مردم با شوق خریداری می کنند دیگر همه چیز فراموش می شود.

شادمان در حالی که داشت برای مشتریانش باقلا تهیه میکرد از آماده سازی و پخت لبوها برایمان گفت: سر و دم چغندر را جدا و آن را در آب سالم و روان می شویم تا قبل از استفاده، شن، خاک و گرد و غبار از روی آن‌ها پاک شود و بعد در قابلمه ای آنها را قرار می دهم و با کمی آب آنها را بخار پز می کنم.

شادمان با بیان اینکه فروشنده باید در تمامی مراحل تهیه و پخت باید وجدان کاری داشته و اصول بهداشتی را رعایت کند، افزود: رعایت اصول بهداشتی، میان وعده‌هایی را می‌توان به مردم عرضه کرد که بهتر از بسیاری از هله‌هوله‌های در دسترس امروزی باشند.

وی در پاسخ به این سوال ما که ایا از طرف ادارات مربوطه مورد تذکر قرار نمیگیرد پاسخ داد : خوشبختانه تا کنون هیچ نهاد یا اداره ی مزاحم من نشده و من کارم را بدون مشکلی انجام میدهم.

این لبو فروش در پایان گفت: خدمت به مردم وظیفه من است و از درآمدی هم که از این راه کسب میکنم بسیار راضی هستم.

در همین حال يكي از شهروندان كه در حال خريد لبوي داغ و خوش رنگ و لعاب آقای شادمان بود به ما گفت : علاقه زيادی به لبو دارم و سعي مي‌كنم در طول زمستان حتماً از آن استفاده كنم، چراكه مي‌دانم خواص منحصربه فردي دارد و در جلوگيري از سرماخوردگي و گلودرد كه بيماري‌هاي ويژه زمستان محسوب مي‌شوند نيز مؤثر است.

وی با اشاره به فرهنگ غذايي مردم استان مي‌افزايد: در گذشته اين نوع محصولات غذايي در سبد غذايي خانوارها قرار داشت و در فصل زمستان به مصرف مي‌رسيد.

وي اضافه مي‌كند: من و خانواده ام به طور متوسط هفته ای سه الی چهار مرتبه از آقای شادمان لبو و باقالا خرید میکنیم و این مسئله به نوعی برایمان تبدیل به یک سنت در این فصل شده است.

اما کمی جلوتر ، در نزدیکی میدان چهار دختران مردی خوش چهره و خندان در حالی که به مشتریانش میرسید با ما به گفتگو پرداخت.

اقای علیوند يكي از فروشندگان لبو و باقلا در فومن نيز اظهار می كند: هواي سرد زمستان، مردم را بسيار طرفدار اين ماده غذايي داغ مي‌كند.

وی ادامه مي‌دهد: بسياري از خانواده‌ها دلشان مي‌خواهد خودشان لبو را بپزند، اما چون تهيه و پخت آن كمي مشكل است، ترجيح مي‌دهند لبوي پخته را به‌صورت آماده بخرند.

علیوند ادامه مي‌دهد: بايد فروشندگان را متقاعد كرد كه با رعايت اصول بهداشتي، مي‌توان ميان وعده‌هايي مناسب و مقوي و سرشار از انواع ويتامين را به مردم عرضه كرد تا ديگر سراغ تنقلات امروزي نروند.

این فروشنده در پایان با اشاره به اینکه از شغلش کاملا راضی است گفت : در فصل زمستان فروشمان بیشتر میشود و الحمدلله بسیار از درآمدم راضی هستم.

 1. سلام شما كه سايت ارزشي هستي چهاردختران چيه ميدان پاسداران!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. بنده خدا گفت:

  جناب اقای صلاحی مقدم
  جهت اطلاع چهاردختران اسم سابق این میدان بود.

 3. عجبا !!! آقای صلاحی مقدم کل این مقاله رو ول کردی چسبیدی به اسم میدوون
  یعنی کل این مطلب هیچی؟؟
  هیییی خداااا
  ممنون از گزارش خوبتون مردم زحمت کش کم نداره این فومن از اینجور گزارشا بیشتر تهیه کنید ممنون